kasiyerlerle müşteriler arasında geçen konuşmalardır.
yer izmir alsancak tansaş ve tansaşın yanında pazar kurulu
gün: pazar
saat: 08:01 mağaza yeni açılmış ve mağazada açık tek kasa var tansaşlarda da kasa yoğunsa müşteriler yeni kasa açılmasını isterler ve 3dk içinde kasa açılır.
müşteri 1 adet ekmek alarak kasaya gelir ve kasiyere 100 tl uzatır.
kasiyer: bozuk paranız varmı?
müşteri: var paza ama pazarda lazım.
kasiyer: beyfendi kasamda 5 adet 10 tl, 5 adet 5 tl para var, sizin verdiğiniz paranın para üstünü bile karşılamıyor bozuk paranızdan verseniz benim için çok iyi olur.
müşteri: bana ne kardeşim. senin işin bu parayı bozmak sana ne bendeki bozuk paradan.
kasiyer: senin verceğin paranın amına koyayım tamam ver parayı.
müşteri: ne dedin sen?
kasiyer: duymadınmı bidahamı söyliyeyim? senin verceğin paranın amına koyayım.
kasiyer parayı alır büroya bozdurmaya çıkar bozdurur gelir. müşteriye para üstünü verir. müşteri hem aptallaşmıştır hemde sinirden kudurmuştur, alışverişi tamamladıktan sonra mağaza müdürünü görmek ister.
kasiyer: mağaza müdürü yok izinli bugün.
müşteri: bana müdür yardımcısını çağır ozaman!
kasiyer: oda yıllık izinde. bu sırada takım lideri kadrsounda bulunan barış abi oradadır kasiyer ona seslenir abi bi baksana şu adama bi sıkıntısı var.
müşteri bu sefer kasiyerin şu adama demesine sinirlenmiştir, kasiyere dönerek,
- bana bu adam diyemezsin ben müşteriyim bana beyfendi diyeceksin der.
kasiyerde sen adam değilmisin? neden adam demiyeyim diye lafı sokar. adam dahada sinirlenerek olayı takım liderine anlatır.

takım lideri adamı yukarıya müdür odasına çıkarır. orada adama aspirin vermeye çalışır çalışanların durumunu anlatır falan filan (müdür veya müdür yardımcısı olsa kesinlikle müşterinin yanında o kasiyeri itin götüne sokardı).

adam mağzadan çıktıktan sonra kasiyeri telefonla şikayet eder.

aradan 10 dk geçmeden mağaza müdürü arar kasiyerle görüşür: sen hiç birisiyle kavga ettin mi diye sorar kasiyer evet ettim der açıklama yapamadan müdür telefonu kapatır.

ertesi gün öğlencidir kasiyer mağazaya gelir üstünü değiştirmeden müdür yanına çağırır.
ne oldu der telefonla seni şikayet ettiler. adama küfür etmişsin doğrumu diye sorar.
kasiyer evet ettim der olayı anlatır.
müdür kendisinden beklenmeyecek şekilde kasiyere kızmadan keşke etmesen daha iyi olurdu ama o pezevenk te hak etöiş bu küfürü diyerek kasiyer odadan dışarı çıkar.
siz bana 5 kuruş verin ben de size 5 kuruş vereyim. yok olmadı siz bana 5 kuruş verin ben size 45 kuruş vereyim. gibi ilginç matematiklere sürüklerler uzun bir süre.
yer: atatürk havalimanı dış hatlar geliş katı free shop.

kasiyer: ödemeyi nasıl yapacaksınız?
müşteri: şimdi!
kasiyer: şimdi mi? (kısa bir şaşkınlık)
müşteri: evet
kasiyer: olur mu abi? yazarız deftere bi dahaki gelişinde ödersin.
müşteri: alay mı ediyosun sen benle?
kasiyer: siz başlattınız beyefendi...
Kasiyer: Buda mı sizin?
Müşteri: Evet.
Kasiyer: mehmet bana şunu fiyatını öğrenip gelir misin?
Müşteri: bekler bekler bekler...
izmir alsancak tansaş yıl 2005 daha kredi kartlarında şifre dönemi tam başlamamıştı.

kahramanımızın adı cumhuriyet. (gerçekten ismi cumhuriyet hikayenin sonunda yazacağım nasıl öğrendiğimi)

cumhuriyet hanım 1 araba alışveriş yapmıştır ve alışverişin sonunda kasaya gelmiştir.

ancak ürünleri kasaya koymuş ancak tansaş kartını kasiyere yani bana vermemiştir.

bende tansaş kart zaten toplam 10 ürüne indirim yaptığı ve bu ürünlerinde en az satılan en işe yaramaz ürünler olmasından dolayı müşterilerden tansaş kart istemezdim. olay da bu durumdan çıktı.

ben ürünleri geçirmeye başladım 7-8 ürün geçirdikten sonra cumhuriyet abla bana neden tansaş kart istemediğimi sordu.

