bugün

hipokrat çarpar diye korkmamışlar.
(bkz: Hipokrat mezarında ters döndü)
Diplomaları bile geçersiz sayılmalıdır. Sadece kamu değil gerekirse özel kurumlarda bile meslekleri ile alakalı işler yaptırılmamalıdır.

Hayır yani tamam normal zamanlarda da insan hayatı gibi önemli bir iş yapıyorsunuz, lakin şu anda sizlere daha çok ihtiyaç varken istifa etmek nedir amk.
Bugünler için doktor olmadılar. Normal hayatını idame ettirmek kısacık hayatı mümkün olduğu kadar sevdiğiyle dostuyla güzel zaman geçirmek için doktor oldular hükümetin amerikaya kit satması çine maskeleri vermesi afrikaya yardım yapması hatta eldiveni yasaklaması nedeniyle göz göre göre ölmek istemediler. Çalışmak isteyen gitsin gönüllü olsun.
bu bir savaş ve savaşta herkes üstüne düşeni yapmalı. kimı çöp toplıycak, kimi tarlaya bakıcak, kimi ekmek yapacak kimi farbikada üretim kimi güvenlik kimi ameliyat.
ama herkes sorumluluk alacak. nesiller riske girebilme cesareti olanlarla devam eder ve gelişebilirler.
Edebilir, o da bir insan ve işine gelmediyse diğer her birey gibi işini bırakabilir. Sonuçta kendi hayatı herkesin hayatından üstün gelebilir. Bunları ayıplamak bize düşmez. Sorumlular istifa edenlerin yerini doldurmakla mükelleftir. Boş duyar kasmayın, evinden çıkmaya korkan insanlar burada virüsün kalbinde çabalayanlara akıl veriyor.
Maaşı için doktor olanlar bir bir eleniyor, doğal seleksiyon
haklılar.

çünkü,

çalışanların ( doktor, hemşire, ebe vd ) % 15'i cepheye sürüldü, ağır risk altında çalışıyor.

% 85'i , hele de idari görevdeyse, evinde götünü devirip yatıyor, yada en temiz noktada mesai tamamlıyor.
sırtından vurmaktır. en olman gereken zamanda yoksan neden o diplomayı aldın.
karşı taraf dinlenmeden, konunun içeriği öğrenilmeden hiç kimseye infaz yapılamaz. azıcık empati yapın. istemediğiniz bir yerde zorla çalıştığınızı düşünün.
Doktor veya hemsire olmayip da bol keseden got ustunde atip tutmasi kolay. Hangi tanidigim saglikciya sorsam yeterli ekipman yok diyor. Once kendi sagligini ve vucut butunlugunu korumaya alip, sonra diger insanlar icin yardim edeceksin. Daha kendini koruyamiyorsan en basinda, baskasini hic koruyamazsin. Her seyden once onlar da bir insan. Bok cuvali degil. Onlarin da bir ailesi veya ardinda biraktiklari insanlar var. Yapamayacagina inanmissan istifani verirsin. Once devlet, elini tasin altina sokacak. Oyle insallah masallahla, camiden sela okutmakla olacak is degil.
Bu ülkede veya başka ülkelerde başı mesleklere devletin ve milletin bir kere ihtiyacı olur. Sen bunu eğer o an karşılayabilirsen mesleğinin hakkını vermiş olursun.
Asker, polis, doktor, hemşire gibi mesleklerde devlet size bir kere muhtaç olur. Ama sizler tıpkı savaştan kaçan asker gibi bunu ben ölmek için yapmadım diyerek kaçarsanız , hiç bir ahlâk kavramı meşru gösteremez.
Yıllarca devletin belki en sakin yerinde görev almış ailesini herşeyini bu meslekten yapmış birisi bir gün böyle bir zorluk oluştuğu zaman basılı gidemez. Virüs den ölüm korkusu yüzünden kaçıp gitmek ayrı bir şey yoğunluktan kaçıp gitmek ayrı. Askerlikte yeminler ediliyor can vermek ve almak için bu olayda tıpkı böyledir.

