bugün

belkide yaşanılan hayatı "atatürk'e" borçlu olduğumuzdan dolayı yapılan referasyonlardır.
şuuraltının bir şekide gün yüzüne çıkma çabası.
belkide insanların kendi değerlerini Atatürkçülük arkasına saklayıp, belli belirsiz her konuda,her savunma gerektiğinde o düşünceyi sömürmesidir.
her meslek örgütünde mutlaka bir atatürk sözü kullanma hastalığıdır sıklıkla görüneni. kamyoncular, berberler vs. tüm esnaf odalarında, o işle alekalı biratatürk sözü mutlaka yazılıdır. son zamanlarda ortaya çıkan yeni meslekler atatürkçülüğe karşıdır sırf bu nedenle.
(bkz: tarzanca)
(bkz: refere ne akym)
bir de atatürkç ü düşünceyi tekeline aldığını sanan solcular vardır. * efendim biz atatürk ün çocuklarıyız onu ilkeleriyle yürüyoruz bıdı bıdı derler..

lan biz ne yapıyoruz biz canımızdan çok sevmiyoruz mu sanıyorsun ona laf edenlere kızmıyor muyuz keşke şimdi de olsaydı diye iç geçirmiyormuyuz. ama sen bir de utanmadan atatürk ü yok yeteri kadar etkili veremedim, koskoca mustafa kemal atatürk ü * baş örtülü yurttaşını kötülemek yerden yere vurmak gibi sadistik eylemini haklı çıkarmak için kullanıyorsun * yoo dostum yoo yemiyoruz biz bunu kendini kandırma atamın adını da oyle herseye refere etme. *