bugün

Son derece göreceli bir kavram. Ben paranının icadı diyorum.
yazının icadı,
tarım devrimi,
kavimler göçü,
hepsi de kuvvetli aday bence.
birincisi Kepler, Galileo gibi insanların dünya merkezde değil Güneş merkezli teori öne sürmesi ve kanitlanmasi.
ikincisi Darwin'in evrim teorisi, bu teori Aslında insanın kendini biçtiği rolü fazlasıyla darp edip egolarını söndürmüş tür.
üçüncüsü ise Freud'un keşfidir. bu fikirde insanın hastalıklı bir ruha sahip oldunu göstermiştir. Ayrıca bilinçaltının keşfi büyük bir buluştur.
Dinlerin ortaya çıkması.
Dinazorların yok oluşu.
Arif'in manchestera attığı goldür.
Kütüğün ağlaması.
atların ehlileştirilmesi ve binek hayvanı olarak kulllanılması. insanlar bu sayede bulundukları yerde kalmaya mahkum olmaktan kurtulmuşlardır.
Peygamber efendimizin doğumu.
(bkz: nikola tesla)
1881 de ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün doğması.
yazının bulunmasıdır. böylece ilkel insanlar yaşamları boyunca edindikleri bilgileri yeni nesillere aktarabildiler. bu dönemden sonra insanoğlunun bilgi birikimi ve gelişimi katlanarak artmıştır.
O göktaşı dünyaya çarpmasaydı nikola tesla olur muydu.
Elektrigin bulunmasidir bence.
Nicolas tesla’nın doğmasıdır.
1. Ve 2. Dünya savaşı.
iki ayak üstüne kalmış olmamız....her şey ondan sonra boka sarmaya başladı...
Atesin bulunması pismis et zekayi yuksellti sonrasini biliyorsunuz.
Baltacı'ya uyuzum. O katherine karısı ile çadırda yanlız kalmayacaktı.
Bence viyanadır. Türk tarihi demek ınsanlık tarihi demek. Viyana eğer alınsaydı insanlık tarihi başka yazılırdı.
adem a.s. ve havva annemizin yaratılması ve dunyaya indirilmeleridır..
necip fazıl kısakürek bu mevzuyu irdelemiş ve şöyle bir yorumda bulunmuştur ki, başlığın tedâisiyle hatırıma geldi:

“bana sorarsanız, beşerî keşiflerin en büyüğü olarak tekerleği gösteririm. sanat şekilleri içinde bence en büyük keşif tiyatro… tekerlek, nasıl, bitmeyen mesâfeler üzerinde sonsuz bir dönüşse, tiyatro da, durmayan zamanın mikâb biçimli bir kavanoz içinde, bütün madde ve hareket kadrosuyle dondurulması…”
Rönesans.
Ateşler göçünün fethi.
Vaginanin icadı..