bugün

islamist kesimin dinin devlet icinde daha etkin bir yere gelmesini istemeleridir.

ben okullarda, hastanelerde, kerhanelerde, ne bileyim aklina neresi gelirse oralarda turbana-bas ortusunune- kesinlikle karsi degilim, isterse takunyayla gelsin isterse kara carsafla banane yeter ki ben de fakulte cikisi cimlerde birami icebileyim. ama simdi abi, rahat yasam icin de yurutulmesi gereken bir sistem var ve bu sistem kesinlikle su andaki ve/veya yillardan beri berigelen sistem degil. onun herkes farkinda. dine tam ozgurluk verilsin ama dinin devlet eli ile kuracagi baski ortadan kaldirilsin. yani din, devlet eli ile ogretilecek bir sey degil ki. surekli denmez mi, o icte hissedilecek, kalpten bir asktir allah aski diye. e simdi, bu ilkokul birden beri sunnilik ogretilen cocuk icin soylenebilir mi, ne kadar kalptendir, ne kadar devletten. ve hani, andimizi, istiklal marsinin okunmasina kil olan islam duskunu guzel arkadaslarim bize zorla ezberletilen dualara niye karsi cikmiyorsunuz ? celiskisel yani. hos degil.

anlatabiliyo muyum ?
(bkz: iran)
aslında bu dini devlet merakından kaynaklanmıyor. mesela hristiyanlıkta günlük hayat çok kesin sınırlar ile belli değildir hatta yüzlerce farklı mezhep oluşumu vardır ki bazısı akıllara zarardır. fakat islamiyette her şey sistematik olarak ifade edilmiştir. eşinizle ne zaman ve nasıl bir araya geleceğinizden tutun da sakalınıza kılığınıza kıyafetinize kadar detaylar ifade edilir. bu saydıklarım ne kadar dinin emri ne kadar hurafe ne kadar gelenektir vs bilemem ilgilenmiyorum da ama pratik olarak bunu hayatımızda görmekteyiz.

bu anlamda islam dini daha dünyevi olan hristiyan ahlakı hatta protestan ahlakı gibi bir ahlak vaaz etmez. meselenin özü
bence buradan çıkıyor.
Din iman diyorlar. Kafa kesip insanları kemerle dövmekte dinimizin bir parçası galiba.