bugün

üç tür hadise mevcut sanırım:
1. anneannelerin ve benzerlerinin tatlı örtüleri.
2. bir punduna getirse açacağı-kaçacağı boyunduruğa alınmış kadınların örrtüleri.
3. ideoloji...
turbanin takilma nedeni başlığında irdelenmiş mevzu.
inançları gereği diyecem anlayamayacan. bunu bir neden olarak bile görmeyecen. onun için demiyorum.

bak ne diycem sana; sen modern ol, çağdaş ol ne olursan ol; ama bizleri de zorlama buna. sana ayak uyduramıyoruz işte dostum. bırak biz de kendi küçük hayatımızda mutlu bir şekilde yaşayalım.

bilirim senin için inanç kavramının bir anlamı yoktur. 1400 sene önce gelmiş ayetlerin hayatımızı yönlendirmesi sana çok tuhaf gelir. belki de haklısın; ama ne yapalım biz böyleyiz işte. ne olur bize biraz tahammül etsen? ne kaybedersin?

mesela biz senin gibi bar ve pavyonlara gitmeyiz, işin komik tarafı bunu da inancımız gereği yapmıyoruz. biliyoruz, modernite bunu gerektirir. barlarda sarhoş olup, onun bunun karısına kızına sarkmayı gerektirir. zina yapmayı şart koşar. ne yapalım dostum biz bunları inancımız gereği yapmıyoruz. bize tahammül etsen ne kaybedersin?

mesela sen cinsel ilişki için evlenmenin şart olmadığını savunursun. kız götürdüm, hatun kaldırdım derken kendinle gurur duyarsın, biz ise bunu demeyiz. allah'tan korkarız. medeniyet denen şeye alışamadık be evlat. çok ters geliyor bize. ne olur bize biraz tahammul etsen?
birincisi, kadınların türbanından erkeklerin el çekme zamanı gelmiştir. niye örtünürler? size ne kardeşim. tercihini bu yönde kullanan kadınları niye bu kadar eleştirmek. konu kadınların, onlara bırakın bu tartışmayı. sen örtünmesine izin verme karının, kızının, kardeşinin. ister inancım gereği kapanıyorum, der. ister keyfimden der sanane. şişirildikçe şişirildi bu konu.
yine mini etek mevzuuna dönün, çakma sarişinlardan konuşun. anlamadığınız konulardan konuşmak yormuyor mu sahi.
inançları gereği başını türbanla örten bayanların bazılarının , açık diye tabir ettikleri inançlı kadınların birçoğundan daha fazla makyaj yapıp , gösterişli giyindikleri ve yaşadıklarını gördükçe kendime sorduğum soru. neden türban , neden saçınızın bir teli görünmesin de , bol makyajlı güzel yüzünüz görünsün ?

(bkz: türban siyasi bir simgedir)
yuzlerine ablak, gergin bir hava verdigi icin galiba? bir de bence estetik duygularinin zayifligindan. turban denen o parlak naylon kumaslardan yapilan, acaip renkli ve desenli ortuler tam bir zevksizlik ornegidir. kadinlar ne yaptiklarini bilmeden alet oluyorlar aslinda, bir takim kurnaz badem biyikli, kasaba siyasetcilerine. o basini, o acaip turban denen seyle baglayan kadinlarin coguyla, bir gun meydanlarda, basimizi acma ozgurlugu icin, birlikte bagiracagimizi da hissediyorum ben bugunden. ne yaptiklarini bilmeyen, bunalimli bir takim sehirle, koyun arasina kismis kalmis kadinlar, aslinda bilmeden kotu emelli siyesetcilerin elinde zavalli oyuncaklar.
görülen o ki şu sebepler vardır bir de ;
birincisi; yaptığı bir ayıbı maskelemeye çalışan kızın türban takıp muhafazakar bir moda girerek sempati toplamaya çalışması.
ikincisi; güzellik kompleksinde olup kendinde kusur gören kızın türban takıp tesettüre kuşanması ve kusurlarını kapattığını düşünmesi.
bazılarıiçin şu nedenler sıralanabilir:
-kocasının ihaleleri kazanabilmesi
-kocasının çalıp çırpabilemesi
-kocasının çooooooook para kazanabilmesi
-lüks otomobillere binebilmesi
- villalarda oturabilmesi
- lüks restoranlarda yiyebilmesi , içebilmesi
- giyim harcamalarını karşılayabilmesi
vs... bu böyle uzar. (bkz: samimiyetsizlik)

bazıları için...
aslında tek sebep inançtır. ama din sömürülmeye öyle açıktır ki ve insanlar dini öyle savunmasız bırakırlar ki her türlü yolsuzluk, namussuzluk bu örtünün ardına gizlenmiştir ki günümüzde türban konusu sözde inananların dine en büyük ihanetidir.
inanç mevzuuna gelinec türban takıyorsan inançlısın takmıyorsan inançsızsın iması hemen hemen her savunma entrysinde mevcut ki bu başlıkta da var. üstü kapalı falan değil açıktan yazılmıştır. koskoca islamı türbana sığdırılabilmek günah işlemekten korkan insanlar için oldukça gariptir. ayrıca örtünme üzerine hala tartışılmaktadır. ha arap kültürü benim kültürüm diyorsanız o ayrı.
alkolluyken polis cevirmesine yakalanmamak icin.
edit: bunu yapan erkek cinsinden de rivayet olunur.
kafalarina erkek sinek konmasin diye herhalde...
Erkekler saçlarına bakıp tahrik olmasın diyedir.

Edit: ateist değilim element uydurmayalım.

Edit2: konuda ki ikinci enrt de olayı biraz daha açıkladım.
Konuşacak konu bulamayan yazar beyanıdır.
islam dininin emridir. Olay saçla alakalı değil tesettürle alakalıdır. Tahrikle alakası yok ateist sakin ol.
Yahu arkadaşlar. Farz dendiğini bende biliyorum. Bir şey neden farzdır bunu siz bilmiyorsunuz sanırım.
Yani nedenini sadece düşünceler olarak soran bir konu. Dinde olan bir şeye yorum yapmak dinden çıkar saydı şu anda tüm mezhepler vb dinden çıkmıştı zaten.

O öylesine bir örnek. Bu durum farz pe ki neden farz yani neden kadınlara türban takılmalı denmiştire
Erkekler tahrik olmasın diye olabilir mi? Diye dedim.

Farklı yorumlar çıkabilecek bir konudur.
(bkz: mihriban)
Elbette (bkz: eşeğin sikinden dolayı)
Aslında bunun aslı çarşaftır. Yani sahih rivayetlere göre ve Kuran'da "perde arkasından konuşun" ayetine göre, gözler hariç bütün vücut örtülür. Sahabe kadınlarının hepsi, çarşaflı idi.

Nitekim bunun delil oluşunu ifade eden alimler, elbette kadının nihai güzelliği saçlarında değil, yüzündedir demiştirler. Örnek olarak yüzü çok çirkin olan bir insanın saçlarının çok cazibeli olması, kişi için bir şeyi değiştirmemektedir diyerek akli delillerde bulunmuşlardır.

Fakat türban denilen şey zamanla tevil yapan mezhep algısından ötürü ortaya çıkmıştır. Takan takar, takmayan takmaz. Sebebini sorgulamak da sana düşmez.
COLDE KUM TANELERI SACININ BASININ ICINE DOLMASIN DIYE AMK. AZ MANTIK LAN. BIRAZCIK BI SORGULAYIN AMK. BOLGESEL OLRAK BI DUSUNUN AMK ERKEKLER BILE ORTUNUYOR!