bugün

plastikleri eğip büküp tasarım harikası diye gelişmekte olan ülkelere kakalayan isveç'in kuruluşudur. Ürünleri göze estetik gelse de kullanışsızıdır. yemek yemeye gidilmelidir ya da yağmurdan soğuktan kaçmak için içinnde dolaşılmalıdır.
görüklede ikinci el eşya borsasına el atmasını dört gözle beklediğim, içinde ucuz hot dog barındıran ev eşyası kurumudur. çok güzel ve orjinal ürünler sunmaktatır. bazen içinde gezerken okları takip etmediğiniz için sizi cezalandıran bir yapıya bürünebilir. sakın korkmayın. çünkü "şimdi burdasınız" tahtası sizi ordan rahatlıkla çıkarabilecek kapasiteye sahiptir. unutmadan bursadaki şubesini terminalde işim var ayağına gezip görmenizde yarar var.
avize bakarken isveç hardalını keşfettiğim yer biraz alakasız ama öle oldu valla.
insan labirenti. kısayollarını bulduğumda, mozillanın kaybolmuş kısayollarını bulduğum kadar sevinmiştim.
adı, yazıldığı gibi okunan mağazalar zinciri.
yeme içme bölümü genelde kıtlıktan çıkmış gibi tıkınan insanlarla doludur.
parayı herkesten çok seven isveç'lilerin ev eşyaları satan alışveriş merkezi. herşeyi yassı kolilere koymalarının sebepleride müşteriye hizmet değil cimriliklerindendir efendim.
mağazalarından bulundurmayan illere gönderi yapan, diğerlerine "kendileri gelsinler alsınlar efenim" düşüncesinden hareketle gönderi yapmayan, aslında çok da yanlış yapan ev gereçleri mobilya falan satan firma.
ben de dahil olmak üzere "idioten kaufen einfach alles."
çok başarılı bir mobilya tasarımcısı ve üreticisidir.
son gidişlerimde gözümden düşen mekandır. efendim bi kere ikea da sürekli neredeyse aynı ürünler olmakta. belli başlı ürünler her sene ikea mağazalarında olmakta. diğer bir sorun ise ikea dan aldığınız herhangi dekoratif amaçlı bir ürünü gittiğiniz bir çok evde görmenizdir. kanımda ikea stil yaratıyor ancak bu stil öyle bir yayılıyorki neredeyse her ev aynı düzeni alıyor.
Her köşesinde isveç'le ilgili reklamlar yer alan firma. helal olsun diyorum şahsen, adamlar teşhir kitaplıklarını bile isveççe kitaplarla döşemişler, bir marka ülkesinin, kültürünün reklamını ancak bu kadar yapabilir. ayrıca bir dipnot: ikeanın simgesindeki renkler de rastgele seçilmemiştir.
sırf yemek yemek için bostancıdan ümraniyeye gitmemizi sağlayan isveç mobilya mağazaları.
hala ankara'ya şube açmamış mükemmel isveç mağazası .
ankarayada açılmalı. mobilya sektöründe öncü gördüklerimden bi tanesidir.
çok kaliteli ve pahalı mobilya malzemeleri üreten firma. mobilya supermarketi olayini cikaran sirkettir. avrupa'nin en buyuk mobilya ureticisi oldugu gibi en hizli gelişenleri arasinda yer alir. mobilya bakimindan supermarketlerinde yok yok denebilir. portatif mobilya yapimi ve evde montaj sayesinde bir dolap taşınacak hacime elli tanesini sığdırarak taşıma giderlerini minimuna düşüren. buna benzer pek çok yöntemi geliştirip mobilyada dünya devi olmuştur. burda ürün almak isteyenler kalitesine güvenseler de fiyatlarına güvenmeyin.guzel bir masa görüyorsunuz ve tabi ustundeki fiyata bakıp masaya göre uygun bir fiyat, biraz inceleyim tam alacağım ben bunu derken, bir fiyat etiketi daha cikiyor ve ustunde bacak ücreti yaziyor.
tasarimlari guzel ve akillica. ozellikle; bir yol cizilerek labirent tarzinda her yeri gezmenizi saglayan bina tasarimlari... forumistanbul'da dev bir mağazaları var.
pek meşhur kendisiyle tanışma şerefine bu gün itibariyle nail olduğum, efendim reklamlarında lanse edildiği sloganla evimizin herşeyi olması bir yana bir de şu sloganı uygun gördüm ben fikrimce naçizane " burası ıkea, burdan çıkış yok" .
kardeşlerim öyle bir dizayn yapmışlar ki, mağazanın tamamını görmeden çıkamıyorsun. en sonunda acil çıkış kapılarından birine dayandım. tabi herşey alarm devreye girene kadardı. alarmı duyunca hiç bir şey olmamış gibi kapıyı kapattım normal çıkışı aramaya başladım. rezil bi kimse olarak kayıtlara geçmem de cabasıydı tabi.
(bkz: ikea)
o allahın cezası reklamı beynime işlemiş arkadaş.. ikea "evinizin herşeyi" demesem olmayacak dimi. hayır ikeadan bir şey de kullanmıyoruz.
bir karikatürde, ihtimalle penguen'de, bir salonda oturmuş beş altı kişi vardı:

"abi burası hangimizin eviydi, hepsi aynı olduğu için karıştırıyorum artık" diyordu.

bütün evler ikealı olacak. başka yolu yok. *
ucuz gibi görünen kazık mağazalar zinciridir. Seri üretim mobilya ürünleri sattığı için maliyet unsurunda kendince kar sağlamış ama tüketici için bakıldığında yerli malı ürünlere göre kalitesi düşük ürünler satmaktadır. FAkat uygulanan başarılı reklam çalışmaları ve türk halkının marka takıntısı nedeniyle bu ürünleri başarıyla millete kakalamaktadırlar.
lafını bile duymak istemediğim şirket. hıncal uluç'a hak verdiğim ender konulardan biri...

arkadaş, bunlardan bir masa aldık, iki senedir hala monte edemedik. neyi nereye şeyetsek bi eksik çıkıyo... marangoza gidicem en sonunda...

"yedi sekiz dokuz isveç domuz..." (intikam!)
forum bornovadaki mağazasına girip de çıkmakta epeyce zorlandığım mobilya markasıdır. özellikle üst katı labirent gibidir, arkadaşlar olmasa oradan senelerce çıkamayabilirdim, zaten insanların yürümekten beyinleri sulanıyor sonra rahat bi şekilde kazıklanıyorlar amaç bu. ama bi miktar ücret ödedikten sonra sınırsız kola veya kahve olayını seviyorum.
küçücük tahta kalemleri vardı. itinayla ik'ini kazımıştım.

(bkz: ah çocukluk)
*
sonbaharda ankaraya * mağaza açacak olan isveç mağazası . heyecanla bekliyoruz .