bugün

daha çok nestle gibi markaların çıkardığı bol tahıllı bol vitaminli sütle karıştırılıp yenen besin. kutunun üstünde faidelerini ve salak bilmecelerini okuyabilir ve canınızı sıkabilirsiniz. çikolatalı olanları her ne kadar çok güzel olsa da kahvaltı için asla tercih edilmemeli. bize ters...
cemal süreya nın kahvaltı şiirinde söylediği "yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem
ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı" sözü kahvaltının bir gevrekle geçiştirilmemesi gerektiğini güzel bir şekilde vurguluyor. mutlu olmak varken beslenmeyi ne yapalım.
yol kenarlarında küçük beyaz arabalarda satılan, iş yerlerinin önünde aynı arabaların içinde bulunan ve bazen de çay ocaklarında tepsiler içinde hizmete sunulan gevreklerdir.
yanında peynirle de deli manyak bişey oluyormuş.
vakti olmayanlar için alternatif bir kahvaltı çesidi.
ecnebi diyarlarda corn flakes olarak bilinir. doyurucu değildir ama hafif tok tutar. çok çeşitli sürümleri vardır.
reklam dünyasının tüketici topluma aşıladığı bir ürün. ecnebi diyarlarında işe yarayabilir zira adamların kahvaltıdan anladıkları şey o.
bizim gibi zeytin, peynir, çeşit çeşit meyve reçelleri, bal, mevsim sebzelerinden yapılmış söğüş, beton helva, kayısı kıvamı haşlanmış yumurta, omlet, kuymak, kızarmış ekmek vb. nimetlerden yararlanan toplumlar için son derece gereksiz bir ürün.

(bkz: memleket gibisi var mı)
soguk sutle icilir. annemin soyledigine gore soguk sut midede kurt cikarir. bu yuzden iyi bir urun degildir.
izmirliler tarafından sabah yenen simit olarak tanımlanabilen belirtili isim tamlaması.
kendini inek gibi hissettiren icat. ulan bu yaşıma yemediğim kadar varmış. sırf kahvaltı hazırlamaktan üşendiğim için aldım geldim bir paket. oğlum ne bu! siz nasıl yiyorsunuz! ağzıma sürmem derdim, iyi ki öyle demişim yahu.

(bkz: dostum korn fıleyks dedin ama inek yemeği çıktı)
kahvaltı yapamayanlar için idealdir. tahıllı ve ballı olanlar enfestir.
(bkz: yakalayın izmirli)
(bkz: helal hemşerime)
annenin hazırladığı kahvaltının yanına yaklaşamayacak olan nimettir.
annemin hala ''bu sabah sabah yenir mi?'' dediği sütten çıkma kahvaltılık.
genelde kahvaltı gevreği olarak değil 24 saat gevreği olarak kullanılan leziz şey.
5 dakikada kahvalti etmenin hizli,pratik,doyurucu yolu.kellogs markasinin corn flakes'i tadini bozdu son zamanlarda.en lezzetlisi oydu.kitir da denilebilecek misir gevregini kaseye koyup,sut ve seker ekledikten sonra 2 dak.da tuketilir,uzun sure de tok tutar.
bir eti formun verdiği rahatlığı *, kiloyu verdirmez.