bugün

Etik dışı olduğu ve bilimsel bir yararı bulunmadığı gerekçesiyle WHO'nun karşı çıktığı bekaret testi hâlâ birçok ülkede uygulanıyor. Bunlar arasında Türkiye, Irak ve Endonezya da var.

iran'daki tıp kurumu, bekaret testinin sadece mahkeme davaları ve tecavüz suçlamaları gibi özel durumlarla bağlantılı yapıldığını savunuyor. Ancak bekaret sertifikalarının çoğu hâlâ evlenmeyi planlayan çiftler tarafından talep ediliyor. Bunun için de özel kliniklere yönelim oluyor.

görsel

Test ve sertifika işlemi kadın doktoru veya hemşire tarafından gerçekleştiriliyor. Teste giden kadının adı, diğer kimlik bilgileri ve bazen fotoğrafının da yer aldığı sertifikada "himen"in durumuyla ilgili bir tanımlamaya ek olarak "Bu kişi bakire görünüyor" gibi bir ifadeye yer veriliyor.

Daha muhafazakar ailelerde, sertifikada iki tanığın imzası da bulunuyor ve bunlar genellikle anneler oluyor.

Yıllardır bekaret sertifikası veren Dr. Fariba bunun insanı küçük düşüren bir uygulama olduğunu kabul ediyor ama aslında birçok kadına yardım ettiğine inanıyor:

"Ailelerinden öyle baskı görüyorlar ki bazen çiftler için yalan söylüyorum. Birlikte olmuşlar ve evleneceklerse, aileleri önünde kadının bakire olduğunu söylüyorum."
Bir meselenin etik dışı ya da bilimsel olup olmadığı batı medeniyetine ne derece uyumlu olduğuna bağlıdır. Geçiniz.
devlet istiyorsa yanlış şahıs istiyorsa doğrudur.
Bizden üstün oldukları bir nokta daha.