bugün

satranç ustası Nigel Shortun yapmış olduğu açıklama. ne kadar haklı olduğu tartışılır.
kadınların satranç ustalarını, dünya liderlerini, en başarılı sporcuları ve bilumum erkekleri parmaklarının ucunda oynatabildiğini ve yönetebildiğini düşünürsek rahatlıkla çürütülebilecek önermedir. bunu böyle düşünüyorsak kadın istediği içindir.
NiGEL SHORT ASLINDA ŞUNU DEMEK iSTiYOR;
KADINLA TEK ALANDA, YATAKTA ÇALIŞACAKSIN.
(bkz: zsuzsa polgar)
(bkz: judit polgar)
haklı bir sözdür. satranç beyin sporudur o da kadınlarda yok.
nihat doğan, ajdar, turabi gibi insanların kadınlardan daha zeki olduğunu ileri süren görüş.
Subjektif ifade. Ve ayrıca belirtmeliyim ki; Günlük hayatta içten pazarlıklı olmanız, manipülasyon yapmanız, satrançta başarılı olacağınız anlamına gelmez. Adamı hasta etmeyin.
her ne kadar kadınların bu denli kötülenmesine karşı olsam da. bir gerçeklik payının olduğuna inanıyorum. asla zeki değiller anlamında değil, sadece şimdiye kadar hangi kadınla satranç oynasam çok uzun sürmedi ve asla da zorlamadı. belki başka türlü bir sebepten gerçeklik payı vardır.
işi gücü kadını aşağılamak olan, bilinç altında kendini üstün zanneden sözlük yazarlarının gereksiz başlıklarından birisi. sonra hep bir ağızdan vay efendim kadına şiddet olmasın, kadına taciz olmasın, kadın ezilmesin, küçük yaşta mal gibi satılmasın. ne zaman kadını kendinizle her alanda eşit görürseniz(ki üstün olduğu konuları anlayabilmenizi beklemiyorum zaten) o zaman bu ülkede kadın erkek eşit olur.
Son of cain filmini izleyin derim.