islamiyet hakkında hiç bir şey bilmediği halde biliyormuş gibi davranıp yorum yapması cahilliklerinin en büyük kanıtıdır. örneğin; cihad etmenin hak yolunda nefsi müdafa olduğunu bilmeden adam öldürmek olduğunu sanmaları, şeriat deyince kökeninde demokratik bir yönetim ve hoşgörü olduğunu bilmeden kol kesen bir yönetim diye düşünmeleri, örtünmek deyince sadece sac ve kadınsı hatlarını belirtmeyecek giyisiler tavsiye edildiğini bilmeden burka ve peçeyle karıştırmaları üstüne birde kendi düşüncelerinin tezahürü olan tasma yakıştırması yapmaları cahilliklerine bir kaç örnektir. tavsiyemiz şudurki; önce bir okuyun, öğrenin fikir sahibi olun ondan sonra düşmanlık besleyeceksenizde besleyin. boş boş konuşmakla aydın olunmuyor çünkü.

ne güzel söylemiş büyük türk-islam ideoloğu necip fazıl;

zamanı kokutanlar mürteci diyorlar bana,
yükseldik sanıyorlar alçaldıkça tabana.
gerçek değildir.

(bkz: jean meslier)
(bkz: richard dawkins)
(bkz: charles darwin)
ve aklıma gelecek bundan sonra 150 isim. hiç biri cahil değil.

ve bir not düşüyorum;
bunu böyle sanmak ve bilmemek zır cahil olduğunuz gerçeğidir.
tamamen gerçektir.özellikle birde ergenlerse bunları sözlükte açtıkları başlıklardan, çevrenizde,forumlarda, oyun serverlarında alakasız yerlere din i sokuşturmaya çalışmalarından tanıyabilirsiniz.
özellikle şimdiki, nerelerde üreyip yetiştikleri belli olmayan bazı ergenlerin hayvani taraflarını yaşamalarına mani olduğu için nefsi duygularla (bkz: islam)a saldırdıkları durumlardır.
zorla inanın diyen yok ama;
niçin saldırdığınızı sizde bilin yeter.
eksik onerme.
once "cahil" kavramini acicaksin kardesim. eger manevi acidan diyorsan biz de budistler icin zir cahil olabiliriz lakin, evren ilmi herkes icindir. kuran okunursa daha iyi anlasilir tabi ama allah i tanimayan kimse bilimde ilerlemeyecek diye bir onerme mumkun degildir. bu bir makinanin mucidini tanimadan makinayi kullanmak gibi bir seydir, kisi bu dunyada ister mucidini arayisa koyulur ister bu sonlu hayati sonsuzluga degisir, bu kimseyi alakadar etmez ve cahil yaftasini gerektirmez.
(bkz: bu dahil bütün genellemeler yanlıştır)
sadece islamın değil her kimse bir şeyi düşmanıysa o şeyinher şeyini en ayrıntısın kadar öğrenmek ister ve öğrenirde. çünkü bir tartışmaya girdiğini kendini savunmaktansa karşı tarafın açığın saldırmak daha kolaydır. ondan yanlış bir genellemedir.