bugün

iyi bir insan olmak için iyi karaktere sahip olarak gerçekleşir. Din çözüm olsaydı dünyada barış olurdu savaş değil. Kardeşin kardeşe kırdırıldığı toplumlarda ne geliyorsa bu savaşlar dinden çıkan savaşlardır. Dini olmayan toplumlar var henüz diğer mezhepler gibi yoldan çıkmamıştır.
cevabı değildir olan soru.
Su zamanda gerekmez. Cunku kendini din uzerinden iyi gosteren kotuler oldugu icin dini kamuflaj gerekmez.
cehennem korkusu ya da cennet mükafatı ile iyi bir insan olmak asıl zavallılıktır. iyi bir insan olabilmek için iyi bir vicdana sahip olmak gerekir.
din yozlaşabilir. ancak vicdan asla.
teoride cevabı hayır olsa da uygulamada öyle olmayan sorudur. mehmet akif ersoy'un bu konu hakkında çok güzel bir sözü bulunmaktadır. "Aldanma insanların samimiyetine, Menfaatleri uğruna gelirler vecde, Cenneti vaad etmeseydi eğer, Allah'a bile etmezlerdi secde !"
eğer tek başına din iyi bir insan yapsaydı vatikan hiç savaş açmazdı, breivik okadar insanı katletmezdi, israil bu derece zulm etmezdi, ortadoğu kadına bu kadar paçavra muamelesi yapmazdı, iran yasaklar ile yaşamazdı bu uzaar gider ve iyilik bu ise eminim bir çoğunuz kötü olmayı tercih eder.

ana tema: din tek başına yeterli değil buna karşılık ahlak yada vicdan tek başına yeterlidir. dinsiz bir insan kötü olmak zorunda değildir. ancak kişi ahlaksız, vicdansız bir canlı ise inanışının ne olduğu önemsizdir.
evet şarttır. dini olmayan insanın bir süre sonra özgürlük anlayışı da değişecektir.benim kalbim temiz lafları falan işin yalanıdır. iyi olmak için önce neyin iyi neyin kötü olduğunu bilmek gerekir. insan aklı bunu algılamaya yetmez mi diye sorarsanız da eğer, her şeyden öte iyilik çok ince düsturları da kapsar. bunu en iyi alemlerin rabbi anlatabilir. sende yine onun sana bahşettiği aklı kullanarak anlar ve uygularsın tabii içinden gelirse. ama zaten rabbinin hali hazırda bildirdiğini yanlış anlayıp 7 yaşındaki kızları öldüren , asan, kesen, ve bütün bunları içinde bulunduğunu sandığı dinin getirdiği kurallar sayan yobaz herifler de yok mu ? var. işte hep onlar yüzünden de dinden çıkıyorsan, be kardeşim sende bilakis bahane arıyormuşsun. azıcık etrafına bak. bütün bu güzellikler tek başına var olamaz. tek başına berbat olabilir.ama güzel olamaz.
iyi bir insanın sıfatlarını taşımak için bir dine mensup olmaya gerek yok. fakat iyi insan olmanın mükafat olarak karşılığını almanın şartı müslüman olmaktır.
forum başlıklardan biri daha. şair burda anket yapıyor.
meziyetlere sahip bir şahsiyete erişmek maksadıyla yola çıkan kişinin illa ilk insanın nerden geldiğine dair kesin dogmaları olmalı mıdır diye düşünen yazar sorusu.
(bkz: ben ne bileyim)

peşin edit: kesin dogma ne mk
bunu dsnmek bile sacma geldi bana simdi. insanı insan yapan yüreğinin temizliği vicdanı dır. Tersi bir durumdan bahsediyorsanız hizbullahn üstune iyi tanimam diyenlerdensiniz
şart değildir. din sadece insanları iyiliğe yönlendirir tabi din adına kötülük yapanların sayısının çoğunlukta olduğunu unutmamak gerekir.
şart değil. fakat dinin bazı kurallarına uymak insanı iyi bir insan yapar. misal din ahlakı pekiştirir. temiz ahlaklı bir insan olursun.
insanın iyilik içindedir din ile bir alakası yoktur şayet din seni iyiye yönelmene yardımcı olur.
cevabı net ve kesinlikle hayır olan sorudur.
Bence şart öyle olmasaydı iyi insanları(!) ALLAH niye cennetine koyacağını söylemiyor? (bkz: ALLAH bilir benimki sadece yorum)
Günümüzde güzel ahlak heryerden elde edilebilir fakat geçmişte güzel ahlak için Kur'an'ı Kerim şarttı...
Hayır değil. Ama cennete girmek için iyi olmak yeterli değil. istediğin kadar iyi ol müslüman değilsen giremezsin.
bir dine inanmak şart değil ise din neden var sorusunu akla getirir. bana göre de şart değil tabiki.
(bkz: bağımsız dinsiz ili başkanı)
ben deistim, dini inancim yok lakin allahim var. namaz kilmiyor oruc tutmuyorum. insanlari kirmiyorum, uzmuyorum, calip cirpmiyorum. elin alagavati muslumanligi benimsiyor. caliyor cirpiyor, insanlarin hayatini beceriyor, sehite kelle diyor, ilac ithalati icin konusmak isteyen kanser hastasi kiza dilenci muamelesi yapip eline para sikistiriyor. bunlarin yaninda orucunu tutup namazini kiliyor. bana soyleyin hangimiz daha iyi? kime gore daha iyi?
dine inananların iyi olmadığı gibi inanmayanlarda kötü olacağı anlamına gelmez.
iyi bir insan olmak için dine ihtiyaç var mı emin değiliz ama kötü bir insan olmak için mutlaka dine inanmak gerekiyor. özellikle en hoşgörülü olan islam dinine.
din insanı iyi yapabilir güzel yapabilir. ama insan kücüklekten beri kötü davranışlar sergileyip tam bir şerefsiz ise

ne din yapabilir bir şey yani cevap hayır olmalıdır.Deistim ve iyiyim.
değil. din sadece kötüleri iyi yapabiliyor o kadar.
güncel Önemli Başlıklar