bugün

Türkiye'de inşaatın kürtlerin elinde olmasının başlıca sebepleridir.
Bir gün bir şantiyeye arkadaşın yanına gittim ziyarete. Üç kişi alçı yapıyordu. Biri 57 yaşında( sordum) diğerleri ise 35-40 arasındaydı. Adam dedi ki " kardeşim biriniz benle gelin diğeriniz çıta yapıştırsın ya da üçümüz ayrı yere girelim."
Adamlar "tamam" dedi. Sonra bir baktık iki adam sürekli yan yana geliyor. 13 yaşında bir çocuğun tek başına yapıp geçeceği işi yarım saatte lak lak yaparak yapıyor. Bizim şef arkadaş da gördü tabi.. " abi iki kişi bir odaya girip çıkmıyorsunuz adam tek başına kaç odaya alçı çekti ayıptır ya" dedi. işten kovuldu ikisi de. Yaşlı bitlisli adam da çok üzüldü, gitti adamlardan özür diledi. Ertesi gün canavar gibi iki yeğenini getirmiş.
Çıkan adamların birinin boynunda kurt ve ccc dövmesi vardı silikti hafiften, eski olduğu belliydi.
Şimdi biz türkler çalışkan olmalıyız. Adamlar bütün inşaat sektörünü elinde tutuyor nerdeyse.
Adamların neredeyse hiçbiri işsiz değil. işsiz olan bizim türkler. Çalışmazsanız, telefonla oynarsanız tabi ki adam çalışanı işe alacak.
Acı ama gerçek kardeşim.
Edit: izmir, antalya, istanbul, bursa, eskişehir, adana, ankara gibi yerlerde inşaat işiyle uğraştım, çoğu amele olmak üzere bir de ustaları var işte. inşaat derken iş bunların elinde. Fayans, karo, mermer, alçı, sıva gibi işleri hep bunlar yapıyor demek istiyorum.
türkiyede inşaat sektörü lazların elindedir. malum arkadaşlar işin amele ve ırgatlık kısmında yer almaktadırlar.
acilen laz müteahhitleri piyasaya salmamız gerekiyor .
(bkz: ula kro çimento neyin heazıırmı)
seçeneği olmadığındandır.

ya türkücü, ya midyeci olur o da olmazsa inşaatçı.
Bugün müteahhit olman için gerçek anlamda kazanman için dairelerinden önce fikirlerini satmalısın ve bir köle gibi prangalara mahkum etmelisin. ya para ya düşünceler.
inşaat sektörü derken uygulama kısmında kürt nüfusunun önemli bir kısmı çalışıyor. şirket kurup iyi para kazananlarıda var. seçilmelerinin en önemli etkeni ucuz iç gücü. piyasa öyle bir hale geldi ki uygulama işini ya kürtlere veriyorsun ya da suriyeli alıp yetiştiriyorsun. Şuan 3.havalimanı inşaatının bile uygulama yani amelelik kısmını kürt işçiler yapıyor. acı ama gerçek.
Müteahhitligini lazlar ırgatlığını Kürtler yapıyor.
kaymağını karadenizliler yer

ırgatlığını da kürtler yapar.
Sümer kralı onları köle olarak ziggurat inşaatında çalıştırdıkları için firavun onları köle olarak aldı ve piramit inşaatlarında çalıştırdı, piramitler neden çabuk bitti sanıyorsunuz. swh mö 1200 lerde kadeş savaşında hititler kürtleri savaş ganimeti olarak kaçırdı ve kürtler sonrasında iran da bırakıldı. Sebebi hattusas 'ın onları işe yaramaz görmesi oldu.
Sonra acemlere kadar persler çok iyi kullandı kürtleri, dönemin babil bahçelerini ve hatta kulesini bile kürtler inşa etmişti.

Persler gök yüzün tanrısı asman a ulaşacak bir kule yapmayı düşündülerse, tapınak yapımında çalıştırılmıştır. ilerleyen yıllarda islam devleti, emevi devleti, abbasiler memlukler cami yapımında kale yapımında kullandılar, artık kürtler inşaat geni kazanmışlardı ve acemler hanlar, kervansaraylar yaptırarak iyi bir kalkındı, 1517 de ridaniye fethinden sonra ülkenin daha fakir daha az gelişmiş yeri olan ve vergi ödemekten kaçan türkmen nüfusundan yok eden osmanlı (tekrar söylüyorum kardeş kanı akmayacaktı, o gelenek araplar da vardı ve bu araplastiginizi gösterir) yavuz sultan selim doğunun kalkınması ve yeni büyük yapılarla hayat kazanması için onları ülkeye aldı. Ama onlar azcik vergi veren türkmenlerden beter çıktı ve devlete yük olur oldular. Elektrik kendi icat ettikleri bir şey sanki de beleş geçiniyor bu mk zihniyetini ziktigim kürsler.