bugün

insanların oluşturduğu din kavramında dahi yeri olmadığından gün gibi ortaya çıkan gereksizliktir.

kandil kutlamak gereksizdir. çünkü böyle bir kavram yok. kısaca şöyle, kandil kavramı zaten dünya kamuoyunda sallantılı durumda olan islamın içini boşaltmaktan öteye gitmeyen bir saçmalık. bu durumun doğruluğunu pek tabii ki çok sevgili değerli bazı eren arkadaşlarım biliyordur, lafım bilmeyenlere.

sırf sms atmak için kavram uyduruyorlar yaaa.

hadi islamın 5 şartı kabul edilebilir, hayata entegre olmuş şeyler ama bu kandil... konuşamıyorum.

edit: olay "yılbaşı kutlama" mevzusuna kadar dayanmıştır, kapıları zorlanmaktadır. ya biz yılbaşını kutlarken gani gani günah işliyoruz dostum, samimiyiz. sen yılbaşında işlediğin günahları bu gecede affettirmek için kendine zırf biçiyorsun, olacak iş değil.
--spoiler--
sırf sms atmak için kavram uyduruyorlar yaaa.
--spoiler--
yüzyıllar önce "sms" olduğunu düşünen bir yazarın dikkat çeken başlığı.
yaşadığımız an itibariyle haklıdır lakin.

edit: haklıdır derken, yozlaştık, sadece sms ile hatırlanıyoruz anlamını katmak istedim.
http://say.expressivo.com/vHGBGyfZ
direk olarak "kandil" diye bir kavramın olmamasıyla alakalıdır.
(bkz: sms atamayan osmanlılar ın mahyayı bulması)
yılbaşının gereksizliği.
nevruzun gereksizliği.
sevgililer gününün gereksizliği.
bunlar çok çok gerekli eksileyin beni, kandil kavramının gereksizliğini savunanlara da birer aferin artısı verelim.
saçmalamakta son nokta olan gereksizliktir.
kutsal kitap kuran da dört bayram olduğu söylenir yeryüzünde ki iki bayram ramazan ve kurban bayramı gökte ki iki bayram kadir ve berat kandili dediğimiz günlerdir bu iki gün meleklerin bayramı olduğu için ve hava ağırınca ve tan sökmeye başlayana kadar olan dönemde tüm cennet kapılarının açık olduğu ve duaların kabul olduğu söylenir bu yüzden kandil gecesi denir gereksizliğine inanmayıp inananlara daha çok bilgi edinmelerini tavsiye ederim.
bu başlığı açandan daha gereksiz olmayan gerçekliktir.
yılbaşı diye de bir şey yok ama siz onu kutlarken kandillere ettiğiniz lafın yarısını bile etmiyorsunuz.
kimse sizi bu geceleri kutlamanız ya da bu gecelerde ibadet etmeniz için zorlamıyor, sizden böyle bir şey beklemiyorken neden bu rahatsızlık?
bu gece ile ilgili ayet yok diyenlere de ayrıca kapak olsun, buyrun efem.
--spoiler--
beraat kandili ile ilgili ayetler - beraat kandili kuran'da nerelerde geçiyor

''apaçık kitab-a andolsun ki, biz kur'an-ı mübarek bir gecede indirdik çünkü biz onunla insanları uyarmaktayız o mübarek gecede, her hikmetli iş katımızdan bir emirle ayırt edilir''(duhan, 44/1-4)

ayette geçen, 'mübarek gece'den maksat; berat gecesidir. kur'ânın bu gecede, yedinci semadan dünya semasına indirildi. kadir gecesinde ise ilk kez peygamber efendimize indirilmeye başlandı.

“de ki, ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. şüphesiz allah bütün günahları affeder. çünkü o, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir'' zümer suresi, 39/53

''apaçık olan kitab’a andolsun ki, biz onu mübârek bir gecede indirdik. şüphesiz biz insanları uyarmaktayız'' duhan suresi, 44/1-3
--spoiler--
islami geleneklerin bazılarına ne kadar battığının göstergesi olan başlık. Bir de islamiyet sallantıdaymış arkadaşa göre, hangi dünyada yaşıyorsun merak ettim?
hristiyanların, "günah çıkarma" ilüzyonunun islamik versiyonu olan kandil kavramının gereksizliğidir.

sen bütün yıl günah işle işle, bira iç, seks yap, sigara iç sonra kandilde cennet kapıları açık diye havalara gir.
herkesi kendisi gibi günahkar sanan bünyenin, hiç affedilmeyeceğini anladığı ya da en azından kendi nefsi içerisinde bu durumla savaşırken dilinden dökülecek cümlelerdir.
ki şu yönde hak verilebilir ancak; günah işleyip sadece bu günleri kendisine bir çıkış yolu olarak görenler hata ederler.
ama bunu bu mübarek günlere yıkmamak, birebir allah ile kulu arasındaki hesaplaşmaya bırakmak gerekir.
bu bizim hüküm verebileceğimiz bir şey değildir...
doğrusu, 'kandil kavramının gereksizliğini savunan insanların gereksizliği' şeklinde olması gereken tabirdir.

peygamberimizin miraca yükseldiği, namazın tüm müslüman alemine farz kılındığı, allah ın tüm duaları kabul edeceğini müjdelediği veya efendimizin yeryüzüne teşrif ettiği bu özel günlerin gerekliliği veyahut gereksizliğinden önce, kişinin kendisinin bu dünyada gerekli olup olmadığını düşünmesi gerekir. bu dar görüş ve kıt düşünceyle acaba kişi dünya üzerinde ne derece önemlidir, merak konusudur.

affet allah ım, biliyorum onu da 'sen' yarattın. ama biz yaradılanı severiz. 'yaralayanı' değil.