bugün

kadın olmak zordur türkiyede . Kadınsan okuyamazssın okursan çalışamazssın . Saçma sapan tabular konmuştr önümüze bunu aşmak zordur.
manken sevgilisini feci şekilde döven mafya bozuntusu pisliğin elini kolunu sallayarak dolaştığı, abisi tarafından tecavüze uğrayan 22 yaşındaki kızın bunalıma girerek intihar ettiği, 20 yaşındaki bir kızın 3 şerefsiz tarafından minibüste vahşice öldürüldüğü, 18 yaşındaki bir kızın 2 arkadaşı tarafından tecavüz edilerek vahşice öldürüldüğü bir yerde kadın olmak zordur kadın düşmanı heriflerin yüzünden.
işin aslı Türkiye'de kadın olmak olarak değiştirilebilecek başlık. Ama yine de iki kelam edelim.
Kadın olmak;
Saçma sapan insanların sizi öteki görmesi
öteki görürken birtaneciksin yalanı atmasi
kalbine değil vajinana bakmaları
öldürmeleri
çok sevmeleri
sus demeleri
anlamına gelir.
Kız olmak kolaydır asıl mesele kadın olmak .
hiç olmadım bilmiyorum. fakat duyduğum kadarıyla kadın olmak çiçek olmakmış. böcek olmakmış. sevgi kelebeği olmakmış. öyle diyorlar.

iyi güzel söylüyoruz da onların lafa değil icraate ihtiyaçları var. günümüz toplumunda çektikleri sıkıntılardan ben bir erkek olarak utanacak duruma geldim.

kadınlar tacize tecavüze uğruyor bu ülkede. sırf bazı şerefsizler uçkurlarına hakim olamadıkları için hayatları boyunca karamsarlığa itiliyor kadınlar.

kadınlar şiddete maruz kalıyor bu ülkede. adam olamamış sadece gücü kadına yeten hanzolar yüzünden itilip kakılıyorlar.

yobaz aileleri yüzünden zorla sevmedikleri adamlarla evlendiriliyorlar kadınlar bu ülkede. kimse sormuyor ister misin diye. hayatları boyunca çocuk doğurup hizmet etmekten öteye geçemiyor hayatları.

okutulmuyorlar kadınlar bu ülkede. bir meslek sahibi olup kendi maddi özgürlüklerini ellerinde tutamıyorlar. bu yüzden evde göbeğini kaşıyıp atletle dolaşan hanzoların ellerine bakıyorlar kadınlar bu ülkede.

kadın cinayetleri işleniyor bu ülkede. ve yasaların verdiği cezalar tatmin edici değil bu ülkede. 20 yıl yiyen pezevenk mahkemeye takım elbiseyle çıktığı için 15 yıla düşüyor. pişmanım dediği için 10 yıla düşüyor. 5 yıl yatıp iyi halden siktir olup çıkıyor dışarı. sonra o psikopatlarla aynı toplumda yaşıyor insanlar bu ülkede.

yaşanılır bir ülke olmaktan çıktık biz. kadın dediğin senin anandır. o kötü gözle baktığın kadınlar ise bir gün senin anan gibi ana olacak. ne zaman düşüneceksin bunu?

ne zaman kasap dükkanlarındaki kesildikten sonra asılıp kıçına limon sokulmuş koyunlardan farklı bir beyin yapısına sahip olduğunu ve istersen o beyni kullanabileceğinin farkına varacaksın?

her zaman söylerim. bu dünyayı empati kurtarır. senin ananın ,bacının ,karının ,kızının başına gelmesini istemediğin şeyleri başkasına yapmamayı öğrendiğin zaman tam anlamıyla insan olacaksın.

kızlarınıza nasıl giyinmeyi, nasıl davranmayı öğretmek yerine oğullarınıza adam olmayı öğretin. erkek adam olursa kadın kadınlığını istediği gibi yaşar bu ülkede.

