bugün

kendinize olan güveninizi tazelemek ve vurdumduymaz olmak demektir. şu rutin hayattan zevk almanın en tatlı yollarından biridir.
basit olmaktır. alay etmek basitliktendir.
aslında kendisiyle alay edilmesine bozulan, korkan insanların bunu önlemek için yaptığı ön hamledir.
aman buna laf atmayalım bizi yerin dibine sokar imajı vermeye çalışır.
basit insandır, işi gücü yoktur bununla uğraşır.
kendi egolarını tatmin etme ihtiyacı hisseden kişidir.
egolarının tutsağı olmuş kişilerdir.
özgüven eksikliği sebebiyle olabilir.
(bkz: #18984639) liselilerin potansiyelini düşünmeyen yazarlardır.
önce kendisiyle alay edebilmeli insan, başkasıyla alay etmeden önce. sözünü söyleyerek ve benimseyerek yapılması gereken hareket.
insanlarla alay etmek kadar, kötü bir şey yoktur çok ayıptır. yaratılanı severiz yaratandan ötürü kelimesi boşa söylenmemiştir. özellikle kekeme insanlarla alay etmek bir insanı katil etme sebebidir.

bu insanların, duygularını kimse bilemez. iki kelimeyi zaten çok zor, konuşan insanlar peşinden, alay edildiği zaman bu insan sinirlenip her şeyi yapabilir. örneğin fakir, bir insanla da alay etmek çok kötüdür, çocuğuna bir çikolata bile alamayan aileler var bu insanın yanında dalga geçer gibi devamlı paradan bahsetmek abasle iştigaldir. kendini bilen karakterli sağlam kişilikli insanların kesinlikle yapmayacağı bir eylem alay etmek.
kibirli ve kaba biri olmaktır. yanlıştır.
Orospu evladı olduğunu göstermektir.
insanlarla alay eden insan zavallıdır. hele ki seçme şansı olmadığı şeylerle alay ediyorsa.
Renk, ırk, soy-sop, servet, mevki-makam vs. gibi durumlar "üstünlük" vesilesi değildir.

Bu hususta Rabbimiz mealen şöyle buyurmaktadır:"Ey iman edenler! Bir topluluk diğer bir topluluğu alaya almasın; olur ki, alay edilenler kendilerinden daha hayırlı bulunurlar. Kadınlar da kadınları alaya almasınlar; belki onlar kendilerinden daha hayırlıdırlar. Hem birbirinizi ayıplamayın ve kötü lâkablarla atışmayın. imandan sonra fâsıklıkla adlanmak ne kötü isimdir! Kim de tövbe etmezse, işte onlar zalimlerin ta kendileridir." (el-Hucurât, 49/11)
Hoş değildir. insanları kırmak, incitmek ya da onlar farkında olmasa dahi farkına varmaları durumunda rencide edecek şeyler yapmak insanlığa yakışmaz. Ben bir şeylerle alay etmeyi severim mesela ama direkt olarak rencide edip alay ettiğim tek şahıs kendim.
göbeğim, yamuk ayaklarım, gözlüğüm ve tipsizliğimin bana kazandırdığı dezavantajlardan dolayı yıllarca maruz kaldığım durumdur. fakat benimle alay edenlerin de tek bir ortak özelliği olduğunu biliyordum. kişiliklerinin benden kesinlikle daha aşağıda oluşu.
Ben kendimle çok ederim ve herkese bunu tavsiye de ederim.
Kendiniz ile barışıyorsunuz
insanlarla alay eden biri karakter fukarasıdır. Kendisi için tatminkarlık olsa da acziyetliğin dibine vurmuştur. Örn; Kesinlikle kendisinden dost olmaz. Dostu olmayan olamayan ve olmayacak olan insandır. Ve nice örnekler...