mensup olana değil, okumaya gerek duymayıp hurafeleri yaşam tarzı yapana deniyor o. yoksa hepimiz müslümanız elhamdülillah.
oku emrine uymayıp okumadıkları için yobaz diyor olabilir miyiz hiçç düşündün mü ki?

Edit ve tanım: okuyanlar zaten gerçekten ne demek istediğini anladığı için sorun yok. ancak okumayanlar cidden sorun yarattığından yobaz diyoruz dediğimiz kutsal kitap ve dine mensup kişilere yobaz deme olayı.
(bkz: ham yobaz kaba softa)
sen olayı hiç anlamamışsın kardeş.

dine mensup olmak = yobazlık demiyor ki kimse.

ilk emri oku olan bir dine mensup olup tek derdin kimin kiminle seviştiği, kimin ne giydiği olan zır cahil bir adamsan yobaz kere yobazsındır.

alemlerin rabbine tapıyorum diyorsun ama alemler hakkında zerre bilgi sahibi değilsin, açıp okumuyorsun.

yobaz aha budur işte.
okuyana değil okumayana ve yanlış okuyana yobaz denir.
dinin ilk emri oku olmasına rağmen okumuyorsa ve birde bunun üstüne tv programlarında duyduklarıyla boş boş konuşuyorsa çomardır mk.
Din yobaz değil bilakis dine mensup " müslüman" kişi yobaz. Kavram karmaşası olmasın kahraman.
ilk emri oku olan ve en cahil coğrafya'da en cahil insanlara yollanılan dinden bahsediyorsan o coğrafya daha ilk emri anlayamadığı için yobaz deniyordur.
yalancı teresler
dini öğrenmeyene yobaz diyorlarmış
ulan bu sözlükte müslümana yobaz diyorsunuz alim cahil farketmiyor.
sanki yobaz diyenler dini biliyor.
sübhanekeyi yanlışsız okusunlar ben özür dileyeceğim.
en müslüman benim havalarında ortalıkta gezip, "OKU" DENDiĞi HALDE OKUMADIĞI iÇiN yobazdır.

doğrudur.

bu dine inanıyorsan ve art niyetli bir insan değilsen; dini sömürmek gibi bir amacın yoksa "oku" emrine uyacaksın. uymuyorsan da müslümanım demeyeceksin.

oh ne güzel amk hem inan müslümanım de hem de okuma üstelik insanlara hayatı zindan et çağ dışı fikirlerinle. üstelik bir de cennete gitme hayali kur. olmaz kardeşim.

bak şuradan siktir git derler adama.
Yobazlığın tanımı:"bir inanca, bir düşünceye körü körüne, aşırı ölçüde bağlı olan, hoşgörüden yoksun (kimse)."

Yoksa, kimse kimsenin inandığı dinine laf söylediği yok.

Sorun hiç sorgulamamak.
dini yaşayan dindardır. "otobüsü cünüp ettin" diye kıza aduket yapmak yobazlıktan da öte yavşaklıktır. islamda müslümanların koşulsuz kardeşliği esastır. "din kardeşi" kavramı sadece islamiyette mevcuttur. yeryüzündeki savaş alanlarının %80'ini islam coğrafyasında birbirini öldüren müslümanlar oluşturur.

örnek çok. önemli olan anlayabilmek.
dini sorgulamak nasıl olacak merak ettim.
hem allah'ın ilah olduğuna inanacaksın
hem indirdiği dini beğenmeyip sorgulayacaksın.
yani;
aklı yaratanın, aklını beğenmeyeceksin
sonra buna iman diyeceksin.
gönderdiği dinde,kitapta eksik arayacaksın
sonra müslümanım diyeceksin
müslüman allah'a teslim olandır
dinde eksik arayan nefsine teslim olmuştur
ismide müslüman değildir.
Okumamışsa demek ki.
Yapması gereken şeyin bile söylendiği ama onu yapmaya bile üşenen koyuncuklar.
sadece "dini" bilmek yetiyor sanan emmileri göstermiştir.

peki hacı dayı; atıyorum bir ateist önüne bilimsel bir veri sundu. dedi ki x olayı bilimsel olarak y şeklinde olmuştur. ve bu durum dinle taban tabana zıt. ne yapacaksın "haşa" demek dışında?

bakın işte bu da yobazlıktır.

ben kainatı yaratan allah'a inanıyorum, onun sözlerinden zerre şüphem yok demek de "altını doldurmadığınız" sürece yobazlıktır.

brezilya'da yaşayan bağnaz ve dışa kapalı bir hristiyandan zerre farkınız yoktur.

zira o da sizin gibi önüne gelen her engeli "haşa" diyerek aşar.

bu durumda brezilya gibi bağnaz ülkelerde doğan insanların başka dinleri tanıma olanağı da ortadan kalkmış olur, tıpkı sizin gibi.

-e o zaman o adamın ne suçu var da cehenneme gitti mübarek? seninle aynı kafayı yaşamaktan başka ne yaptı?

halbuki dini bilimle teyit etse, kutsalı mantıkla örtüştürse belki de farklı bir dine geçiş yapacak ve senin deyiminle hak yolu bulacaktı.

demek ki neymiş güzel abicim? sadece ayet okumakla olmuyormuş o işler.
o insan o ilk emri hiçe sayıp, kendini cahilliğe terk ederek, ondan sonra da güya çok dindar olmak adına, bir sürü olur olmaz tarikatların şeyhlerin şıhların kucağına bırakmışsa.

ona bırak yobaz, daha neler neler denir de, neyse ben burada yazmayayım.
O oku yazan kitabı dahi okumadan müslüman olana ne diyeceğiz dedirtir.
onların okudan kastı sadece kuran okumaktır. o yüzden her türlü şeyde kurana bakmaya çalışırlar. olmayan anlamlar çıkarmaya çalışırlar. kolayca bir şekilde dünyaya bakıp sonuçlar bulmak yerine, yaşamı hem kendi için hem çevresindekiler için zorlaştırırlar.
Iman nasip işidir
insanlar peygamberleri mucizeleri gördüğu halde iman etmedi
Onlardamı dini anlatamadı
Bu ayaklar eskidi
Ister iman edin ister etmeyin
Size kalmıs
Bizim dinimizde zorlama yok.
Ister inanın idter inaayın.