bugün

kuran-ı kerim'in çağlarötesine de hitap ettiğinin kanıtı olan paylaşımdır. nisa suresinde ayetler halinde, daha sonrasında ise mustafa kemal atatürk tarafından incelenerek uygun olduğu şeklinde görüş belirtilmiş olan elmalılı hamdi yazır tefsirinde rahat anlaşılması için açıklaması geniş olarak yapılmıştır.

edit: ne o lan? hakkınızı vermeyenler mi oldu? *
kadınlara verilen her 1 birim başına erkeklere kök üç birim verilir. *
- maho lan sen benim karıyı düdüklemişsin?
+evet yaptım ama bir sor niye yaptım?
-niye?
+ ???!!!???

tanım: düz hem de dümdüz bakınca kadının erkekten daha az pay aldığı paylaşımdır. ama bir sor neden? *
(bkz: #1225679)

hayatında bir kez olsun kuran'ı okumadığı halde, içinde büyük kerametler ve mucizeler olduğunu sanan bilgisiz kişilerin çok düzgün işlediğini sandığı bir paylaşımdır.

halbuki aklı olan ve bilimin ışığında yol alan bir insan, bilmediği konular hakkında iman gücü ve cehaletiyle atıp tutacağına, önce nisa suresini baştan aşağıya güzelce bir okur, temsili bir miras bölüştürme yaparak suredeki talimatları pratiğe döker, netice itibariyle "hassittir" sözlerinden ve titreyerek kendine geldikten sonra, buraya teşrif ile sözlüğe doğru bilgi verir.

aklı olan dedim yalnız, dikkatinizi çektiyse.
tartıştığı yazarların "götüyle; kamış boyuyla; mercimek kadar beyniyle; giren çıkanı ve sokup çıkartanıyla uğraşan" acizlerin hakkında zırvalamaması gereken paylaşımdır.

fikir meydanında biçare hale düştüğünde ad hominem yapmaktan başka çıkar yol bulamayan zavallıların içinden çıkamayacağı da bir bölüşümdür.
konunun değillemesini yaparken fikir sahiplerinin akıl miktarlarını ölçerken gr. kullanan, iş kendi boyunun kamış ile ifade edilmesine gelince ad hominemden bahsedenlerin alındıkları noktadır.

benim aklımı ölçerken gr kullananın boyunun kamıştan uzun olması bana gurur verir der bir çin atasözü.
kuran'ı kerim'in o kadar ama o kadar süper bir kitap olduğunu ki, herhangi bir cümlesine karşı çıkanlara gerektiğinde küfür edilmesi -hem de üstü kapalı gibi-, bağırılması ve tartaklanması gerektiği gerçeğini aklımızdan çıkarmamamız gerektiğini tekrar tekrar hatırlatan başlık. "aman tanrım! bu süper paylaşımı ancak allah yapmış ve de bize göndermiş olabilir! yoksa döveriz zaten.."
erkeğe 2 birim, kadına 1 birim, gaylere ve lezbiyenlere de 1,5 birim verilir. (bkz: seri eksi oy veren ibne)
'her mirasın %50'si nahil'e' şeklindedir. ama kimse vermiyo*
(bkz: sözlüğü ilmihale çevirmek)
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.