bugün

jp. kan: görsel
ban: kart
japonca'da kart anlamına gelir. japonca bildiğimden değil. sadece ilgilendiğim bilim dalı-akademik hayatın dile pelesenk olan kelimelerinden biri.

ama bildiğimiz normal kart değil bu nane. üzerine çok misyon yüklenmiştir bu kartın. örneğin; bir üretim sisteminde, üretim belli aşamalarından (torna, freze, raybalama, montaj, boyama vb.) geçen bir yarı mamülün herhangi bir aşamada ne kadar üretileceği, hangi işlemlerin uygulanacağı ve işlem sırasının ne olacağı gibi bilgiler bulunur. yani üretimi kart üzerinde görselleştirmeye yarar.

toyota üretim sistemi olarak da bilinen just in time üretim sistemi ile birlikte bu mantık oturmaya başlamıştır.
asıl amaç ara stoklar olmadan çalışmaktır ki bir mühendisin (özellikle endüstri mühendisleri için) stoksuz çalışmak asil görevidir. çünkü stok demek maliyet demektir gençler.

genelde tek tip ürün üretimi yapan firmaların uyguladığı sistemlerde kullanılır. çekme üretim sistemi kanbanların kullanıldığı üretim sistemidir. ayrıca itme üretim sistemi de stok ile çalışan üretim sistemidir.
beni yormuştur bir yerden sonra sıkmıştır. sistemi baştan kurmayaydım iyidi. kartını sevdiğimin sistemi.