bugün

2 yılda bir arabasını değiştiren var. yolda kalmak tamirle uğraşmamak için, son model araba satın alan var.
Sen sıfır alma ben sıfır almayayım, hangi araba 2.el olmaya aday olacak o Zaman ? *
(bkz: çocuklu hazır 2 el kadın varken sıfır kadın almak)
Varsa para en iyisini yapan insandır.
kasko indirimlerinden ve garantisinden yararlanmak istiyordur.
0 arabanın kokusunu seviyordur.

(bkz: anlamsız takıntılar/#5728556)
ikinci el bmw almak varken gidip sıfır Fiat linea alan insandır.
Parası olan insandır. 0 km ye kim sahip olmak istemez ki?
Bu sefer bunu yazasım geldi.
Motor olmuş kız yerine bakire tercih eden adamdır.
Hep kızlı başlıklara araba benzetmesi yapıyorsunuz, bu trollüğü de ben yapayım.
sıfır arabanın en az 2 yıl garantisi olduğu atlanıyor(isterseniz bu süreyi düşük bir meblağa uzatabiliyorsunuz). bu ayrıntıya dikkat eden insandır.
ikisi de maldır. olm bu ülkede araba mı alınır? araba fiyatı kadar vergi veriyorsun zaten.

git 6 aylığına araç kirala. vergi falan verme benzini koy siktir ol git.
'ikinci el temiz araba' bir şehir efsanesi olduğundan, parası yetene söz söyleme hakkımız olamaz.
kardeşime araba lazımdı. vakti yoktu, bana yıktı.
'çok temiz' diye satılan aracı gördüğümde, tüm küfür koleksiyonumun yetersiz kaldığını fark ettim.
kaporta her iki taraftan bazen 20 cm'ye varan çiziklerle doluydu; ezikler vardı ve sahibi taş çarptığını söylüyordu. fiyatı kırar alırız, varsın çizik olsun dedik, servise danıştık.
- abi motor temiz, boya yok
dediler.
çizik arabada boya olmasa ne yazar.
tatmin olmadık, ikinci bir servise götürdük, o da iyi dedi. ama geçmiş tarihli bir test raporunda araba kullanıldıkça km'sinin azaldığını fark edince, bilgisayarlı test yapan bir yere götürmek farz oldu.
sonuç: şanzuman dedikleri aparat haşat, diferansiyel geri viteste ses yapıyor vs.
sonunda aynı fiyata, pencere kenarlarında boya dökülmeleri olan, motoru vs. gerçekten idare eden bir araç bulduk, aldık.
bir gün memlekete gittim, beni karşıladı. arabada beş on dakika beklemiş, o esnada müzik çaldığından akü bitivermiş.
beş kilometre ötedeki eve iki saat sonra gidebildik.
telefonla ulaşamadığı servis sahibini karısını arayarak uyandırıp zorla getirerek...
kısaca ikinci elde dert bitmez.
acemi sürücüyseniz, iyi bir eğitim için ikinci el tavsiye edilir.
usta iseniz, paranız da varsa, sıfır her zaman iyidir.
zamandan kazanan adamdır. kimsede kontağı çevirir çevirmez 30 bin tl zarar etmez. sıfır araba alan adam yüzde doksan o arabaya en az 3-4 yıl biner. senin 20 bin tl daha ucuza aldığın arabanın her bin kilometrede götü başı ayrı oynar sanayiden çıkmazsın. senden önceki üç sahibinden biri vites topuzunu götüne mi soktu bilemezsin.

tertemiz diye aldığın ikinci el arabanın tramerini birde şaseden kontrol edersin bir bakarsın aracın meğerse otobanda takla ata ata kuğu gölü balesi yapmış ve üçüncü sınıf bir tamircide tekrar toplanmış.

sıfır alan adam fazla para verir çünkü adı üstüne parası vardır. sıfır alır çünkü o motor kapağına fabrikasyon bir hata yoksa üç yıl tornavida vurmayacağını bilir. veya ne bileyim kaza anında koltuktan fırlamayacağını bilir çünkü ikinci el her arabanın koltuğu saçma sapan sebeplerle sökülüp geri takılır. otomobil koltuğu dediğin üretici firma tarafından sadece bu iş için üretilmiş yüksek torklu makinelerle takılır. takılır ki sen bir kaza yaptığında o koltukla beraber camdan fırlamayasın. ama senin sanayide ki ustan onu el gücüyle takmaya çalışır.

yani sıfır alan adamın canı tatlıdır. başkada bir sebebi yoktur.
bir tercihtir bir şey denilemez.