bugün

Milli şairimiz mehmet akif ersoy, doğunun geri kalmışlığının tembelliğinden ileri geldiğini söylemiştir.
müslümanların kabul etmeyeceği, ateyizlerin ise açıklayamacağı soru cümlesi.
elbette mantıklı cevabı; tabularını yıkamayan müslümanların bilime uzak olmasıdır. tabii işin aslı ise işine geldikleri kısımlara uzak olmalarıdır. düşünmekten uzaktırlar, ki o yüzden müslümanlardir hali hazırda. azıcık düşünüp o beyinleri yorsalar zaten doğrunun ne olduğunu çözecekler. sonuç olarak şunu özellikle söylemek isterim ki, bu gerici insanlar asla gerici olduklarını kabul etmeyen, insanları yargılayan, aynı düşüncede olmayanları dışlayan, kimsenin inancına saygı duymayan, adına müslüman denen insanlardır. yalnizca adına müslümanlık deniyor zira müslümanlık/ islamiyet böyle değildir. bu da ayrı bir tartışma konusu.
Allah çalışana veririm diyor, müslüman olana demiyor ki...
kuran'ın kendi dillerindeki anlamlarını öğrenmek yerine; anlamadıkları arapça kuran'da diretmeleri yüzünden. kısacası müslümanlar, kuran'ı anlamadıkları için geri kalıyorlar.
(bkz: #18452914) ahanda böyleleri olduğu için müslümanlar gelişmiyor.
1969da israil askerleri Mescid-i Aksa'da büyük bir yangına sebep olduklarında dönemin israil Başbakanı Golda Meir'in söyledikleri:
"O gece sabaha kadar korkudan uyuyamadım.
Zannediyordum ki Müslümanlar dört bir taraftan israil'e girecekler. Lakin sabah oldu ve korkulan olmadı. işte o zaman anladım ki: BiZ bu topraklarda DilLEDiĞiMiZi YAPABiLiRiZ, ZiRA islam ümmeti uyuyan bir ümmettir.
cevabı içinde olan sorulara bayılıyorum. şöyleki islam' ın yüceliği müslümanların geri olmasına engel değil yani müslümanların geri kalmış olması islam' ın yüceliğine halel getirmez.
ankebut suresi ikinci ayet: "sandı mı o insanlar «inandık» demeleriyle bırakılacaklar da imtihan edilmiyecekler?" bundan yola çıkıp tarihi bilimi yaşamı anlamamak mümkün değil.
"cahillerle tartışmayın ben hiç kazanamadım." *
kuranı anlamak yerine örf, adet ve gelenekleri islamlaştırdıkları nedeniyledir.
müslümanların islamı yanlış anlamasından kaynaklanır.
orta çağ avrupası ile orta çağ müslüman coğrafyası arasındaki farktan bir haber insanların sorduğu sorudur.
bu soruya standart bir müminin verdiği cevap ; "gerçek müslümanlığın uygulanmadığıdır". peki gerçek müslümanlığı kim ne zaman uygulamıştır ?

hz muhammed vefatından 10 yıl geçmeden halifelik savaşları başlamış, ali ve osman öldürülmüştür, o günden bugünlere müslüman dünyada kan bir gün olsun durmamıştır, meshep savaşlarından, katliamlarından sanırım bahsetmeye gerek yok...
dünya haritasında geri kalmış, açlığın, yokluğun, yolsuzluğun, tecavüzün, insan ve yaşamın bütün haklarının ihlal edildiği coğrafyalara baktığınızda nedense müslüman ülkeler hep göze batmaktadır.
cunki arastirmiyorlar. islama degil rahatliga tapiyorlar ve herseyin rahatindalar. ornegin araplar okadar paralari var ulkelerinin yuzune bakilamaz heryet beton. adamlarin dogaya saygisi yok, sonra muslumanim diye gecinirler.
kuran'da öyle olun dediği için değil elbette.
her zaman sorduğum fakat kimseden mantıklı bir cevap alamadığım soru.