bugün

kalp krizi belirtisi olabileceği gibi, kendinizi kötü hissettiğinizde gelip kalbinize çöken histir. çığlık atma hissi uyandırır.
boganiza sanki bir yumruk oturmasi ve sol kolunuzun hissizlesmesi ile farkettiğiniz hadise.
birkaç saniyeliğine hiçbir şey düşünemezsin. ölüm gelir aklına ve geçince unutursun, hayata devam edersin. ta ki yenisi gelene kadar sonra herşey başa sarar.
bir kalp kapakçığımda sıkıntı olduğundan, periyodik olarak yaşadığım durumdur. en kötüsü dün başıma gelmiştir. tam 10 dakika boyunca nefes almakta zorlandım. kısa kısa nefesler aldım. derin nefes almaya çalıştığımda ise sanki kalbime beş-altı yerden bıçak sokuyorlar gibi oluyordu, bu yüzden derin nefes alamıyordum. işin kötüsü, evde küçük kardeşim vardı ve tv izlerken yattığım yerden kalkamadım. on dakika boyunca milyonlarca şey düşündüm. aha lan, bu sefer gidiyorum herhalde dedim. gitmedim. zaten ömür bu, ne uzar ne kısar. vakti değilmiş demek ki...

son zamanlarda, maç esnasında ölen sporcuların yanında durduk yere kalpten giden "gençlerin" olması, esasında hepimizi korkutmalı. ayrıca her kalp sıkışması fizyolojik bir rahatsızlıktan dolayı olmaz, kimi kramp girmeleri kalp sıkışması yaşatabilir. stres de bunların öncülerinden biridir.

her ne olursa olsun, bir gün bir şekilde öleceğiz. bu da benim gidiş sebebim olacak sanırım.
kolestrolü olan kişilerde tereyağı ve kırmızı eti sık sık yedikten sonra kendini gösteren durum.
nefes alamamayı beraberinde getirir. siz nefes almaya çalıştıkça daha şiddetlenir. oracıkta öleceğinizi düşünürsünüz. çaresiz kaldığınız için panik olursunuz. sokak ortasında gözlerinizden istemdışı yaşlar boşalabilir.
zevk verendir. sıkıştıkça kalbinizdeki ağrı kat ve kat nükseder. böyle de güzeldir...*

(bkz: öldürmüyor lan bu)*
yüreğinizi kapkara kocaman bir elin sıkı sıkı tutmasıdır. nefes alırsınız ama almamış olmayı istersiniz. gözleriniz yanar ama akmaz bir damla yaş bile ve dudaklarınız mühürlenir.
''neden?'' dönüp dolaşıp aynı yere gelmek neden? her zaman aynı acıyı hissedeceğini bile bile aynı yerde varlığını sürdürmek neden? kendini açmaya utanmak neden? çığlık atmak yerine elini ağzına bastırmak neden? göğüs kafesine sıkışan kuşları söküp atmak yerine bu kalp ağrısını özenerek büyütmek neden? nedeni ne gerçekten?
bilmiyorum...
viyagra kullanımında sıkça karşılışan durumdur.
arada bir yokluyorsa*, yakında azrailin hazırlan gidiyoruz demesi muhtemeldir.
bir kaç saniye devam eden ağrı aklınıza bazı şeyler getirir;
-hacı buraya kadar mı?
-nefes almak nasıl bir şey?
ama sonradan ağrıdan eser kalmayınca eski yaptığınız işe geri döner, umursamaz tavır takınırsınız.
sigara ve alkol tuketiminden ayrıca aşırı tembellik ve oboziteden oluşa bilecek durumdur.
kalp krizinden ölenlerin ölüm şeklini ve acısını anlamaya , düşünmeye sevk eden durum.
vuku bulduğunda şiddetli bir şekilde öksürmenin tavsiye edildiği olay. tabi ecel gelmişse nafile.
(bkz: angina pectoris)
genelde kas ağrısı ile karıştırılan sancıdır bu. üşütmeye bağlı olarak ortaya çıkar. ölüyorum sanırsınız ama bir şey olduğu yoktur.
nefes kesen durum.
sık şekilde yokluyor artık. nefesin kesilmesi ayrı kalpteki ağrı, sıkışma ayrı bir şey. hareket edemezsin. kalp krizi belirtisidir aynı zamanda.
nefes aldikca acitan olay. her nefes alisimda daha da siddetleniyor sikisma. durduk yere sikisiyor, canim yaniyor. yok mudur bir hal bir caresi merak etmekteyim.
Küçükken anneye söylendiğinde, büyüyosundur cevabı alınan hastalık.
angina pectorisle karıştırılabilinen durum.
reflünün etkisiyle şuan başıma gelen durum. can yakan, sinir bozan rahatsızlık.
(bkz: panikatak).
(bkz: anksiyete).
kalbinize bıçak sokup, deşiyor gibi bir his verdiren durum.
kuvvetlice bikaç kere öksürün. geçer.