ve kadınlar çiçektir kadınlar böcektir edebiyatı yapmayın. inandırıcı olmuyorsunuz. lafa gelince herşey güzel. ama arkasından her türlü pisliği yaparsın. dövmezsin belki. tecavüzde etmezsin. öldürmezsin de. ama 2 kadını aynı anda idare edersin. onurunu kırarsın. küçük düşürürsün. hakaret edersin. aldatırsın. terk edersin. parmağında oynatırsın. duygularıyla oynarsın. yaparsında yaparsın. sonra ortamlara gelince kadınlar çiçektir edebiyatı ile nobel edebiyat ödülüne adaylığını koyarsın. lafı bırak icraate gel. bu zamandaki erkekler yüzünden kız çocuğu olsun istemiyor insan. yazık.

hülasa kadın kadındır. çiçek babandır.
Kadın olmak,

Saçlarını her gün nasıl yapacağını düşünmek,

Hangi kıyafetleri giyeceğine kafa patlatmak,

Kıyafetin içinden sütyen belli oluyor mu,

oluyorsa güzel görünüyor mu diye dakikalarca kendini izlemek,

Rahat ve güzel bir sütyen bulmak için sütyen denerken cildini aşındırmak,

Regl günlerinde o sancıyı çekmek,

Rahat ve kullanışlı bir ped bulmak için tüm markaları satın almak,

Harcadığı paralar karşısında,'sağlık olsun' demek,

Her tür kıyafetle de olsa boş ve dar sokaklardan geçerken arkasına bakıp durmak,

Ayakkabının topuğu kırıldığında ya da fermuarın bozulduğunda küfür edersen garip karşılanmaktır.

Kadın olmak zordur. Burada belki anlatamamışımdır ama zaten gerçekleri anlatmak için gerçeklerden çok daha fazlası gerekir.
(bkz: insan olmak)

her ağzı salyalının pis bakışına maruz kalmak, ne bakıyorsun dediğinde aranıyor diye yaftalanmaktır.
evlenmeden önce babanın evlendikten sonra kocanın himayesindesin denilerek yıllarca kandırılıp aslında tek başına olduğunu dımdızlak kaldığında anlamaktır.
işte evde okulda fark etmez her zaman arka planda tutulmak istenen korunacağına saklamayı tercih eden tanıdık erkeklerin davranışlarına sabır çekmektir.
her ay regl olup ağrısını çekmek ve oh ne iyi sağlıklı kadınmışım diye şükretmektir.
güzel bakımlı alımlı akıllı sabırlı becerikli olsun istenilen ancak hiç birşekilde karşı taraftan yardım edilmeyen cins olmayı sineye çekmektir.
arabada son yolcu kaldığını fark ettiğinde, daha gideceğin yere varmadığın halde kendini inmek zorunda hissetmektir.
oram buram açılmasın açılırsa da kimse görmesin diye her an üzerini çekiştirmek, üsturuplu giyinmediğin de basit kadın damgası yemektir.
yemeğin kallavi tarafı önce babaya/kocaya verildikten sonra sana kalanla yetinmektir.
aynı işi yaptığın halde sadece erkek diye meslektaşından az maaş almak ve buna katlanmaktır.
azıcık gülümsesen benden hoşlanıyor diyen erkek müsveddelerinin dedikodusunu duyup sırf çirkef kadın olmamak için ne diyorsun sen lan diyemeden allah'a havale etmektir.
evli bekar fark etmeden potansiyel seks objesi olduğunu sanan sapıklara haddini bildirmek yerine susmayı öğrenmektir.

bunun dışında;
rahatlıkla gözyaşı dökebilmek, duygularını doyasıya yaşayabilmektir.
her şeyden önemlisi bir emanete can verebilmek buna aracı olmak ve muhteşem duyguyu tadabilmektir.
Şu koşullarda çok zor.
2. Sınıf gibi hissedenler bir operasyon ile erkeğe dönsünler. Bu gerizekalı leş trolleri ciddiye alan insan kadınlık onurunu taşıyamaz zaten.
Günlerdir gözlemliyorum: zor arkadaş.

