bugün

Kendisi bir jeolog olduğu için bize ceket iliklemek düşer. Fakat nasıl böyle kesin bir bilgiye sahip olabiliyor bu sorgulanası işte.
Tamam da şiddeti ne olacak, yani sonrası. istanbul'u ne bekliyor?
oh aman iyi ben de 12 filan olur bekliyordum rahatladım. (bok rahatladım)
akli olan marmarada oturmaz.

o kisim fay dolu.en buyugu kirilsa yani haritalar degisir.
kitalarin olusumu gibi.
yer kabugu kayinca marmara denizi iceri dokulur.
bittin sen.
en guvenli yer kibris arkadaslar.
mis gibi.
kaç şiddetinde olacağının şu andan itibaren bir önemi yok. her türlü yarra köküne kadar yedik. idamını bekleyen mahkumlar gibi yaşayacağız bu saatten sonra.

izmit ve düzce depremlerini yaşamış biri olarak bana vız gelir tırıs gider. siz düşünün amk. bugünkü depremde avcılardaydım. bu depremde bana ilginç gelen şey depremin sesini duydum amk. depremin sesi mi olur lan demeyin. evet olurmuş. alt kattaki ev sahibinin üst kattaki kiracısını uyarmak için sopayla tavana vurduğunu hayal edin. aynısı.

daha bu şiddette ki deprem de bile ortalık kıyamet günü gibiydi. büyük depremi düşünmek bile istemiyorum.
bu yanal faylarda olan orta şiddetli depremler asıl fayın gerginliğini azaltmadığı için bu tahminlerden daha yüksek bir gerçekle yüzleşecek olmamız muhtemel.
7 küsüre gerek yok başlı başlına 7.0 bile istanbulun üzerinden geçmeye yetecektir..

burada yazanların çoğunluğu ölecektir..
Ya tutarsa değil levhalarin büyüklüğü olası bir kayma durumunda yeryüzünde olusturacagi şiddeti hesplayabiliyorlar artık. Bu adam dünyanın sayılı jeologlarından . Götünden atmıyor yani.
sanki bana biraz abartı gibi gelmiş açıklama. celal şengör' ü ben çok dinledim. bundan önceki açıklamaların da istanbul depreminin 7 yi geçmeyeceğini defalarca söylemesine rağmen neden 7. 6 dedi anlamadım. sanki burası ekvator ya da japonya. bizim bu rakama ulaşacak kadar yüksek derecede depremimiz olmadı. bir deprem uzmanı değilim ve bu konudaki bilgilerim herkes gibi tv lerden dinlediğimiz bir takım bilgiler. ama, 7. 2 ile gölcük depremin de darmadağın olan marmara ve çevresi, 7. 6 şiddetin de sallantısı ile dümdüz olur. çünkü o küsuratlar aslında o kadar fark ediyorki bir öncekini ikiye katlıyor.
avcılar gibi yerler için 10 büyüklüğünde hissedilecektir.
Deprem uzmanlarının ve bu işin ilmini yapanların hemfikir olduğu konu.