bugün

Karadenizliler adamın hasıdır.

Vatanını milletini sorgusuz sualsiz seven insanlardır.

Mahallenizin abisinin Özel Harekat tüm tanıdıkları Trabzonlu.

Ben de çok isterdim Karadenizliler ülkeyi ele geçirdi demeyi ama malum ırk ve mezhep 5-6 çocuk yaparken mahallenizin abisinin tanıdığı tüm Karadenizliler 2-3 kardeş olunca ne yazık ki durum bunun tam tersi.

Sol çomarların ne kadar çok olduğunu sosyal medyada fark ettiyseniz eğer bu iddianın gerçeği yansıtmadığına da anlamış olmalısınız.
Pozitif anlamda iyi bir şeydir. Karadenizliler son derece zeki ve çalışkan insanlardır.

Yüce Allah'ın onların servetlerine servet katmanlarını diliyorum. Kişi başına düşen satın alım gücü paritesini 30 k'ya yükselten adam recep Tayyip Erdoğan'da Karadenizlidir.
türkiye sınırlarındaki lazlar, sadece artvin ve çevresindedir.

t: liseli bir ergenin açtığı başlık.

ayrıca olmamış olandır, yani olmayandır.
ülkeyi birisi ele geçirmişte haberimiz mi yok?
seçilmek başka, ele geçirmek başka...

20 saniyede laz'ın tanımı için (bkz: #43897029)
içeriğin de bütün karadenizlileri laz diye ifade eden sikiklerin servis ettiği başlık. lan hörgüç senin laz dediğin topluluk toplasan iki yüz bin nüfus zor çıkar.
genel olarak açık görüşlü olmaya çalışan, eleştirilerin bir kısmını haklı bulup onlardan kendini sakınmaya çalışan ve karadenizliliğinin bir faydasını görmemiş, kendi çabalarıyla birşeylere yapmaya çalışmış bir karadenizliyim.

yanıldığınız şey şu; sanki karadeniz akp zamanında etkin olmuş, trabzonlular falan 20 yıldır devlet kademelerinde önemli kademelere gelmiş gibi bir algı var. hatalı ve tarihi gerçeklerden uzak.

alt kademelerde yaşanan nepotizm bence de berbat birşey, savaşılması gereken bir durum.

gel gör ki özellikle yüksek bürokraside trabzon değil son 20, değil son 100, son 1000 yılın en etkili şehirlerinden birisidir. pontus rum imparatorluğu döneminde trabzon roma ve constantiople (o dönem için) ile beraber bilinen dünyanın en önemli 3 şehrinden birisiydi.

bu coğrafya bir şekilde belki zorlu şartları gereği, belki yerleşen insan yetiştirme kültürü gereği her zaman girişken, azimli ve etkili insanlar yetiştirmiştir. başarılı demiyorum, orası herkesin kendi takdirinde.

coğrafya kaderdir diye herşeye ekşimeyi biliyorsak doğu karadenizin bu durumunu da bu gerçekten bağımsız bir şekilde ele alamayız diye düşünüyorum.
Mahallemizde oturmuş bu soğukta iki bira içip kafamızı iyi yapmaya çalışıyoruz. Bırakın bizi rahat.
daha tam ele geçiremedik birkaç nokta kaldı. ama çalışıyoruz du bakalım.