bugün

an itibariyle kalp krizi geçirenlere verilecek hayat kurtarması muhtemel tavsiyelerdir. eminim sözlükte bu tavsıhjşm..
(bkz: kasayı yan yatır)
(bkz: ölüyorum diye bağır bence)
en yakın sağlık kuruluşuna gidene kadar öksürün. bu kalp atışlarınızı düzene sokmaya yardım eder. varsa hemen bir aspirin yutun.
kriz sırasında el kol hareketi yapmak zordur fakat yapabiliyorsanız size karşı bilinçsiz bir şekilde kalp masajı vs. yapanlar olursa, tüm enerjinizle kafasına yumruğunuzu vurun.
ağzınıza bir asprin atın. bir araştırmaya göre kriz sırasında bir asprin yutanların krizi atlatma olasılığı yaklaşık %50 oranında artıyormuş.
müslümansanız kelime-i şehadet getirin, müslüman değilseniz müslüman olmak için kelime-i şehadet getirin. şimdi ölebilirsiniz.
şiddetli biçimde öksürün.
(bkz: 3 kuluvallah bir elham)
-klişe olarak öksürmeniz söylenebilir kesinlikle bunu yapmayın, enerjinizi öksürmek için harcamayın.

-halk arasında dil altı hapı olarak bilinen haplardan dilinizin altına yerleştirin.

daha önemlisi kalp krizi geliyorum dediğinde yapılacaklardır;

muhtemelen kalp krizinden önceki gece sol kolunuza doğru dayanılmayacak bir ağrı girer, midem ağrıyor sanarsınız mideden boğaza kadar ağrı saplanır. hemen doktora gitmeniz gerekir.
kuvvetli bir şekilde öksürmek ve ayaklar yukarıda bir şekilde sırt üstü yere uzanmak.
kendinizi mümkün olduğunca rahatlatın. kravat yada sıkan bir pantolonunuz varsa gevşetin. oturduğunuz yere 45 derecelik açı ile yaslanın. hatta çişiniz varsa yapın. utanmayın, ucunca ölüm var.