bugün

Türk Kültürü adına korunan manevi öğeleri yitirdiğimiz ortamda eksikliği farkedilmeyen parti.

Sağ partiler tüm dünyada yükseliyor ama türkiyede milliyetçilik dini arka plan üzerine geliştiği için artık iki kavram birbiri yerine ikame edilecek şekilde kullanılır hale gelmiş.

Bugün anadolu kültürünün bir çok yönü alevi Türkmen geleneği içinde devam ediyor ama bu kültür baskı görüyor.

Ben Alevilik övgüsü yapma adına yazmıyorum alevi de değilim ama bizi biz yapan ortak bir değer olarak gördüğüm bu kültürün korunmasını önemsiyorum.
Aslina bakarsaniz,ataturkun chpsi tam olarak bu yonde bi parti idi. Su an icinde biraz kurtcu barindirsa da bu alternatife en yakin parti yine chp.
Sol düşünce türkiyede geniş kitlelere hitap eden bir arka plana sahip değil. Dindar bir toplumda bunun mantığı anlaşılmaz değil hele de gelişmiş bir sanayi üretimi olmadığı ortamda.

Sol hareketler daha gelişmiş olsaydı Marksist geleneğe tamamen sırtını dönen daha ayrışmacı daha ırk temelli bir parti olabilirdi ama olmadığı için chp gibi partiler her kesimden oy almaya yonelerek kimseden oy alamaz duruma geldi.

Özetle en kötüsü arada bir parti olmak.
(bkz: hepar)
islami temelli türkçü parti olmaz zaten dedirten olaydır.

türkçülük ile islamcılık aynı sentezde birleşemez. birleşirse bu ancak kaypaklık olur. biz, türkçüler olarak, inançların milli ideolojide kriter olmadığı kanaatindeyiz. öyle ki; müslüman olmadığı halde aynı milli kültür mirasını paylaştığımız musevi karay türkleri, hıristiyan gagavuz tükleri veya budist orta asyadaki türk boyları bizim ortak paydamızdır. sadece müslüman diye, hiçbir ortak kültürel paylaşıma sahip olmadığımız arapların, afrikalıların, acemlerin safında olamayız. bu aymazlıktır çok net ...

tüm bunların ışığında zaten türkçü ve islami temelli bir parti olamaz.

bir başka boyut türkçülük ideolojisinin siyaset üstü model olduğu düşüncesidir ki, bu konunun çizgileri üstad Hüseyin nihal atsız tarafından belirlenmiştir.

bu milleti yönetecek idare, tüm siyasi müptezellikten arınmış, saf ve radikal türkçülük olmalıdr ve olacaktır. milletin iradesi bu minvalde birleşmeden, türkçülük meselesinin siyasi karmaşanın içine çekilmesine karşı durulmalıdır. bu meseleden mütevellit türkçülük siyaset üstüdür. milletin iradesini tek bir paydada birleştirecek yegane ülküdür.

ttk.