bugün

insandan her şey beklenir demeye getiren saçma cümle. yavrum sen hiç memesinden pişmiş süt çıkan anne gördün mü?
(bkz: hayvan eti yemiş)
nasıl bir deyim lan bu. insanoğlu çiğ süt emmiş her şeyi yapar. kaplanın memesinden pastorize ılık süt mü çıkıyo amk. neden insanoğlu diye ayrım yapıyoruz. çiğ süt emen, çiğ et yiyen gibi kuduruyo mu bu mu anlatılmak isteniyor. öyleyse neden kaynatılınca sütün vitamini gidiyo diye reklamlar dönüyor televizyonda. bu deyimi öğretenlerle bu reklamı yayınlayanlar aynı kişiler değiller mi. köpek yavrusuna süt kaynatıyo da biz mi gözden kaçırıyoruz.

özetle: anlaşılmamış deyimler arasında yerini almaktadır. bide indi bindiyi anlamıyorum ben arkadaş.
sanki insandan başka bütün canlılar pişmiş süt emiyor.
insanlık için biçilen en adi lâflardan biridir, klişenin önde gidenidir. Deyim değeri veremeyeceğimdir ayrıca. Pişmişi vardı da içmedik mi?

Allah şey mi dedi : Dur nan ben şunlara bi çiğ süt emzirtiim de hepsinin yamuk yapmaya hakkı olsun. Lan hadi gece gece asaplar, bozulmalar...
türk tarihinin en saçma deyimi. Türk dil kurumunun konuya müdahale ederek bu deyimin söylenmesini yasaklaması lazım. Şimdi bir yabancı duydu bu deyimi hadi mantıklı bir şekilde açıkla bakalım elin ıngiliz veya almanına bunun anlamını.
Ayrıca bir sorun da budur.
(bkz: insanoğlu çiğ süt emmiş in ingilizcesi)
Tarihin en yerinde tespitini ifade eden atasözü.