1. 1.
  dikkat çekici bir çizgi roman.

  --spoiler--
  amerikan ordusunda ateşli ve becerikli genç bir teğmen olan jim, amcasından kendisine miras olarak new orleans'ta bazı topraklar kaldığını öğrenince orada kendisine yeni bir yaşam kurmak ümidiyle mirasını almaya gider. ne var ki, bu olaylar iç savaş'ın hemen öncesinde geçmektedir ve jim yolda güneyin bazı tehlikeli dalavereci ve ırkçı tipleriyle dalaşır ve epeyce badireden sonra gittiği yere zar zor varabilir. burada da bir sürprizle karşılaşır: mirasın bir ortağı daha vardır, jim'in üvey kuzeni güzeller güzeli carolyne hanım. amcası ikisinin evleneceği ümidiyle mirası olan büyük çiftliği her ikisine ortak olarak bırakmıştır. bu sürprizle sarsılan jim kızın yolda dalaştığı kodaman ırkçı bir tiple nişanlı olduğunu da öğrenince işler iyice zorlaşır; adam jim'e silah zoruyla mirastaki bütün hakkını carolyn'e devrettiğini belirten bir kağıt imzalatır, akabinde de jim'i öldürmeye kalkınca ikisi arasında bir çatışma olur ve jim adamı istemeden de olsa vurur. bu durumda cinayet zanlısı olarak kaçması gerekir. kuzeye kaçar, ama tam o esnada da iç savaş patlar.

  böylece ordudan ayrılıp çiftlik sahibi olarak geçinmeyi planlayan jim iç savaş'ta yıllarca çarpışmak zorunda kalır. savaş sonunda kuzey'in zaferiyle biter ve jim'in birliği de galip ordunun işgal kuvvetlerinden biri olarak new orleans'a konuşlandırılır. böylece jim aradan geçen yıllardan sonra tekrar amcasının çiftliğine gider ve olaylar gelişir.
  --spoiler--

  aksiyonu hemen hemen hiç hız kesmeyen, ayrıca bol alengir de içeren, gerek çizimleriyle, gerek olay kurgusuyla okunası bir çizgi roman.
  1 ... usualsuspects