bugün

kalabalık ortamlarda olmak yerine, yalnızlığı tercih eden kişilik özelliği. çoğu zaman utangaç ve çekingen olmakla karıştırılan mizaç. 

çekingen kişi, bir şeyler yapmak ister fakat harekete geçmekte inanılmaz zorlanır. içine kapanık kişi ise durumdan memnundur, onu rahatsız eden bir olay yoktur. sakinliği, yalnızlığı tercih eder çoğu zaman, bu yüzden de harekete geçmez.
içine kapanık biri olduğum için genelde gizemli kutu olarak nitelerler yeni tanıştıklarım. Ama bana bazen pısırık hissediyorum kendimi dışarıya karşı. Bilmiyorum değişik değişik şeyler işte.
Anlatmaktan, sürekli bir şeyleri açıklamaktan yorulmuştur.

içine kapanık değilim ben, içime açılıp, dışıma kapandım.
(bkz: introverted personality)

mizac ile gelir.
küsmekle aynı şey değildir.
ahahah.
içine kapanık insan kendine yetebilen insandır. neler neler zırvalanmış şaka gibi. yok sinsidir, yok fesattır, yok kötüdür, bilmem nedir. kendine yeten, kendiyle vakit geçirebilen, sinsilik ve fesatlık için gerekli olan başkalarıyla ilişki kurma durumundan uzak insandır. hayatımda güya herkesle iyi geçinen, lak lakçı, arsız, fazla girişken, fazla dışa açık insanlar kadar sinsisini görmedim. bir öyle bir böyle, bugün şöyle yarın böyle. içine kapanık insanın kendi dünyası vardır kusura bakmayın. sizi oraya istememiş, almamışsa da bir bildiği vardır canlar, çok da şeyapmayın.
dışarıda bi bok yoksa demek ki.
Çoğu kişi ilk adımı atamadığından kendini içe kapanık olarak yorumlar. Oysa biri ona yaklaştığında, bir iki espriyle güldürdüğünde o Nemrut insan bir anda sıcakkanlı oluverir. Bu kişiler içine kapanık değildir. Sadece sosyalleşme kısmında biraz çekingendirler. Oysa gerçek içine kapanığı kabuğundan çıkartmak meşakkatli bir iştir.
içine türbanlı biri olmaktır.
Kendi içinde kendine zararlı.
duygu durumlarını paylaşmamak diye de özetlenebilir. bu başlık altında görülmemesi gereken tiplerdir aslında.
Pasif ve pısırık biri olmaktır. Zavallılar.
insanların sürekli ketum, soğuk, sinsi bence bu dediği insan türüdür. benimdir. bir insan içine kapanıksa etrafındaki iki yüzlü sinsileri fark etmiştir ve mesafesini koymuştur. herkesle samimi olmayı sevmeyen tiptir. sinsi değildirler. asıl sinsi insanlar yancı toplayan ve puştlarla samimi olan insanlardır. tecrübesi olan yazar konuşuyor. içine kapanık insanlar kendi dünyalarında yaşar ve dışarıdaki içi boş şeylere ilgi göstermezler. konuşmaktan çok dinlemeyi ve gözlem yapmayı tercih ederler. sosyalleşmek istediğinde, önce etrafındaki insanları gözlemler. eğer kanı ısınıyorsa ve gözü tutuyorsa gayet de sosyalleşebilir. güven problemleri vardır ve önüne gelene güvenmezler. çağımızda gayet normaldir. herkes sizin gibi 'aman bu süper insan, gideyim arkadaş olayım' demiyor. önce bir ölçüp biçiyor. bu insan tipi, kendisini kötü insanlardan koruma özelliğine de sahiptir. bir insanın hayatında ne kadar çok kişi varsa tehlike de o kadar fazla demektir. hepimizin bazı değerleri olsa da bu değerlerden zamanla sapabiliyoruz. bu insan, bu dönemde sık rastlanılması gayet de doğal olan insandır. devir, kalleşlerin devridir çünkü.
Dezavantajlarından biri insanların sizin hiç öfkelenmeyeceğinizi zannedip üzerinize gelme cüretleridir. Fakat gereken cevap verildiği zaman yüzlerindeki ifadeyi izlemek eğlencelidir.
insanlara karşı olan güvenini kaybeden kişiler genellikle bu durumdadır.