Gereksiz karşılatırma. istanbul üniversitesi her türlü götürür.
Şöyle bir kıyas mukayese götürür mü bilmiyorum ama, bir aralar siirt jetpa spor vardı sergen i filan transfer etmişti. Hatta bir istanbul spor fırtınası vardı bir zamanlar. Bu takımlar bir döneme etki ettilerse de hiç biri gs,fb,bjk olamadı.
Sakıp sabancı kadar zengin olabilirsiniz ama, onun gibi olabilmek için 40 fırın ekmek yemeniz gerekir. Bu şekilde de özetlenebilir sanırım.
yeditepe tikky yuvasıdır, istanbul ise zeki adam.
biri devlet üniversitesidir biri özel. aslında herşeyi açıklamak için yeterli bir cümlü ikisinde de uzun uzun zamanlar geçirdim istanbul universitesi benim okulum yeditepe ise bütün arkadaşlarımın gittiği okul. aralarında ki en büyük fark ise şudur; yeditepe ye gidersin gitmesine ama çok paran yoksa biraz da kafan çalışıyorsa orda ki adamlarla anlaşamazsın.

istanbul universitesinde ise her telden adam vardır illa ki kendine göre birilerini bulursun.
bir tarafta 557 yillik, turkiye'nin belki de en koklu devlet universitesi; diger yanda ise kurulusu yakin gecmise dayanan, sayilari artik yuzleri binleri bulan ozel universitelerden biri.

istanbul universitesinde ozellikle beyazıt kampusunde, binalarin ihtisami bir yana, elbette ki kaynak sinirlamasi sebebiyle restore edilemeyen ve yenilenemeyen bir cok bolumu vardir. avcilar kampusu bir nebze daha yeni binalara sahiptir. bahsedilen saunalarla, spor kompleksleriyle vs. elbette kiyaslanamaz. ancak egitim konusunda kesinlikle istanbul universitesi kendi icinden en az on tane yeditepe universitesi cikarir. hem mahmut hoca ne demisti? : "okul sadece dort duvardan olusan bir kurum degildir, burasi da okuldur." *
yeditepe üniversitesi, istanbul üniversitesi' nin dengi değildir ve karşılaştırmamak gerekir. keza yeditepe ezilir, büzülür yanında.

onun yerine (bkz: yeditepe üni vs kadir has üni)' yi tavsiye edelim.

edit: imla
duyduguma gore ist uni bikac senedir dususte. bi kere sistemleri artik cok eskidi. ancak yeditepe de bu kadar cok parayla olanaklarin azalmasi o ihtisamin dususe gecmesi biraz zor. istanbul universitesinin ismi yeter diye dusunuyodum ama suan yeditepeye daha sicak bakiyorum sanirim.