adı ustunde kucuk olan seylerden mutluluk bulma yontemı. polyanna misali olmayan durumları varmıs gıbı gosterıp gercegı ırdelememe ve o an ıcın mutluluk hıssetme halı. kucuk oldugu ıcın yıtırmek de kucuk bı an ıcınde olacaktır. belkı de aranılan mutluluk hıc yoktur. *
hayatın renkleridir,insan her zaman büyük hedeflerin peşinden koşmamalıdır...
bu zaten insanı yıpratan bir şeydir,zaten insan her vakit istediğini elde edemez...
edebilse insan olmaz,salvatore di stefano olur...*
(bkz: eskiden olurdu öyle şeyler şimdi yok)
olumsuzun içinde bile olumluyu görebilme ve bu nedenle üzüntüyü mutluluğun yok etmesi durumu da küçük mutlulukların içindedir.
bahar ayında bahçedeki erik ağacının çiçeklenmeye başlamasına, balkonda otururken birden bire önünüzdeki masaya bir güvercin konması, yağmurun ardından güneşin çıkmasıyla görülen gökkuşağına sevinmek, vs.
günümüzde mutluluklar bile paraya endekslendiği için insanoğlu bunlardan mutlu olamaz hale geldi. mutluluğu satın alabileceğimizi düşündük ve bu uğurda mücadele ediyoruz.
küçük şeylerden mutlu olamayan insan büyük mutlulukların da kıymetini bilemez.
(bkz: le fabuleux destin d amelie poulain)
sanırım poLyanna oLabiLme potansiyeLiyLe iLgiLi bir konu,mutLuLuğun ne oLduğunu buLabiLenLer küçük mutLuLuğuda yaratabiLirLer.
Küçük derelerdir büyük nehirleri oluşturan

Küçük mutluluklar, küçük, küçücük derelerdir

Büyük nehri ararken üzerinden atladığın

Arkana dönüp de bakmadığın

Küçük mutluluklar

Çıtır çıtır Kızılay simitidir, çayın yanında

Aniden radyoda karşına çıkan şarkı

Kar yağınca tatil olan okul

Başarılı bir rejimin birinci günü

Sokakta sevebildiğin kedi

Yürüyen güvercinin kafası

Tenekedeki fesleğen

Kurumuş çamaşırlar, bir kış ikindisi

Geri gelen elektrik

Babanın hikayeleri

Annenin yemeği

Tamir ettiğin alet

Yeşil tişörtün, yatarken giydiğin

Bir dostun başarısı, neler çektiğini bildiğin

Elini sımsıkı tutan minik el

Dudağında ıslık yürüdüğün yol

Birden çıktığın yolculuk

Sana açılan kapılar

Sana kapıyı açanlar

Hoş gelenler

Hoş buldukların

Yalnız kalabilmek - dilediğinde

Kavuşabilmek - özlediğinde

.

.

.

düş hekimi yalçın ergir
bir kral ya da kraliçe edası ile kabul ettiğimiz mutluluklardır onlar karşılaştığımızda .. öyle mütevazi sunulurlar hayatımıza ; bize ait , bize özel , bize layıktırlar , öyle hisseder öyle kabul ederiz . doğal ve belirsiz ..
küçük mutluluklar kaybolduğunda ,artık bulunamadıklarında anılarımızın büyük mutlulukları olurlar .öyle..
-anaaaa orhaaaaannnn
-küçük mutluluklar la yetin sabiye
-büyümez mi peki?
-büyük şu an.
bilgisayarda mayın tarlasını bitirmek.
-bu ne aykut?
-kutu. içinde kurbağa var
-nasıl yani ya? sevgililer gününde böyle birşeyi mi uygun gördün?
-öyle deme. biz şiir yazdım.seni ve beni.önemli olan birlikte olmamız. küçük mutluluklar bazen en anlamlı olanlarıdır.
-owww haklısın. çok mutlu oldum bu çekirgeden.
-kurbağa o
-kurbağadannn. ohhhh

-biz ne zaman nişanlanıcaz?
-olur o zamanla. ben işimi gücümü...
-kaçtır iş güç, bi düzelmedin
-olabilir. iş güç zamanla olur önemli olan aşkımız
-ühühüh haklısın çok duygulandım. bekleriz nolucak

-nejllaaa bu yanındaki herif kim?
-sevgilim
-ama ama biz?bizim küçük mutluluğumuz
-sittr et onu. ben geniş seviyomuşum yeni anladım.
çay kaşığı ile şokella yemek.
hayatı anlamı, insanın ömrünü uzatan ve mutluluğun ana kaynağıdır
minik bir öpücük.
hayata pozitif bakabilmenin ödülüdür. günümüzde iyice yaygınlaşan, pesimist akım taraftarlarının kolay kolay yaşayamadıklarını düşündüğüm mutluluk türü.
(bkz: küçük şeyler)
(bkz: üstün dökmen)*
(bkz: küçük şeyler sevindirir ruhumu) *
gercekten yetinebilenler icin kucuk olmaktan cikan mutluluk.
tuvalet kağıdını belirtilen yerden düzgün bir şekilde koparmanın, bittiği düşünülen diş macunundan bir kerelik daha dişlerinizi fırçalayacak kadar macun çıkarmanın, tuvalette sizden çıkabilecek kötü sesleri dışarda birileri duymasın diye musluğu açmayı akıl etmiş olmanın, bozulduğu düşünülen çakmağı farklı yöntemlerle çalıştırmanın, şarabı tirbişonsuz ve zarar vermeden açabiliyor olmanın insana yaşattığı tarifsiz ve saçmasapan mutluluklardır.
çay kahve makinasının sıra sizdeyken bozulması. bunun üzerine hoşlandığınız bünyenin kendi kahvesini fifty fifty yapmayı önermesi ve onun içtiği bardaktan içmeniz, onun dudağının değdiği yere dudağınızın değmesi. bak utandım lan şimdi. olsun.
marketten alınan kış sümbülü soğanının çiçek açması.
birsen türköz güngör'ün minik hikaye kitabı.
içinde farklı farklı hikayeler vardır.hepsi de bambaşka güzeldir. çocukluğun masumiyetini bulursunuz okuduğunuzda. sinirleri yatıştırır *swh~ ~
elli yaşıma da gelsem bıkmayacağım, kötü hissettiğimde okuyacağım kitaptır.* *
sırtüstü kalan hamam böceğini düzeltmek.**
uyuduğu sanılan sevgiliden gelen telefon.
çikolatayı yemekten ziyade koklamak belki de küçük mutlulukların en büyüğüdür.
hiç tanımadığınız birinin size hafiften gülümseyerek, içten bir günaydın demesi.