bugün

fizik gücü yüksek takım disiplininden kopmayan futbolculara sahiptir.

(bkz: ömer üründül)
rosenborg bk ve diğerleri.
defansif orta saha ya da pivot santrafor mevkiindekileri daha bir makbül olandır.
17 yaşında bir ergen olarak, 8 yıldır takip ettiğim; evde pek çok tartışma yaşanmasına, "biz ne diyoruz adam ham-kam yenilmiş diye ağlıyor ya, adam olmaz bu çocuk!" muhabbetlerinin dönmesine neden olan, kâh tembel futbolcular yüzünden, kâh ibne halklar yüzünden(izlanda halkı mesela. çok seviyorum, güzel insanlarsınız ama hava muhalefeti bahanesine sığınıp 365 gün boyunca 22 maç yapmanız bana dokunuyor. siktirtmeyin ikliminizi. az sonra vereceğim taktiklerle sizin bu mazeretinizi de tarihin karanlık sayfalarına gömeceğim zaten) gelişemeyen, gelişiyorsa da yavaş gelişen ve diğer ülkelerin gerisinde kalan futboldur.

ulan bak isveç, norveç futbolu da demiyoruz. is-kan-di-nav. nerden baksan 5-6 ülke var. ve bu ibnelerin tümü, ancak bir türkiye+portekiz falan edebiliyor. portekiz ligini hiç sevmem ama türkiye iyi sayılır allah için. her neyse. seksi bir girizgâhın ardından entryme ve değerlendirmelerime geçmek istiyorum.

öncelikle bu entryde bahsi geçecek konular şunlar,

1) iskandinavya'nın tanımı. (tabi lan!)
2) iskandinav futbolu hakkında kafama geldiği gibi yazacağım bir yazı.
3) iskandinav futbolunun iskandinavlar tarafından tanımı.
4) bir dakikalık saygı duruşu
5) liglerle ilgili bilgiler. kim nereye gider, kaçıncı ne olur, cart curt.
6) kep atma ve rep verme töreni
7) kapanış konuşması
8) liseli +18 mini etek sexxxxxx

eveeeet. başlayalım.

asıl yazmak istediğim nerede kaç lig olduğu, kimin nereye gittiği. o yüzden diğer kısımları kısa keseceğim.

1) her ne kadar iskandinavya'nın bölgesi sayılmasa da, finlandiya'yı da bu futbola dahil edeceğim. iskandinav futbolu kapsamında inceleyeceğimiz, küfredeceğimiz, başarılarıyla üzülüp başarısızlıklarıyla sevineceğimiz(bi' yanlışlık oldu sanki burada, fark eden mesaj atsın pliz) ligler, daha doğrusu ülkeler: izlanda, estoçya, kamboçya, norbuçya... yok bi' dakika. izlanda, finlandiya, faroe adaları, danimarka, norveç ve isveç. soldaki sıfırı sildiniz. ne kaldı? 6 ülke. işte bunlar.

2) sıkıntı var.

3) iskandinavlar kendi ligleri ve futbolları hakkında ne düşünüyorlar?

"genelde çok gol atan kazanıyor" - kjetil omersson

"sürekli kar yağdığı için sıkıntı var. şimdi şu karı çıkarsak iskandinavya'da futbol oynamamak için sebep yok." - sergen alvestad

4) hazır oldasın evladım yeter artık!

5) bu kısım çok önemli, sona attım bunu.

6) http://www.swfcabin.com/swf-files/1284676964.swf

7) bizleri kırmadığınız, gösterimizi izlediğiniz için hepinize teşekkür ediyorum...

