bugün

Türk yapımı araba. Genelde kız tavlamak için tercih edilmese de ülkemizde eşek olarak kullandıkları bir gerçektir.
ankara halkına zorla kullandırıldığını düşündüğüm araçtır.
eseleks, seleks, eseliks gibi telaffuzları mevcut olan tomofil.
bana ehliyetimi bile almadan ceza yediren araba.
çok net hatırlıyorum, develer tellal iken pireler berber ikendi. vişne çürüğü renginde gemi gibi arabaydı. yaz zamanı tabii camlar açık, yanımda da arabanın sahibi arkadaş, müzik açık çeşme otobanında gidiyoruz.
birden gözüm dikiz aynasına takıldı, arkadan trafik polisi geliyor. arkadaşa döndüm "napayım?" dedim, "kenara çekecez başka yapacak bişey yok" dedi.
çektim kenara. arkadaş "sen inme ben konuşup gelecem" dedi. eh, tamam dedim bekliyorum.
sonra polis camı tıklattı, in bakalım dedi. arabasının yanına gittik yanımda da kimlik yok.
bu arada akşam saati hava karanlık, polis arabalarının üzerindeki yanar dönerli ışık gözümü alıyor. salak gibi döndüm memura; "abi bu ışık gözlerimi alıyor ya" dedim en masum, en tatlı ifademi takınarak. sanıyorum ki "ehehu kapatırız canım" diyecek. şöyle bir süzdü. gitti alkometreyi çıkardı arabadan.
üfle dedi, e üfledik mecbur. halbuki alkol falan almışlığımız yok, ama adam öyle bir bakıyor ki 40 yıllık ayyaş gibi hissettim kendimi. ufak bir götüm uçukladı o an.

sonra baktı alkolmetreye uzun uzun.

-normalde bu arabayı almam lazım biliyorsun demi
+biliyorum abi de, almasan olmaz mı* ha, olmaz mı abi?
-sen ehliyet sınavına mı gireceksin?
+eeeu... kursa kaydolucam abi de önden bir alıştırma yapalım dedik.

bu sırada arkadaşım bana ölümüne sikici bir bakış fırlattı. "ne bakıyon kızım?" dedim fısıltıyla. meğersem kız demiş ki kursa yazıldı, sınavı var alıştırma yapıyoruz. bu arada arabada duran öteki lavuğa da tc nomu verdim, hayır doğum tarihime bakıp yaşımı hesaplamaya kalksa hepimiz sıçtık. fakat hesaplamadı.

-bak bu seferlik kitlemiyorum arabayı. sen de yan tarafa otur, direksiyona arkadaşın geçsin*
ben de hala etrafıma bakınıyorum, ceza kesmeyecek mi diye.
meğersem onu ben arabada otururken yapmış, kol gibi 3.000 lira.
öğrenciydik falan ama seve seve de ödedik. aileden de kimse bilmeden kapandı gitti olay..
güncel Önemli Başlıklar