bugün

Köy tüzel kişiliğinde,muhtar başkanlığında görev yapan kişilerden oluşan yetkili organ,ihtiyar meclisi.
köy muhtarını çileden çıkarmaları muhtemel şirin tonton amcalar topluluğudur.

muhtar: evet, konumuz köye gelen seyyar satıcılar, hoparlörle anons yaptıkları için halkımızı rahatsız olmaktadır, hüsnü emmi ne diyosun bu konuyla ilgili?
hüsnü emmi: neeee?
muhtar: hoparlörle çok ses yapıyolar, yasaklayalım derim ben, sen ne diyosun?
hüsnü emmi: hoparlör ne beeee?
muhtar: apollo diyom emmi, hani bağarttırıyolarya
hüsnü emmi: amaaan ne bilem ben apollo mapollo
muhtar: öleyse bir tabela yaptırıp koyuyorum köyün girişine, yasaklıyorum köye girmelerini, sen ne dersin güzel olmaz mı hasan dede?
hasan dede: altıma işedim ben
hüsnü emmi: ahahaha altına işemiş bunak herif, aaa ben de gülmekten işedim, ılık ılık
muhtar: hay ben sizin!
işin ilginç yanı hepsi 30 yaşında da olsa adları ihtiyar heyetidir
ihtiyar heyetinde kullanılan ihtiyar kelimesi arapça bir kelime olup anlamı seçme'dir.
seçme heyeti olarakta kullanılabilir.
sagopa kajmer'in silahsız kuvvet adıyla çıkardığı ilk albüm..
ihtiyar heyeti köy derneği tarafından seçilen kişilerden oluşur. köyün başöğretmeni ile imamı heyetin(kurulun) doğal üyesidir. ihtiyar heyeti seçimlerinde adaylık usulü uygulanmaz. Siyasal partiler de aday gösteremezler. ihtiyar heyetine 25 yaşını doldurmuş, seçimlerin başlangıç tarihinden itibaren geri doğru 6 aydan beri o köyde oturmakta olan Türk vatandaşları seçilebilirler. Haftada en az bir kez muhtarın çağrısı üzerine toplanırlar. heyetin görevleri şu şekilde sıralanabilir :
-köyün mecburi işlerinden başlayarak köy işlerini sıraya koyarlar,
-köylülerin; imece usulunda çalışacağı günü, salmada ödemesi gereken para miktarını belirlerler,
-işlerin görülmesi için kamulaştırma yapabilirler,
-muhtarın harcamalarını denetler ve köy bütçesini kabul ederler,
-köylüler arasındaki uyuşmazlıkları da uzlaştırmak görevlerindendir.
(bkz: dj mic check)
(bkz: silahsız kuvvet)
(bkz: sagopa kajmer)
(bkz: thamade)
-muhtar biz ibne olduk!
-siz kimsiniz ulan?
-eskiden ihtiyar heyetiydik.
-hsktr! noldu olm size?
-artık gayri ihtiyari bir heyetiz.
(bkz: kurtlar vadisi pusu)
(bkz: fc ihtiyar heyeti)
muhtarın, mahallenin belirli kesimlerinden oy alabilmek için oluşturduğu , nüfüsü 8 ile 12 kişi arasında değişen heyete verilen addır.
doğal üyeleri imam ve öğretmen olan kurul.

diğerleri 5 yılda bir mahalli seçimle göreve gelir.
bugün elime tutuşturulan muhtar adayını tanıtan kağıtta, üyelerinin isimlerini ve fotolarını gördüğüm heyet. adı ihtiyar heyeti ama heyetteki en yaşlı kişi 50'yi geçmez yaş olarak. ne işe yaradığını hala bilmediğim heyet ayrıca.
genç olsalar daha çok iş yapacaklar aslında ama ihtiyarken insanın ne işi olur ki siyasetle?
dinlemeyi en çok sevdiğim sagopa kajmer klasiklerindendir. ceza sahtiyan ve bora renk katmışlardır. saygılar.
Seçilme yaşının 18 olmasından sonra da adının gençlik heyeti olarak değiştirilmesi gereken heyettir.