bugün

sinan akyüz ün yazdığı romandır. bosna da geçmektedir. içeriğinde; acı, kin, öfke, şiddet ve aşk vardır.
sinan akyüz ün her romanı gibi çok güzel olan romandır.

boşnak suada ya 2 kişi aşık olmuştur 1i sırp hırıstiyan vukadin diğeri annesi sırp babası müslüman olan boşnak tarık.suada tarığı seçmiştir. müslüman olduğu için değil gerçekten sevdiği için 2 genç birbirlerini delicesine severken savaş çıkmış güzel giden herşey kötüleşmiş bir yaprak gibi savrulmuşlardır ve suada bir zamanlar hayır dediği sırp vukadin in eline esir düşmüştür.
(bkz: bosna savaşı)

ayrıca kitap farklılıklar çok olsada trt de yayımlanan mavi kelebekler dizisine benzemektedir.
bosna-sırp savaşını daha doğrusu boşnak katliamını anlatan mutlaka okunması gereken mükemmel kitap.savaşın insan psikolojisi üzerinde duruyor.tecavüzlerin ardından söylenen sözler insanın yüreğini burkuyor.
güzel bir roman, kitlenip kalmıyor. ilk kez sinan akyüz okudum ve beğendim. aslında ilk başlarda geçen iki gencin birbirine duyduğu aşkın tarif edilme biçimi saçma gelse de okudum bitirdim ve iyi ki okumuşum.
okurken ağlamamak için kendinizi tutmayın.
okurken sizi hayattan soyutlayan sinan akyüz romanı. gerçekten okunması gereken, sizi olayın içine kadar geçip göz yaşlarınızın istemsizce akmasına neden olan kitap ayrıca.
Hem ağlayıp hem okuduğum muhteşem bir kitap. 1992-95 yılları arasında, cefakar Bosna halkının yaşadığı katliamın akıl almaz gerçekleri ile birlikte, suada ve tarık'ın biribirine olan aşkı konu olan, mutlaka herkes tarafından okunması gerektiğini düşündüğüm etkileyici bir kitap. Sayfaları hızlı hızlı çevirmek isteyecek, son sayfada ise bittiği için üzüleceksiniz, keyifli okumalar..
okuyun, okutun demek istediğim kitap. o kadar hakkında yazılacak şey var ama okuyup kendinizde bir şeyler bulmak en güzeli diye düşünüyorum. ha birde unutmadan söyleyeyim, gözyaşlarınızı tutmayın, bırakın gitsinler uzak diyarlara...
10 günde bitiririm düşüncesiyle başlanıp, 3 günde bitirilebilecek kitap.

suada' nın tepkileri bana donuk bile geldi. kimi bölümlerinde; ben olsam çoktan kendimi öldürtürdüm, diye düşündüm.
ağla ağla helak oldum..
Okuduğum en güzel kitaptır. Hele o ağaca bomba düşmesi ve annenin çocuklarının parçalarını poşete doldurması.. Ne ağlamıştım be.
bu incir in her şeyi oluyor. kitabı, filmi, reçeli.
kuşlardır.
sürükleyici ve ağlatıcı özelliğe sahip bir kitap. okunması şiddetle tavsiye edilebilir.
özellikle son sayfalarını mendilsiz okumayın gerçekten mükemmel bir kitaptır.
Okurken ağlayan salakları ortaya çıkarmıştır.
tatil için tuttuğumuz evde bulup okuduğum, gülüp eğlenmek için ayırdığımız bir kaç günde beni gözyaşlarına boğmuş, hayatımda birkaç saatte bitirdiğim tek kitap.
yıllar oldu unutamadım keşke okumasaydım.

benim içimi acıtmıştı.

evinin bahçesi bombalanan kadın çocukları ölen donup kalan kadın senin için ağladım.
Akşamları gelir incir kuşları
Konarlar bahçenin incirlerine
Kiminin rengi ak kimin sarı
Ah beni vursalar bir kuş yerine
Akşamları gelir incir kuşları ...

Şeklinde yazılmış bir Sezai Karakoç şiirinde geçer...
Okurken eve sığamadığım,yaşananların gerçek olduğunu hatırladıkça dilimin kilitlendiği roman.zalimler için yaşasın cehennem!