Yeminlerine ihanet etmişlerdir.
(bkz: Primum serva te)
(bkz: primum non nocere)

sağlık bakanlığı bir işveren olarak sağlık personelini koruyamıyorsa, ekipman olsun şiddet olsun farketmez, sağlık çalışanı da kendini korumak için en doğal hakkı olan istifayı kullanabilir.

maskeyi, önlüğü, eldiveni, gözlüğü, tanı kitlerini suriye'ye iran'a göndereceğine kendi personellerine gönderseydi belki hiç biri istifa etmeyecekti.

oturduğu yerden ayaklarını uzatıp, türkiye'deki sağlık sisteminin içine girmeden çalışmadan bilgi sahibi olmadan yazanlar için hava hoştur, sallayıp dursunlar sözlükte.
Nihayetinde insandır, sağlık çalışanı olması, tedirgin olmasını, kaygı duymasını, yorulmasını ve ölümden korkmasını engellemez.
Bizler burnumuzu dışarıı çıkarmaya korkarkan, bu insanların corona' nın kucağında çalıştıklarını unutmayalım bence.
Öyle mangalda kül bırakmayarak, atıp tutarak, asalım, keselim nidalarıyla haksızlık etmemek gerekir, hepsinin bakmakla yükümlü olduğu, hastalık bulaştırmaya korktukları aileleri vardır ve onları da düşünerek bu kararı almış olabilirler.

Konunun tam merkezinde değiliz, hangi şartlarda çalıştıklarını, nelere maruz kaldıklarını bilmiyoruz.

Evet keşke hiç istifa olmasaydı ama oldu... O insanları da anlamaya çalışmak gerektiğine inananlardanım.
Zor am çok çok zor bir durum, hem hasta hem de çalışanlar için!
Bence edebilir. Ne olursa olsun kimse istediği, i inanmadığı işte çalışmamak zorunda değil. Bu her meslek için gecerli.

Bu arada, hastanede koşullar farklı.
Yetersiz ekipman diye bağırmalarını duymayan bakan, istifalarını dile getirmiş. Hayret.

Hipokrat yemini derken, doktorun, hemşirenin can güvenliği için gerekli olan malzemeler yetersiz veriliyor olduğunu da hesaba katın ve empati yapın. Ya orada ben olsam ya da evladım olsa o zaman da şimdiki gibi düşünür müyüm diye sorun kendinize.

Onlar doktor ve hemşire, onlar köle değil.
Bol keseden atıp tutanların hiçbirinin hastaların odasına girmeye cesareti olduğuna bile inanmıyorum. Yeterli tıbbi malzeme sağlanmadıysa istifa en doğal hakkı. Ha geri devlete almamak da bakanın hakkı. Ama tutup da diploması alınması gerekir diyenleri sadece 1 yıl tıp okuyan birini izlemeye davet ediyorum. Ya da 1 yıl bir cerrahın temposunu izlesin ondan sonra atıp tutsun.

Tıbbi malzeme yok iddiası doğruysa hekim sonuna kadar haklı. Böyle bi durum yoksa bile en ufak bi risk varsa bile kendini düşünebilir. En doğal hakkı.

Evet sizin vergilerinizle okuyoruz ama bizim de ailemiz vergi veriyor. Çalışmaya başlayınca biz de dibine kadar vergimizi vereceğiz inanın. Vergi vermek satın almak, bir eleman edinmek demek değildir. Zorunlusun zaten vermeye.
Tüm doktorlar ekipman eksiği yüzünden öldüğünde bu duyar kasan şaşgalozları sahada görmek isteriz. Tabii yerse.
Senin hayatın nasıl ki herkesinkinden daha kutsal, onun hayatı da tam olarak öyle.
Siz cepheye askeri silahsız yolluyor musunuz ? Bir inşaatı demir kullanmadan yapıyor musunuz ? Bu da öyle bir şey, kimse sizin noksanlığınız yüzünden ölmek zorunda değil. Dualarla, nasihatlarla, selalarla virüs ölmüyor, ama sağlık personeli ölüyor.
Bugün bana nerede lan hipokrat yemini dedirtmiş kaypak sağlık çalışanlarıdır. Neyse ki isteseler de devlette görev alamayacaklar bir daha.
istifa eden hipokrat yeminli sağlık çalışanlarının çok hızlı bir şekilde tespit edilerek diplomalarının iptal edilmesi ayrıca sağlık sektöründe kesinlikle tekrar vazife almaması adına da gerekli düzenlemeler yapılmalı yurtdışına çıkışları diplomaları iptal edilene kadar kısıtlanmalıdır.