8) offff karının göte bak

gelelim beşinci kısma. ben aslında sadece burayı anlatacağım. entrynin bundan sonraki kısmı önemli. başlayalım...

isveç

+ allsvenskan
+ superettan
+ divisjon 1 (birinci lig; iki gruba ayrılır)
- norra (kuzey)
- södra (güney)
+ divisjon 2 (ikinci lig; baya gruba ayrılır)
- norra svealand
- norrland
- östra götaland
- södra götaland
- södra svealand
- västra götaland

üstteki grupların isimlerini çevirmedim. svealand ve götaland, büyük bir gaflet ve dalalet içerisinde değilsem, bölge isimleri. östra doğu, västra batı. södra ve norra'yı zaten söylemiştik. şimdi bu liglerdeki iniş çıkışları, kimin nereye gittiğini inceleyelim...

allsvenskan

- isveç futbolunun birinci, en yüksek basamağıdır. 16 takımın mücadele ettiği 30 haftalık bir ligdir.
- şampiyonu şampiyonlar ligi eleme turuna gider(ezik piçler), ikinci ve üçüncü sırayı alan takımlar uefa avrupa ligi'ne gider. (fifa öyle diyor ama benim bildiğim, elemelerine katılıyorlar. ligi 3. bitirip de uefa avrupa ligi gruplarına giren isveç takımı görmedim ben daha 83 yıllık hayatımda)
- son 2 sırayı alan takım direkt olarak bir alt lig olan superettan'a düşer. sondan üçüncü olan takım, superettan'ı 3. tamamlayan takımla playoff maçları yapar. eşleşmenin galibi, bir sonraki sezon allsvenskan'da oynamaya hak kazanır.

superettan

- isveç futbolunun ikinci, en yüksek olmayan basamağıdır. 16 takımın mücadele ettiği 30 haftalık bir ligdir.
- ilk sırayı alan takım şampiyon olur; ilk iki direkt olarak yayla kupasına katılır(yayla kupası'na allsvenskan diyorlar isveç'te, kafanız karışmasın). üçüncü sırayı alan takım, allsvenskan'ın sondan üçüncüsüyle playoff maçları yapar ki bu hadise, allsvenskan kısmında da anlatılmıştır.
- son 2 direkt olarak divisjon 1'e düşer. onun önündeki 2 takım, alt ligdeki iki grubun ikincileriyle playoff maçında kapışır. (norra ve södra'nın ikincileriyle yani)

divisjon 1

- 14 takımdan oluşan, 26 haftalık bir ligdir. iki grupta oynanır. ligdeki toplam takım sayısı, ilkokul öğrencilerinin de hesaplayabileceği üzere 28'dir. kuzey ve güney gruplarında verilen mücadele sonunda(ki bu mücadele 26 hafta) grup liderleri superettan'a yükselir. grubunu ikinci olarak tamamlayan iki takımsa, yukarda da belirtildiği gibi, superettan'ın sondan 3. ve 4.sü olan takımla "gelek mi?" kapışması yapar.

- isveç futbol federasyonu "playoffla playoutla uğraşamam, sikerim" diyen kişiler sebebiyle bu ligde, grubunda son 3 sırayı alan takımı direkt olarak bir alt lige düşürür. 14, 13 ve 12. takımlar şlops diye divisjon 2'ye giderler ansızın... 28 takımın 2'si üst lige yükselir, 2'si yükselmek için playoff oynar, 6 tanesi alt lige düşer.

divisjon 2

- 6 grupta oynanan, her grubunda 12, toplamda 72 takım bulunduran terbiyesiz ligdir.
- annelund, götene, skärhamn, utsikten gibi küfürlü takımlar yer aldığı için, isveç futbol federasyonu bu ligi hiç sevmez.
- grubunu lider olarak tamamlayan takımlar (toplam sayıları 1x6=6. okuyom ben yaa.) divisjon 1'den düşen salakların yerlerini alırlar.
- son 2 sırayı alan 12 takım, bir alt lige düşer. orası da bölgesel ligin de ötesinde bir yer, ondan bahsetmeyeceğim.
- son 2 sıranın bir üstünde yer alıp da 10. olan 6 takım playout oynar alt ligden 6 takımla.