bende aldığınız ürünler içinde tansaş kartın indirim yaptığı ürünlerden yok diyerek cevap verdim(o kadar eminim ki olmadığına bakmadım bile ürünlerine)

nerden biliyosun olmadığını dedi bende anlattım işte işe yaramaz bir kart olduğunu ve aldığı ürünlerin içinde indirimli ürün olmadığını söyledim, cumhuriyet hanım inanmadı bana ve benden daha yetkili birisini çağırmamı istedi, bende kaasa şefini çağırdım, kasa şefi ben ne dediysem aynısını dedi ancak cumhuriyet hanim kasa şefine de inanmadı ve geçirdiği ürünerin iptal edilip tansaş kart ile tekrar geçirilmesini istedi bende ürünlerin barkodlarını girerek iptal ettim ancak fiş baya bi uzadı, bu sefer bu fiş çok uzun benim kafam karışır neye kaç para verdiğimi anlamam diyerek fişin iptal edilmesini istedi. mecburen kasa şefini tekrar çağırdım anahtarı taktı fişi iptal etti.

cumhuriyet abladan tansaş kartını adım, okuttum, ürünleri geçirdim (çok şükür) şimdi sıra ödeme yapmaya geldi.

kaç para tuttuğunu hatırlamıyorum ama bana ödeme yapmak için kredi kartını verdi.

aldım kartı elimde tutuyorum, hiç bir şey yapmıyorum çünkü bana kimliğini göstermedi hemde ismi cumhuriyet daha önce hiç böyle bir isim görmedim (genelde dolandırıcılar sorunlu müşteri gibi davranırlar ve bir an evvel kasiyer bu müsteriden kurtulmak ister)

+neden kartı elinde tutuyosun?

-birşey unuttunuz onu bekliyorum.

+ne unuttum? verdim ya kartı sana.

-bu kart tek başına işe yaramaz

+ne istiyosun benden?

-kimliğinizi.

kadın arar arar kimliğini bulamaz.

+ben dolandırıcıya mı benziyorum? neden bu kadar sorun yaptın ki bu kimliği?

-ben sizi tanımıyorum bilemem kim olduğunuzu.

+ne demek istiyorsun bana dolandırıcı mı diyorsun? (hala kimliğini arıyor)

-hayır ben işimi yapıyorum. hem daha önce hiç cumhuriyet isminde birisini hiç görmemiştim.

+tamam yap aman be öfff nerde bu? ayrıca ismim cumhuriyet gurur duyuyorum ismimle.

-bana bu ismi koysalar bende duyardım.

+teşekkür ederim.( kadın biraz rahatladı.)

+(çantayı yere boşalttı en sonunda buldu kimliğini) çok şükür buldum kimliğimi al bakalım ben kimmişim.

-tamam buyrun(kontrol ettim gerçekten ismi cumhuriyet, kimliği verdim ama kredi kartı onay vermedi imit aşımı)

-kredi kartınız onay vermedi.

+nasıl olur tekrar dene.

-bakın burada limit yetersiz diyor 10 kerede çeksem vermez.

+ama yanımda o kadar para yok, ne yapcam şimdi?

-fişi iptal ederim önemli değil.

+ürünler ne olcak? burda kalsa olurmu?

-olmaz bunlar iade olarak yerlerine koyulur.

+ama bana lazım bunlar.

-o sizin probleminiz, tekrar alış veriş yaparsınız olur biter iyigünler. fiş ipta edilir cumhuriyet abla mosmor kalır.
müşteri: neden burada bekliyoruz? diğer kasa neden açık değil?
kasiyer: aceleniz mi var?
müşteri: beklemek zorunda mıyım?
kasiyer: ahmet bey açın şu kasayı!
müşteri: taksi bekliyor, 5 dk. oldu.
kasiyer: taksinin beklediğini neden söylemediniz?
müşteri: sizi ne kadar tanıyorum ki?
Kasiyer: bu kadar mı efendim. *
Müşteri: evet.
Kasiyer: toplam 12,90 efendim. Nakit mi yoksa kartla mı ödemek iistersiniz?
Müşteri kartla.
Kasiyer: şifrenizi giriniz lütfen. *

Şifre girilir ve...

Kasiyer: iyi günler.
Müşteri: iyi günler.

Yazar notu: Bu arada hayatınızdan 20 saniyenizi çaldığım için pişman değilim.

Gayet sıradan, gereksiz diyaloglardır. Hayır ne bekliyorsunuz ki?
-bi gun yine 30-40 koli kondom aliyorum....
23.08.2012 moskova kenar banliyosu ufak bir supermarket saat sabahin altisi, avik tek bir kasa vardir,
turok kidisi elinde dort adet kedi mamasi onunde ise yasli bir kadin elinde tek adet ekmegi ile sira beklemekdedir.

yk: yasli kadin
tr:turok
kk:kasiyer kiz

yk: asagi katdaki zoo magzasi ne zaman acilacak , kedime mama alacagim,
kk: bilmiyorum , bdnim kedim yok , ama burdan da alabilirsiniz
yk: benim kedim emrkli bir kadinin kedisi sizin pahali mamalarinizi yiyemez (ofkeli bir sekilde)
kk: ....
yk soylene soylene gider sira turok kisisine gelir, elindeki kedi mamalarini kasaya birakir.
kk: aslinda bizim mamalarimiz cok lezletli zavalli kediye eziyet ediyor.
pas gelmistir...

tr: lezletli oldugunu nerden biliyorsunuz tattiniz mi hic?
kk: yok canim , nerden bileyim oylesine
tr:aslinda dogru cok lezlzetli , bir keresinde votkaya mezemiz kalmamisdi , ordan yedik baya iyi oluyor.
kk: menejere soyliyeyim bundan sonra icki reyonuna da koyalim.
tr:....
-10 kuruşunuz var mı?
+yok.
(bkz: bu iyi değildi başka anlat panpa)
Dıt...

Dıt...

Dıt...

+3 lira 75 kuruş efendim.
-Poşet var mı poşet?
daha önce bir kasiyerle alışılagelmişin dışında sadece bir defa diyaloğa girdim.günün sonunda yorgun ve kafası dağınık halde alışverişimi yaptıktan sonra parayı uzattım ve para üstü bekliyorum.para üstü geldi 15 20 sn ürünleri poşete doldurduktan sonra şu muhabbet döndü:
-şey eksik verdiniz galiba 20 lira vermiştim.
-hayır beyefendi 10 lira verdiniz.
-yok ya 20 lira verdim bende 20 lira vardı.
-gerçekten 10 lira verdiniz çok iyi hatırlıyorum.
-(burada biraz ses tonu değişir ve yükselir)bende çok iyi hatırlıyorum.
-iyi o zaman bekleyin ara kasa yapacağım.
5 dk bekledim paraları saydı etti sonra gitti içeriye ne yapacaksa artık ben kıllandım diğer kasiyere sordum.affedersiniz ne yaptı o acaba kafasına göre bir şeyler yaptı dedim.kafasına göre yapmadı ara kasa yaptı beyefendi dedi.15 dk oldu bekledim sonra başka bir kadın geldi bu işlem biraz daha sürer isterseniz beklemeyin telefonunuzu bırakın biz sizi ararız dedi.vakit akşama yakın tabii gün içinde aramadılar ertesi gün aradılar kasadan fazla para çıkmadı beyefendi 10 kuruş fazla çıktı sadece dedi.bende peki teşekkürler dedim kapattım.
en son beni tanıdın mı demişti kasiyer herhalde eskiden tanıdığım birisiydi tanımaz olurmuyum dedim paketi aldım çıktım hâla kim bilmiyorum. zaten o markete de birdaha gitmedim.
+ 3 ekmek.
- (kasiyer) - 3 ekmek mi?
+......
+hanımefendi para üstünüzü unuttunuz.
- aklımda o kadar şey var ki dalıp gidiyorum işte...
-bilmem ne bilmem ne kremimizi veya kasa arkası bir ürünü eklemek ister misiniz?

+hayır teşekkür ederim (gülücük)

- bakın saçlarınız cansız ve yorgun duruyor bu ürünü tavsiye ederim.

+ sıcak ve güneşten kaynaklıdır, almayım teşekkürler.

-parfümlerimizi denemek ister misiniz, ihtişamlı görüntünüze bir de koku ekleyelim.

+ parfümüm var teşekkürler.

-iki parça toplam 189.45.

+şuradan alın, buyrun.

- iyi günlerde kullanın.

+ kolay gelsin, iyi günler.

-teşekkürler hanımefendi.

Saygısızlık yapmak, aşağılamak istemiyorum ama bu nedir. Lütfen ama yaa.
"5 kuruşum kalmadı" acaba günde kaç 5 kuruş kalmadı diyorlardır.
temassız lütfen.
müşteri: diğerinin adı ne?
kasiyer: anlamadım?
müşteri: (sol göğsünün üzerindeki isimliği göstererek) bununki meral ama diğerinin ismini yazmamışsınız.
kasiyer: güvenliiikk.
kasadaki promosyon ürünleri alıp almamanız umrumuzda değil.
ama hesap kapandıktan sonra ürün isteyenler olduğu için işim zorlaşıyor.mecburen 10 kere sormak zorunda kalıyoruz.yoksa ister al ister alma.ürünleri robot gibi her gün tek tek sayıp,üstüne azar işitmekten nefret ediyorum.
Bütün kekolar bana denk geliyor sanırım hepsi 1 lira var mı diye soruyor? Ne yapacaksın benim paramı ver.
Ben kasiyere hoş geldiniz demiştim.
Şunu alırmısın abla , indirim var abla falan filan.
Yok teşekkür ederim.