sıçmışım senin hayatına sağlığına şerefsizin evladı oturduğun yerden ben doktorum vesaireyim diyerek caka satmasını biliyorsun olay vazife başına geçmeye gelince istifaya mı dönüyor dalyarak hasan. savaş çıkınca da ordunun komutanları ve subayları istifa etsin uygun mudur?
istifa sebeplerinin araştırılması gereken kişilerdir.

kanaatimce bu istifaların iki sebebi olabilir.

1) hastalıktan korkmaları.

bu ihtimal dahilinde istifa edenlerin kamu hizmetinden mahrum bırakılması yetmez. bunlar savaşta da yaralıları bırakıp kaçarlar. meslekten men edilmeleri gerekir. ülke bu durumdayken en çok ihtiyaç duyulan zamanda işini bırakan doktor hem ettiği yemini bozmuştur hem de vatan hainidir !

2) durumun bize anlatılandan çok daha vahim olması ve birilerinin gerçekleri söylemek isteyenleri susturmaya çalışması.

kafamı en çok kurcalayan olay bu. farkında mısınız bilmiyorum ama hastalıkla ilgili bakanlardan başka bilgi veren kimse yok.

ne bir hastahanenin başhekimi, ne virüsten dolayı hayatını kaybetmiş bir insanın yakını ne de işin en yakınında olan doktor ya da hemşire ya da hasta bakıcı vs.

böyle olayların içinde olan insanlar, biliyoruz ki bu durumlarda bir şekilde paylaşım yaparlar. çağın bir hastalığıdır bu. fakat böyle bir felaketin içinde olan hiç kimse ne 10 saniyelik bir video, ne de içinde bulundukları durumla ilgili doğru düzgün bir paylaşım yapmadı bugüne kadar.

muhtemelen "aman halkı galeyana getirmeyin, insanları tedirgin etmeyelim" gibisinden bir kılıfla baskı uygulanıyor.

uygulanıyor ki olağanüstü hal ilan edilmesin. istifaların sebebi bu baskı da olabilir.

iyi araştırmak lazım.
istifa etmelerinin sebebi muhakkak araştırılmalı geçerli bir sebepleri olmayanlara yaptırım uygulanmalı. işsiz kalmasınlar fakat sağlıkçı olarak çalışamasınlar. Başka bir sektöre yönlendirilmeli. Eğer bir işi seviyorsan iyi günde kötü günde o işe sadık kalmalısın. Toplumu hiçe sayarak en ihtiyacı olduğu zamanda yarı yolda bırakırsan bana hiç bir güç bu mesleği severek yaptığına inandıramaz. Ve işini severek yapmayan kişinin yarardan çok zararı dokunur hele bu sağlık çalışanıysa.
sağlık çalışanı değilsek şu an bulunduğumuz durumda pek yorum yapma hakkına sahip olmadığımız eylem. kimin nasıl bir çalışma hayatı geçirdiğini tahmin bile edemeyecek haldeyiz.
O zaman savaş çıkınca asker de istifa etsin ne kadar saçma doktor o göreve gelirken mesleğinin zorluklarını bilmiyor muydu. Ama onlar için sıkıntı yok bugün istifa et yarın tekrar başla.
Lisansları ellerinden alınıp evlerinde çocuklarıyla doktorculuk oynasınlar.