norveç

+ tippeligaen
+ adeccoligaen
+ divisjon 1 (bazı yerlerde tippeligaen elitserien, adeccoligaen divisjon 1, divisjon 1 ise divisjon 2 olarak geçebilir)
- avdeling 1 (grup la işte bildiğin)
- avdeling 2
- avdeling 3
- avdeling 4

tippeligaen

- norveç futbol federasyonu yetkililerinin canları sıkıldıkları için takım sayısını sürekli değiştirdikleri, norveç futbolunun en yüksek basamağı. superettan'la her şeyi aynıdır. 30 hafta oynanır, 1. şampiyonlar ligi elemelerine giderken 2. ve 3. olan takımlar uefa avrupa ligi'ne giderler. son 2 direkt düşerken, sondan üçüncü playoff maçları oynar. fakat bu noktada, statü değişir.

adeccoligaen

- 16 takımlı, 30 haftalık bir ligdir. 2010 sezonunda fk lyn oslo küme düşürüldüğü için 15 takım yer almaktadır; dolayısıyla 28 hafta oynanacaktır. son 4 direkt düşer(lyn oslo gittiği için, son 3 düşecek bu sezon. değişen hiçbir şey yok aslında). ligde ilk iki sırayı alan takım direkt olarak tippeligaen'e yükselir. üçüncü, dördüncü ve beşinci olanlarsa, tippeligaen'in sondan üçüncüsünü de alırlar. bu 4 takımın nasıl kapıştığını hatırlamıyorum. lig mi yoksa eleme mi... bilmiyorum. ama işte bu eşleşmelerin şampiyonu, ligin galibi falan tippeligaen'e giden 3. takım oluyor. bu takım adeccoligaen'i 5. bitiren de olabilir, tippeligaen'i 14. bitiren de.

divisjon 1

- her grubunda 14 takım bulunduran, 4 gruplu; 56 takımlı ligdir.
- her grupta 26 maç yapılır; bir içerde bir dışarda.
- grupta son 3 sırayı yer alan takım direkt olarak divisjon 2'ye düşer(sktir edin onu).
- grup liderleri direkt olarak adeccoligaen'e yükselirler. 4 grubun lideri direkt olarak, adeccoligaen'den düşen dörtlünün yerine geçer.

izlanda

+ landbankasdeild (sözlükte urvalsdeild)
+ 1. deild (birinci lig)
+ 2. deild (ikinci lig)

landbankasdeild

- izlanda ligleri kolay. birinci şampiyonlar ligi elemelerine, 2. ve 3. ise avrupa ligi elemelerine katılır. son iki direkt olarak alt lgie düşer. ligde 12 takım vardır ve kısa süren lig, 22 haftalıktır. şerefsizler.

1. deild

- 12 takımlı, 22 haftalıktır. ilk iki direkt olarak landbankasdeild'e yükselir, son 2 direkt olarak 2. lige düşer.

2. deild

- 12 takımlı ve 22 haftalık bir ligdir. ilk 2 direkt olarak 1. deild'e yükselir, son 2 meçhule doğru yol alır. 20 gün kadar önce sona eren 2010 sezonunda, 21. haftada oynanan reynir-bolungarvík maçında boku çıkmıştır bu ligin. sezonu ikinci sırada tamamlayarak üst lige yükselen bolungarvík, rakibini deplasmanda 10-4 yenmiştir.

faroe adaları

+ meisteradeildin
+ 1. deild
+ 2. deild

meisteradeildin

- 10 takımın yer aldığı 27 haftalık bir ligdir. şampiyonu şampiyonlar ligi elemelerine, ikincisi ve üçüncüsü avrupa ligi elemelerine gider. son 2 sırayı alan takım düşer.

1. deild

- 10 takımın yer aldığı, ilk 2'nin direkt olarak yükseldiği, son 2'nin direkt olarak düştüğü, genelde birinci ligde oynayan takımların ikinci takımlarının yer aldığı(oha be ne yazdım) dandik ligdir.

2. deild

- aynı formattadır diğer liglerle. ama hepsinden daha zevkli bence. 4-0 biten bir maçla ilgili olarak "az gol atıldı" yorumu yapıldığını duymuş, "bi siktirin amk" deyip o haftanın maç sonuçlarına bakmış ve 5-2, 6-0, 7-2, 9-1'i görünce "hmm ok" demiştim.

finlandiya

+ veikkausliiga
+ ykkönen
+ kakkonen
- lohko a
- lohko b
- lohko c

(kakkonen'den sonrasını finlandiya ya da fin futbolu başlığında görebilirsiniz, nereye yazdığımı unuttum)

veikkausliiga

- 14 takımlı, 26 haftalık ligdir. birincisi şampiyonlar ligi elemelerine, 2. ve 3. olan takımlar uefa avrupa ligi elemelerine giderler.
- son sırayı alan takım direkt olarak düşer, onun üstündeki takım ise ykkönen'i ikinci bitirenle playoff oynar.

ykkönen

- 14 takımlı, 26 haftalık ligdir. şampiyonu direkt olarak veikkausliiga'ya yükselir; ikinci sırayı alan takımsa veikkausliiga'nın sondan ikincisiyle playoff maçı yapar. eşleşmenin galibi veikkaus'ta kalır.

- son 3 takım, lohko a-b-c'ye paylaştırılır, direkt olarak düşer.

kakkonen

- 3 gruptan oluşan bir ligdir, bu grupların her birine finler "lohko" der.
- her grupta 14 takım bulunur. gruplarında son 3 sırayı alan takımlar direkt olarak alt lige düşerler. (bi şeyyonendi işte, unuttum)
- grup liderleri ykkönen'e saldırır.

danimarka

+ superligaen
+ viasat divisionen
+ 1. divisjon
- doğu (dancasını unuttum, bakmaya da üşendim)
- batı (dancasını unuttum, bakmaya da üşendim)
+ danmarksserien
- grup 1
- grup 2
- grup 3

superligaen

- 12 takımlı, 33 haftalık ligdir. ilk iki şampiyonlar ligi elemelerine, ardından gelen ikili uefa avrupa ligi elemelerne katılır. son 2 sırayı alan takım direkt olarak alt lige düşer. böylece, 12 takımın 6'sı sezon sonunda bir atraksiyona girişmiş olur.

viasat divisionen

- 16 takımlı, 30 haftalık ligdir. ilk iki direkt olarak üst lige yükselir, son 3 sırayı alan takım birinci lige düşer. (dur bak daha olay bitmiyo)

1. divisjon

- 16 takımdan oluşan 2 grubun bulunduğu bir ligdir, doğu ve batı gruplarında oynanır. gruplarında son 4 sırayı alan 8 takım, direkt olarak danmarksserien'in yolunu tutarlar. gruplarını lider olarak tamamlayan takımlarsa(sayıları 2) üst ligden düştüğü iddia edilen, viasat divisionen'in sondan 3 takımıyla bir şeyler yaparlar. hala anlamadım ben statüyü, o yüzden yanlış bilgi vermek istemiyorum. tek bildiğim viasat'ta son 3 sırayı alanın aşağı ligle papaz olmak zorunda olduğu; 1. divisjon'dan yükselmek için grup lideri olunması gerektiği.

danmarksserien

- 14 takımlı 3 gruptan oluşan bir ligdir. her bir grupta 26 maç yapılır. grubunda ilk 2 sırayı alan takımlar direkt olarak üst lige yükselirler. son 4 direkt düşer(42 takımın 12'si düşüyor lan, oha!); 10. sıradakiler ise playout maçlarına giderler.

ve ben sikerim. yeter be.

edit: parantez içinde, izlanda futbolunu geliştirecek tavsiyelerde bulunacağımı söylemişim ama bu tavsiyelerden bahsetmemişim. 5 bin kişilik 10 adet üstü kapalı stadyum yeterli. var olan stadyumların üzerini benim harçlığımla bile kapatabilirler. gören de her kış -50 oluyor zannedecek. otobüsle ya da uçakla izlanda'da 1-2 saatte herhangi bir yere ulaşmak çok zor değil.