bugün

yılın onbirinci ayı.
ayrıca bir erkek ismi.
tual ın çok güzel bir aşk şarkısıdır. o kadar harika bir şarkıdırki yazın temmuzda bile dinlendiginde çok romantik gelen bir şarkıdır.
yıkan,kırıp döken bir tual şarkısı. ikinci bir pencere.
galata'da dersaadet'te iki bira esliginde insani yikan sarkilardandir..
"yine aylardan kasım" derken adamı, bunalıma sürükler. zamanın ne kadar çabuk geçtiğini tokat gibi, ne tokadı, şoryu reppa şinko aduket gibi yüze çarpar.
fenerbahçe'nin galatasaray'ı dümdüz ettiği, mondragon'a doktor bu ne dedirten efsane maçı hatırlatan ay.

(bkz: 6 kasım 2002)
ispanyolca: Noviembre
ingilizce november.
son baharın son ayı.
6 numaralı formamda yazan isimdir.
sonbaharın genel bir hüznünün bu aya yansımasından mı ne bilinmez. istatistiklere göre toplamda en az enty girilien ay.
loopluk ask sarkisidir. sersefil eder.
cnbc e için 11 ayın sultanıdır. prison break 4. sezonuyla, heroes ise 3. sezonu ile geliyor.
ali baba ve kırk haramiler'deki ali baba'nın abisini ismi.
"kasım kasım, asmak lazım, kasım kasım, kesmek lazım" şeklindeki dizeden hatırlayabiliriz.
10 dakika once girdigimiz ay..nice mutlu kasımlara..
(bkz: aydonumlerini yılbası kıvamında kutlamak)
(bkz: yine aylardan kasım) *
pastırma sıcaklarının yaşandığı ay. bu arada bu hafta sıcaklık 30 derece olacakmış.
Sen hiç yerle bir olmuş kentler gördün mü,
Gördüm dediğin de ne, Nerede ne zamandı?
Bende benim buruk tarihim gibi durur.
Bil bunu.

Zaman ki nedir,
Kasımlarda bir yaprak,
Bir çocuğun gidip gelen ağzı, Bir gül,
içip yarıda bıraktığın bir bardak su , Benim Topağacı'nda tam orda bir gülcüm vardır.
Kasımlarda kapalı dükkanlar gibidir yüzü,En eski rüzgarlar gibidir...
Ben ki uzak bir istasyonda durmuş bir gar saatı gibiyim.
Rüzgarlar üşüşmüş içime,
Bil bunu.

Kasımlarda- ilhan Berk
yılın en gereksiz ayısın desem
beni biraz sevsen virgülsüzlükten ötürü
şu hayattan bi bok öğrenmedimse de
bak bundan eminim
olmasan da olurmuş desem
üzmek istemezdim
ama gerçek bu be kardeş
abiliğimle
sırtını sıvazlasam

ve kasımpatından özür dilesem.
galatasaraylı arkadaşlarımız ve türk halkı için üzücü bir aydır. sonbaharın son ayıdır. artık kış soğukluğunu göstermeye başlamaktadır. galatasaray fenerbahçeyle kasım ayındaki karşılaşmalarını hep kaybetmektedir. ama asıl insana koyan ise atamızın ulu önderimizin canımızın vefatı bu aydadır.
(bkz: yine aylardan kasım)
mucize akreplerin doğumunu kucaklayan soğuk, yaprakların dökülmesi yüzünden hüzünlü bir ay...
içinde büyük bir kasvet barındıran ay.

hep en değerlileri alır götürür..
Kasım: kesin olmamakla birlikte bu isim 'titreme, titreşme' anlamlarını taşıyan (Eski Türkçe) 'kas, kasma, kasnama' sözcükleriyle ilgili olabilir. Yani 'rüzgarların başlayıp ağaçları, yaprakları titrettiği ay' anlamında... Yine Türkçe olan 'kasırga'da da bu anlamın çok güçlü olarak bulunması bu fikri oldukça destekler görünüyor. Yine de tartışmaya açık...
aylarin hem en anlamsizi, ayni zamanda en mistigi.