gazetelerin verdiği iq testi eklerinden sonra varılan kanı.
(bkz: diplomali essek)
(bkz: neye göre kime göre)
(bkz: lisans insanın iqsunu düşürüyor)
bana göre kesinlikle dogru olan bir tezdir. zeka ölçülemez. kimin zeki oldugunu hal tavırlar gösterir. ya da toplumda daha az zeki olan biri daha zeki birinden başarılı da olabilir. ha derseniz ki heralde senin iq test sonucun çok düşük çıktı, ondan bok atıyosun, alakası yok derim. bayaa da sağlam çıkmıştı.
Destek verdiğim önermedir. Hayır yani beni ölçen ne kadar zeki? Hayır yani hangi zekâ türüne göre ölçecek? Hayır yani zekâ değiştirelebilir seviyeye sahip bir olgudur. Hayır yani sikerler abi.
iq testleri yaratıcılığı ölçemez.zaten artık çoğu bilim insanı bunu çürüttü.

iq testleri farklı düşünmeyi ve dikkati ölçüyor.
atıyorum şudur misal.

farklı düşünmek zeka belirtmez.sadece farklı düşündüğünüzü gösterir.
türkiye de az sayıda kızıl olması genel güzellik görecesinde doğal kızılları daha güzel yapmaz.
sadece kızıldırlar ve kızıllar burada azdır.

dolayısıyla zekanın gerçek ölçerleri olan yaratıcılık asıl olan şeydir.
misal hazırcevap olmak zeka belirtisidir.
kalem oynatmadan matematik çözmek, vs vs.
iq testi denilen şey, iq'su yüksek kişilere sorulan sorulara alınan cevaplar dogrultusunda çıkarılan ortalama bazlı bir testtir. Bilgiye dayalı olmadığı için, tesadüfen ıstenilen cevaplar verilebilir. Çok düşük bir ıhtimal de olsa, rastgele cevaplarla yüksek puan elde edilebilir. Böyle bir ihtimalin varlığı bile testin guvenirligini zedelemektedir.
Saçmalık olmasa bile, %100 kesinlik içeren bir puanlama değildir.
Oyle tabi hepsi sayisal zekaya geometriye gire belki adamin sozele zekasi vardir cok sacma bence her insanin farkli alanlara zekasi var.