bugün

türkiye'deki sayılı iktisatçılardandır.uludağ üniversitesi iibf de görev yaparken eşzamanlı olarak galatasaray üniversitesinde de derslere girerdi hatta istanbul'da galatasaray üniversitesinin bahçesinde görüp lise arkadaşlarıma ''bizim iktisatçı la bu''diyerek kendime güldürmüşlüğüm vardır.bir sürü bir sürü kitabı vardır ama ben yalnızca iktisata giriş 1i satın almıştım,enine boyuna kocaman bir eserdir.ufuk başoğlu asistanıydı o vakitler.daha sonra merkez bankasında önemli bir mevkide görev aldığı için okuldan ayrılmıştır.çok sevimli adamdı üzülmüştüm gittiğinde.hala yapınırım kendisiyle,bizim hocamız böyle böyle bir adamdı diye.
kendisini zerre kadar tanımamakla beraber soyadıyla mesleği arasındaki ironik ilişkiyi dikkat çekici bulmaktayım
para banka kitabi yazari mumtaz sahsiyet.
eşini ve memleketini çok seven, parayı sadece yazmakla idare edemeyeceğini anlayıp merkez bankasından idare etmeye karar vermiş fanatik
mümtaz şahsiyet,güzide insan...şükür ki emekliliği ile mezuniyetim aynı yıl olmuş,kendisinin engin iktisadi bilgilerinden yararlanabilmişimdir.
ayrıca radyoda televizyonda isminin merkez bankası ile birlikte anılması insana garip bir haz vermektedir.
kendisi fanatik galatasaraylıdır.girdiği derslerde fenerbahçeye laf atmadan duramazdı.dersle ilgili güncel örnekleri verirken bile sürekli fenere taş atardı.baba adamdı.*
oldukca mutevazi ve iyi niyetli biri oldugunu tahmin ettigim,soyadi ile celisen * * bilim insani.
okulumuzun elinden kaçırmak için çok uğraştığı TÜRKiYR nin en tanınmış iktisat hoıcalarından
Kütahyalıdır,kitaplarının büyük çoğunluğunu annesi Halime Parasızın anısına ithaf etmiştir.birçok defa batı garajına kadar dolmuşta yanyana gitmişliğim vardır.Metro marketten tüm bir pastırma kalıbı alırken görme şansınız yüksektir.derslerde annesinin yaptığı çöreklerin lezzetini,yerken yağlarının bileklerinden nasıl aktığını çok dinlemişimdir.
Ufuk Başoğlu'nun sorularından finalde kalıp bütlerde parasız sayesinde rahat bi şekilde geçmişimdir.
saygıdeğer insan, büyük hoca. eşdeğerine rastlamak güçtür.
kendisi derse ilk girdiğinde kimler fenerbahçe'li diye sormuş, çoğu kişi ellerini havaya kaldırmış ve akabinde hepiniz kaldınız diyerek kırılmamıza vesile olmuş, dersini aldığım için kendimi şanslı hissettiğim büyük hoca...
para-banka nın üstad^ı.
soyadı parasız olup da bu kadar parayla haşir neşir olmak gibi bir kaderle ilişkilendirildiği için hep enteresan olacak isim.
türkiye cumhuriyet merkez bankası yönetim kurulu üyesi iktisat profesörüdür .
Kendisi Milton friedman ve monetarist görüşü savunurken asistanı (eski) Ufuk Başoğlu Keynescidir.
tcmb meclis üyesidir.
paranın kitabını yazmıştır. nadiren girdiği dersleri hoş sohbet geçen bir hocadır.

(bkz: fi tarihinde)
bu sene uludağ üniversitesi iibf'de yarı zamanlı dersler verecektir.
bugün uludağ üniversitesi iibf kantininin koridora bakan küçük penceresinde tost alırken rastladığım mütevazi, sempatik profesör.
Vefat haberini aldığımız hocamızdır. Mekanı cennet olsun.
Vefatı ile bizi üzmüştür. Toprağı bol olsun.
hocamdı. çok büyük hocaydı. dersleri espiri diliyle anlatırdı. allah rahmet eylesin. ışıklar içinde yatsın.
Adını ilk duyduğumda bu kim futbolcu falan mı demiştim, * meğer merhum bir iktisat akademisyeniymiş.
Soyadı parasız olan ekonomist ajjjjjhhhhh.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar