bugün

ben orta anadoludunun sade bir ilinde yaşayan bir yazarım. istanbulu dizilerde, filmlerde, şiirlerde, orada burada çok işittim , gördüm, okudum. karar verdim ve yarıyıl tatilinde istanbulu ilk kez ziyaret ettim. 10 günümü orada geçirdim. tüm meşhur meydanları, parkları, caddeleri, cafeleri vs. gezdim. şehir tamamen sahte insanlardan oluşuyor. etnik yapısı ise müslüman arnavut, slav, kürt, ermeni, rum ağırlıklı ve ilginç bir şekilde kendilerine türk diyorlar. taksimde bir akşam vakti o sahte kahkahalar, eminönünde cafe de sahte sevgililer, sahte gülücükler, aldığın nefeste ciğerlerini daraltan o pis havası, eğlence mekanlarına salyalar akıtarak koşanlar, sigarayı içine sahteden içenler, sahte "aşkımmm"lar , sahte hediyeler, pis sırıtışlar, gazinoların önündeki meymenetsiz tipler, rus orospuları, pkk nın şehir versiyonları poşuları takmış sokaklarda cirit atıyor, türklükten eser kalmamış, 15 milyon zavallı hapsolmuş, otobüs dumanları, leş kokulu ağızlar, otobüslerdeki şehvetli köpekler, istiklal caddesinde kendini sanatçı sanan soytarılar, broşür dağıtan deniz gezmiş özentisi bir dolu genç, beyoğlunda ermeni kemancı, liselerden boşalan "xD" gençliği. Yanında ki kızı etkileyebilmek için yapmadığı maymunluk kalmayan bedbahtlar. kısacası iğrenç bir yer. tabi ki bu benim görüşüm. benim yaradılışıma aykırı bir şehir. dar, çok kalabalık, sahte.
Eğer dünya tek bir devletten ibaret olsaydı, başkenti istanbul olurdu.
(bkz: Napoleon Bonaparte)
istanbul eski çağlardan bu yana Avrupa ile Asyayı birleştiren büyülü ve adeta kutsal bir mühürdür. istanbul muhakkak dünyanın en güzel yeridir.
(bkz: Gerard De Nerval)
Dünyada istanbul kadar güzel görünen başka bir kent bulunmadığını söyleyenler gerçekten haklıymış.
(bkz: Chateaubriand)
Diğer bütün kentler ölümlüdür, ama sanırım istanbul , insanlar var oldukça yaşayacaktır.
(bkz: Petrus Gyllius)
iki büyük cihanın kesinti noktasında Türk vatanının ziyneti Türk tarihinin serveti Türk milletinin gözbebeği istanbul bütün vatandaşların kalbinde yeri olan şehirdir.
(bkz: Mustafa Kemal Atatürk)

dünya tarihine adını yazdırmış isimlerin söylediği sözlerle ve birçok şairin şiirinde can bulduğu , türkiyenin bütün illerinde olduğu gibi güzelliklerini anlatmakta kelimelerin kifayesiz kaldığı , başkentlik tarihi 1600 yıla kadar uzanan Avrupa ile Asya kıtalarının kesiştiği noktada bulunan bir dünya kentidir.zavallı sıfatının yakışmadığı güzellikler başkentidir.

Dünya güzelliği sendedir mevcut ,
Hususi özenmiş yaratmış Mabut ,
Herkesin gönlünde vardır bir maksut ,
Halis Türk maksadın varın istanbul ...
(bkz: aşık veysel şatıroğlu)