sabah 7 de kalk. en büyüğe kahvaltı hazırla, 7:40 da okula bırak. Tabii 14 aylık bebek ve 5 yaşındaki diğer çocuk evde uyuyor. (15 dk lık yol). geri eve gel. çamaşırları as/topla, yatakları düzelt vs ortancayı kaldır. kahvaltı yaptır 10:30 da onu da kreşe bırak. Tabii en küçük de kucakta. geri eve gel en küçüğü doyur, yatakları topla, kahvaltı sofrasını kaldır bulaşık filan derken 12:30 da büyüğü okuldan al. küçük yine kucakta. geri eve gel. büyüğe bir şeyler hazırla yedir vs. 14:30 da tekrar ikisini de yanına al ve kreşe git. ortancayı da al. dönüşte markete uğra bir şeyler al. tekrar eve gel. bebeği uyut. oğlanı doyur. büyüğün ödevi, ortancanın ödevi bi yandan da akşam yemeği. koca kişisi gelsin çayını hazırla. Çocukları yataklara postala, en küçüğü uyut. Bulaşık vs saat olsun 00:00

arkadaş günlerce böyle. haftasonu biraz rahat. onun dışında her gün böyle. koşuşturmaca.

Ulan ben hayatta dayanamazdım.

aşçı,
bulaşıkçı,
hizmetçi,
okul servisi,
öğretmen,
anne,
eş,

bir günde bir sürü mesleği sırasıyla icra ediyor. hayran kaldım.
iki cinsten biri olmaktır.şaşılacak bir şey yoktur.
tacize uğrayıp utandığı için ses çıkaramamaktır, türkiye de zordur kadın olmak.
zor ama güzel olandır. düşünsene ya onca acıya rağmen hala gülebiliyoruz. helal bize.
Bazen şöyledir.

görsel
zor usta.. sadece türkiyede değil her yerde zor. namusunla yaşamak.. yaşasan da arkandan konuşur dalkavuklar. orda burda adın geçer yok yere. ne giysen suç olur..
türkiye'de zor olandır. tecavüz mağduru olursun ve o saatte sokakta ne işinin olduğu sorgulanır. ancak o kişiler çıkıp da tecavüzcüyü suçlu bulmaz.
Adam olmaktan daha zor değildir.
kadın olmak sorun değil biz bize düşeni iyi bir şekilde yapabiliyoruz önemli olan sizin ne kadar adam olabildiğiniz.
bu ülkede kadın olmak

mal olarak görülmektir.
izinsiz kullanılırsa ceza ödenir.
tabii cezayı kadına değil "sahibine" ödenir.

bu ülkede kim bilir kaç kadın, kendine tecavüz eden erkekle evlendirildi, ve evlendirilmeye de devam ediliyor.

kadın mülklükten çıkmalıdır.
insan denilen canlının dişi versiyonu olmaktır.

Başka bir artı, eksi?

Bilemedim şimdi.
Ne yazık ki 2. Sınıf muamele görmektir.
Kim ne derse desin, ülkemizde kadın olmak zordur bence. Öldürülsen suç sana yüklenir. Ya kaşarsındır ya da kezban, arası yoktur. Bi erkek olarak düşünüp empati yapıyorım, bence zordur.
Kimse kusura bakmasın da şu ülkede ha kadın olmuşsun ha eşek ha damacana afedersiniz köpek olmuşsun farketmiyor. Allah akıl sağlığı versin ben cinsel tercihimi değiştiriyorum.
güzellikleri de vardır zorlukları da.

tıpkı erkek olmak gibi.

lakin konuyu sözlük özelinde ele almak olayı basite indirgemek olur.

ve hatta haksız çıkarır sizi.

örneğin;

skywalker the conqueror mahlaslı yazarımız takribi 1 yıllık sözlük yazarıdır. her entrisi 1 sayfa dolusu ve her satırı bilgi içeriklidir. bugün baksan 100 tane bile nik altı bulunmamaktadır.

kayi, ateistvaiz ve bunun gibi çoğaltılabilecek onlarca örnek de aynı şekilde hak ettiği değeri göremeyen eski ve değerli yazarlardır.

lakin bugün saçma sapan, iki cümleyi art arda dizip mantıklı bir paragraf yazamayacak tonla kadın yazar ilgi manyağı edilip göklere çıkarılıyor.

"eksi oy" olayına da fazla takılmamak gerek, o artık bir nevi gelenek halini aldı. popi bir kadın yazarsanız bir şekilde eksiliyorlar.

nedendir bilemem, ben yapmam mesela.

neyse;

öyle bir şey işte canlar.

sözlükte kadın olmak eyidir.

reelde ise dediğim gibi artıları da vardır eksileri de.

biraz oradaki sıkıntılara odaklanmak lazım.
Bu ülkede her ne kadar zor olsa da bence iyikidir.