bugün

mahmut çetin'in kart kurt sesleri adlı kitabında dayandığı tezidir.*
--spoiler--
kart kurt sesleri, kürt kelimesinin doğuşu hakkındaki bir etimolojik veriye dayanıyor. siyasi kürtçülüğün espri konusu yaptığı bu olguyu, biz tersinden yorumlayarak, farklı bir bakış ile tekrar öne çıkarmış oluyoruz. bizim bu kitaptaki amacımız kürt kelimesinin etimolojisini incelemek değil, farklılık içinde birliğin, birlikte yaşamanın, kardeşliğin poetikasını oluşturmaktır. kart kurt sesleri kitabının omurgasını, bedirhan ailesi meydana getiriyor. kürtler içinde ayrılıkçı temayüller, bu aile vasıtasıyla üretilmiştir. günümüzde siyasi kürtçüler, bedirhan bey'in hayatını yazarken, adeta bir 'kürt padişahı'ndan bahsederler. ancak yapılan son araştırmalar( ), bedirhan bey'in padişahlık gibi bir sıfatla abartılmaması gerektiğini ve sadece bölgedeki beylerden bir bey olduğunu ortaya koymaktadır. osmanlı tarih belgeleri üzerinde çalışmalar arttıkça siyasi kürtçülerin platonik bedirhan bey aşkı, kendiliğinden zeminini bulacaktır. bedirhan bey ve çocukları siyasi kürtçülük faaliyetlerine karışmış olmasına rağmen, aile fertlerinin çoğu, sonraki yıllarda milletimize hizmet etmiştir. bedirhan ailesini ve akrabalarını yazarken karşımıza çıkan şey, bir türkiye manzarasıdır. bedirhanlar'ı araştırmak benim gündemime, bedirhan ailesi mensubu cemal kutay'ın ortaya attığı türkçe ibadet tartışmalarıyla geldi. o döneme kadar bu konuda sınırlı bilgiye sahiptim. aileyi araştırdıkça bu işin zorluğunu anladım. hatta aile fertlerinden galatasaray kulübü eski başkanı tevfik ali çınar ve cemal kutay bile, bu işin içinden çıkamamış.
--spoiler--
*
bir diğer yorumda dağ türkleri diye adlandırılan bir kavmin dağda yürürken çıkardıkları seslerden dolayı böyle bir tanım geldiğini söyler.
bu teze göre, kurt douglas * kürtlerin ulu önderi ve atası olmalıdır.
(bkz: gotumden uydurdum guzel olmus mu)
muazzez ilmiye çığ tarafından kabul edilebilme ihtimali yüksek olan bir önerme.
gerzek ötesi tespittir..
fanatik ırk ayrımcıların bilim(!)de varabildiği son noktanın örneklerinden biridir.
saçmadır.
(bkz: elma yerken kürt diye çıkan ses)
(bkz: kurt cobain) da aslen kürt müş.
on numara beş yıldız bir tespittir.
(bkz: tabi lan manyak mısın)
Bilimsel dayanağı olmayan tespittir.
Lan benim de türklerin neyden turediğine dair kanıtlarım var ama boşver ben sizin gibi foşik, ırkçı değilim.

Bu ortamda foşik olarak anılmak istemem asla.
Bana bakın beni polemiğe çekmeyin yoksa bu iş silik yemeğe doğru gider.

Hepimizi yoktan var eden kadiri mutlak olan Allah vardır gerisi boş.
Allahın yarattığı ırkları basite indirgemek, ırklara ses olaylarından türemiştir demek ancak cahil akla sahip kişilerin yapacağı şeydir.
Beyni kıt faşistlere ait ilkel bir düşünce.
o zaman:
(bkz: tark turk)
Kendilerine tarih de yer edinmeye çalışan etniklerin uydurmaları.
takır tukur sesinden türk kelimesi türemiştir demekle aynı zeka seviyesini gerektiren iddiadır.
Bir dönem ortaya atılmış iddia.
Bunu kim uydurmuşsa, uyduran elemanın bile inanmadığı saçma tez.
Karstaki ermeni antik kenti "ani"arabelerine de "anı"harabeleri demişlerdi.
(bkz: Sorun yok dersin yok olur)
(bkz: sen de bunu yedin)
Açılımı "konuşurken genizden çıkan kart kurt seslerinden kürt kelimesi türemiştir." Olan iddia.
güncel Önemli Başlıklar