bugün

ilköğretim beşinci sınıfa kadar hatta zaman zaman ortaokul ve liseyi de içine kapsayan gerilimdir.

hele ki müzik derslerinde öğretmen tahtaya çıkartıp zorla şarkı söyletiyorsa ya da hiçbir yeteneğin olmadığı halde flüt çaldırmaya çalışıyorsa bilin ki bu gerilim en değme korku filmlerinde bile yoktur.

ileride erken boşalmaya kadar gidecek olan bu stres özellikle öğretmenin listeden öğrenci seçip şarkı söyletmesi ile tavan yapar. o 40 dakikalık ders olur 40 yıl, geçmek bilmez. ama tuhaf olan şudur ki listede gezinen öğretmen parmağı size isabet edip de tahtaya çıkıp zar zor şarkı söylediğinizde ya da flüt çaldığınızda oldukça rahatlarsınız. 5 dakika önceki gerilimden eser kalmaz. ama gene de bir çok çocuğun ilkokul günlerinde en zor sınavıdır müzik dersi.

görsel
flütünü evde unuttugunda ki gerilimdir. şimdi bile gerildim.
herkes aynı anda fülüt çalmaya başladığında oluşan gerilimdir.
ayy o lanet flüt nefret ediyorum ya halada başaramadım en son hocam isyan edip sen alkış yap bari demişti napsın kadın acınası durumuma en sonunda pes ettide geçiyim bari müziktende kalmıyım diye solfej yaptırıp geçirmişti... travmatik müzik dersleri hala bilinçaltımın bi köşesinde kötü anılar olarak saklanır......
ayy o lanet flüt nefret ediyorum ya halada başaramadım en son hocam isyan edip sen alkış yap bari demişti napsın kadın acınası durumuma en sonunda pes ettide geçiyim bari müziktende kalmıyım diye solfej yaptırıp geçirmişti... travmatik müzik dersleri hala bilinçaltımın bi köşesinde kötü anılar olarak saklanır......
en korkulan ders olma özelliğini taşır.
hoca sizi çok sevmektedir aslında, ama siz nedense ısınamamışsınızdır o notalara, tuşlara..
sanki her öğrencinin, herhangi bir müzik konusuna ilgisi olması zorunluymuşçasına yıllar boyunca zorla okutulan ders. sevmiyorum arkadaş, sev-mi-yo-rum.

hele ki lisede yazılı sınav formatında olan versiyonları vardır; kesinlikle öğrencilerin içlerinde baştan yoksa bile, sonradan katil içgüdüleri oluşmasına sebep olur.
Testere gibi amk evet çocuklar nota veriyorum fa do la si...
Yediğim dayaklar ve detone flùt parçalarım götùme girdi ama..
+ evladım, hadi yağ satarım'ı çal.
- ama hocam olmuyor geçen derste ben çaldım niye bana taktınız?
+ belki güzel çaldığındandır.
Utanir çocuk.
+ hemen şişme geçen ders çaldığın betofın'in senfonisi gibi birşeydi.
ilkokuldaki müzik derslerinde pek gerilim yaşamazdım çünkü, köy okulunda okuduğumdan belki, ben dahil kimse bilmezdi çalmayı. Hoca herkes kafasına göre çalsın derdi, isteyen benim annem güzel annemi ezberleyip onu çalardı falan.
Ama ortaokula şehirde gidince işler zorlaştı benim için çünkü ben hariç herkes nota okumayı biliyordu, ben de notaların altına kaç parmak kapatılacağını yazıp da çalardım.
özellikle flüt çalma kısmı tam bir eziyet olan gerilimdir.

yok arkadaş olmuyordu ya.

millet gelip beethoven ın 9. senfonisini çalıyordu, ben daha yılan hikayesinin müziğini bile çalamıyordum.

ki o dönemde yılan hikayesi melodisini çalamıyorsan öl yani, öyle bir şeydi.

neyse ki o günler geride kaldı.

he flüt çalabiliyor muyum şimdi?

tabi ki hayır.

ama en azından artık kimse flüt çalmamı istemiyor.
Bizim bir ilkokul öğretmenimiz vardı. Aslında müzik öğretmeniymiş ama sonradan nasıl olduysa sınıf öğretmeni olmuş. Kendini çok çeşitli nedenlerden dolayı pek iyi anamıyorum maalesef. Sürekli bir şeylere sinirlenirdi. O zamanlarda da en yakın resim, beden eğitimi veya müzik derslerinden birini yapmamakla tehdit ederdi. Yani ona göre bu dersleri yapmak sınıfa verilmiş bir ödüldü. Küçücük küçücük çocuklarla uğraşmanın mantığı nedir hala anlam verebilmiş değilim.

Uzun lafın kısası 5 yıl boyunca biz o dersleri yapmadığımızdan- buna müzik de dahil- gerilimini yaşamaya nail olamadım.
Müzik öğretmeninin sesi kötü ise gelen gerilimdir. Ben hiç sesi kötü olan müzik öğretmeni görmedim ama eğer öğretmen eksiği varsa ondan kaynaklanabilir. Bir arkadaşımdan duymuştum.
müzik öğretmenimiz babam olduğundan hiç hissetmediğim gerilimdi.
Flüt metodu. Bir de kur'àn elifbası.
müzik dersinde melodika çalmış bir nesil var. ağır liseliler. büyümüşler de müzik dersini eleştiriyorlar, şapşik.
Flüt sözlüsüydü , şarkı söylemesiydi derken sınıftaki öğrencilerin çoğunun rezil olduğu dersti .
ilk dersten sonra hoca yanıma gelip sen flüt çalma ben sana 4 vericem dedi ben de kabul ettim sonra hiç gerilim olmadı derste.
Eğlence, stres atma dersi olması gereken dersin yarattığı gerilimdir. Sözlüde ellerim titrerdi.
Güzel yazı dersi için yanlışlıkla müzik defteri almanın ve derse getirmenin yarattığı stres de bundan aşağı kalır değildir.

Müzik, resim, el işi, güzel yazı dersleri yüzünden bir nesil erken boşalıyor şu an.
olmayan gerilimdir. hiç yaşamadım.

flüt de çalamıyorsan bi siktir git be kardeşim. bir insan flüt çalamayacak kadar yeteneksiz olabilir mi yahu ? ahahaha.

bir de neymiş çocuk boş bir levhaymış da ne verirsen o yönde eğilirmiş. bunlar bildiğin odun amk !

sanki hocalarınız sizden Chopin'den bir bölüm istiyordu. ulan basacağın 3-4 tane nota be yuh. onu bile yapamayan var. flüt çalamayan çocuk bu kabiliyetsizlikle hayatına devam edebiliyor. bu da çok enteresan bir konu yani.
yıllar geçti ama o hocanın zorla aldırdığı helvacıoğlu flüt durur evde. gün gelecek, hocayı bulacam ve o memoli çalınmış flütle dövecem. ölmüşse de mezarına dikecem o flüdü.
not: seni unuttum arada kaynadın sanma resimci...
ilkokul da severdim müzik koluydum sınıfın ortasına çıkıp tarkan ın şıkıdımını hareketleriyle söylemişliğim bile var 3. sınıfta.