bugün

amcaların, teyzelerin ayakta acı çektikleri, oradan oraya savruldukları kalabalık otobüste, baştaki duraklardan birinden binmiş olmanın verdiği avantajla 5-6 yaşlarındaki çocuğunu/çocuklarını yanındaki, karşısındaki koltuğa oturtan, ilerleyen aşamalarda ayakta kalan yetişkin insanları hiç dikkate almayan, görmezden gelen sorumsuz, rahat, pişkin anne.
saygısız bir birey yetiştiren annedir. çocuğuna toz kondurmaz. kendisi terbiye vermediği gibi başkalarının terbiye vermesinden de rahatsızlık duyar...tıpkı yan lavabodan su sıçratan gencin annesi gibi.

(bkz: yandaki lavabodan sıçrayan su)
(bkz: bit kadar çocuk)
(bkz: otobüs karakterleri)
çocuğu için para ödeyip onun da rahat yolculuk yapmasını sağlamış annedir. her küçük her büyüğe yer vermek zorunda değildir ve belki çocuk hastadır. empati yoksunu insanlar ise saldırıp dursundur.
oturduğu yere bağlı bir sorunsaldır efendim.
o sorunlu,vurdumduymaz,rahat insanları gördüğümde içimden dövmek geliyor efenim.
indiğinde arkasından edilen küfürlerin haddinin hesabının olmadığı anne modeli.
kendi çocuğunun da aynı şekilde davranmasını sağlayacak olan annedir. bu anne yaşlandığı zaman ayakta kalır da adalet yerini bulur inşallah. genç anneye de çocuğunu kucağına alır mısın dediği zaman annenin cevabı da "niye onun için de para ödedim" tarzı olur da içimin yağları erir.
(bkz: amlarına koyayım onların çok ayıp ediyorlar)

o değil de ben çocuklara otobüs yolculuğu sırasında acırım arkadaş! acırım yani, ufacık zaten, elleri de küçük tutunamıyor falan, düştü düşecek bir vaziyette... bi de canı da yok bunların biliyon mu, düşse ölebilir yani. hele bir de o kalabalıkta ben bile zor durabiliyorken ayakta bu insancağızlar nasıl dursunlar efendim?! yazıktır günahtır, bırakın otursun bunlar ama anneler oturmasın! ne kucağına alıyor çocuğu ne elinden tutuyor, bırakmış kendi haline keyifli keyifli oturuyor bir köşede, böylesini sikeceksin! onu kaldırıp, çocuğu oturtacaksın! çocuk suçsuz...
başkasının çocuğu olsa hemen kaldırıp oturacak kişidir.
örneklerine bolca rastlanan antipatik kadın.
çocuk dokunulmazlığı olan bu ülkede hiçte şaşırmadığım olaydır. zaten oturtmasa biri sizi kaldırıp ''çocuk ayakta kaldı bıdı bıdı düşcek ölcek kaşı gözü patlıcak bık bık bık'' şeklinde konuşup o çocuğu yine de oturtacaktır.
yaşlı kimseler tarafından ters bakışlara maruz kalan kişilerdir. çocuğunu iki dakika kucağına alsa ölecektir.
en doğrusunu yapan annedir. zaten bir toplumun vatandaşına değer verip vermediğini, çocuklarına verdiği değerle ölçebilirsiniz. sen o kazık halinle, el kadar çocuğu yerinden kaldırabiliyorsan, aynı çocuk büyüyüp gerçekten oturmaya ihtiyacın olduğunda sana yer vermeyip uyur numarası yaptığında da ağlama lütfen.
çocuğu kucağına alırsa eksilen bir şeyi olmayacak annedir.
bencil annedir kendisi ve çocuğunu düşünendir. öyle düşündüğü için elbet suçlamak ne kadar doğrudur bilinmez ama biraz da yaşlıları ve hamile olanları düşünmelidir. çocuğunu kucağına alması en doğrusudur.
edit: eksileyenlere söylüyorum söylediklerim battı mı?
az yesin de taksi tutsun.
aldığı terbiye ve yetiştiği ortam insanı.
yeryüzünde bir tek o kadın çocuk doğurmuştur insanlık tarihinde. o yüzden çok kıymetlidir çocuğunun poposunun değdiği yer. yetkili biri olsam, otobüs otobüs gezer bu anneleri katlederdim. yaşlı başlı, hasta amca/ teyze biniyor da yine yer vermiyor. bu noktada ona şu soruyu sormak gerek; çocuğun için de bilet verdin mi?
eğer çocuk içinde para verdiyse çocuğunda yetişkin kadar oturma hakkı vardır.ha eğer çocuk için para vermediyse hakkaten sabunluktur.
Kimse kendisine yer vermiyor diye ortalığı birbirine katıp üstün bir çingenelik örneği sergileyen anneyle gıcıklıkta yarışacak düzeyde olan anne.
- lütfen şu bit kadar çocuğunuzu kucağınıza alır mısınız hanımefendi!

+ ne biti lan, hobbitim ben!

- pardon abi.
kendisi saygısız olduğu gibi geleceğinde potansiyel saygısızını yetiştiren annedir.
adı üstünde "çocuk". üstelik bit kadar = küçücük. yani çabuk yorulur, yani yetişkinler kadar dayanıklı değildir uzun süre ayakta kalmaya. evet tıpkı yaşlılar gibi. empati kurmadan, maalesef ya çemkirilir çocuğunu oturtan anneye yada kötü düşünceler beslenir.