bugün

en kötü karardan daha kötü olan şey. evet şey.
kadınların erkekte en görmek istemedikleri anlardan biri. valla ben öyle gördüm.
sahip olan kişiniyi sürekli askıda sürekli boşlukta bırakan huydur.
ing. hesitation.
sonunda bir karar verilir elbetteki bundan sonraki ruh halinin ise keşke ya da en iyisini yapmışım tadında olması kuvvetle muhtemeldir...
sollama yaparken kamyonun altına girme sebebidir.solşeride çıktınmı sollıycan.
Sağdan mı, soldan mı, ortadan mı gitmeli? Hangi yol çıkmaz kestiremiyorum. Ne yana gitsem aynı son, aynı sonsuzluk, aynı sıkışmışlık biliyorum. Nefes alamıyorum. Denemekten korkuyorum, dönüyorum duruyorum kendi çevremde ve bir türlü karar veremiyorum.
hele aşkta kararsızlık çok kötüdür. *
bir süre sornra insanın kendini en yakın camdan atası gelir çünkü kafasındaki her iki yolunda kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır ikisinide işte bu diyemez saatler hatta dakikalar içinde kararı bir diğerine kayar tam bir bunalımdır.kısaca sabahları kalkmak dahi istemez insan.
pişman olma korkusudur. seçilecek olanın en iyisi ve sizi en mutlu edebilecek olanı mı olduğundan emin olamama halidir. oturulur tüm seçenekler enine boyuna düşünülür, tartılır olur da yine karara varılamazsa 'ooo piti piti' yöntemiyle çözüme ulaştırılır.
sözü tülay aktulga'ya, düzenlemesi hurşid yenigün'e ait ve anlatamıyorum albümünde bulunan bir banu kırbağ şarkısı. sözleri:

üç yol ağzında her gün kararsızlık
ne yapsam sana çıkıyor yollarım
bütün gerçeklerin üstünde, neden
beni sana bağlıyor kuruntularım ?

gerçekleri görmeliydim aslında
sensiz olmayı da öğrenmeliydim
yaşam bir çift ela göz değildi ki
bunu yıllar evvel düşünmeliydim

hedefsiz, garip bir yolcu gibiyim
bütün kavşaklarda duraklıyorum
hiç bir sonu bu gidişin besbelli
bunu kendimden bile saklıyorum

gerçekleri görmeliydim aslında
sensiz olmayı da öğrenmeliydim
yaşam bir çift ela göz değildi ki
bunu yıllar evvel düşünmeliydim
(bkz: kararsızlıkla başa çıkmak)
rahatlıkla bir lanet olarak nitelendirilebilecek bir kişilik bozukluğudur. bir lanettir çünkü ne zaman önemli bir karar verecek olsanız ki önemsiz kararlarda da durum pek parlak olmamaktadır, yakanıza illet gibi yapışıp, kendi kendinizi yiyip bitirmenize yol açar. kişilik bozukluğudur çünkü hayatta atacağı adımlar hakkında hep iki arada bir derede kalan birinin güçlü ve güvenilir bir kişiliğe sahip olması ihtimali pek yoktur. tecrübeyle sabittir ki çok basit bir sorun gibi görünebilen kararsızlık illeti, insanın ailesiyle arasını bozabilir, sevdiğiyle arasını açabilir, iş hayatını çıkmaza sokabilir, arkadaşlarının güvenini yitirmesine sebep olabilir. en kötüsü de bir kez karıştı mı kanınıza, hayat boyu damarlarınızda dolaşıp, zehir eder yaşamı size.
kişiyi en zor durumda bırakan andır.en kötü karar bile kararsızlıktan iyidir.
(bkz: http://www.resimupload.com/ds576211788_uludag.html)
sonunda büyük ihtimalle keşke sözü ve pişmanlık hissi olucaktır. hayatı en zor kılan bir hisdir bu karasızlık. insan önünde bulduğu seçeneklerden birisini seçicek ve doğru yolda olucak buda pek zor bir iştir. her zaman yanlış yapma ihtimalinden korkucağı içinde sık sık kararsızlık durumuna düşücektir.
en ibne histir,sonra kardeşleri gelir sırayla keşke,pişmanım..
ikizler burcu olan kişilerin en belirgin özelliklerinden sadece bir tanesi.
daha küçükken öğretilen bir olgu.
kişilik gelişiminde ciddi yaralar açabilir.

soru: ananı mı daha çok seviyorsun babanı mı?
cevap: eşşeğin siki afedersin.
herkesin hayatta en az bir kere karşı karşıya kaldığı his en çok da sevdiğin kişi hakkında karar veremediğin takdirde çok baş ağrıtır.
ikilemde kalmaktır.zor durumdur.
kafa yedirici.
insanı çıldırtan durumdur. yani mesela bundan 2 yıl önce vermem gereken kararı, kendimden emin olmadığımdan hala vermeye çalışıyor oluşum buna örnek olabilir. kendinizden emin olmazsınız, vereceğiniz kararın sorumluluğunu almaktan korkarsınız.
çehov cok doğru demiş; en kötü karar kararsızlıktan iyidir! kesinlikle...
eğer araf varsa, işte başkenti burası.