bugün

bir kaç sene gözlemledikten sonra dikkat edilebilecek durumdur.

imamlar diğer günlerde iki saat alıştıra alıştıra ezan okurken, iftar zamanı bu olayı gayet kısmaktadır. çünkü imamlar da insandır ve aç olmaları gerçekten onları rahatsız etmektedir. ezanı okumayı bitirip, hanımının yaptığı yemeklere kaşığı çalası vardır. kimi zaman yavaş okuyan imamlarda ise tansiyon düşüklüğü bile görülmüştür. hızlı hızlı okursa hızlı bir şekilde sofraya oturacaktır. ayrıca ağzı da sulandığı için ne yazık ki kaliteli bir şekilde ezanı okuyamaz.

kimi teknolojik imamlar ise bu durumu kasetten okutarak çözmektedirler.
o da aç, belki ondandır.
bir daha tekrar etmek istemiyorum; ama kafalara iyi kazınsın diyerek "akşam ezanı hızlı okunur" deme zorunluluğu hissediyorum kendimde.. zaten buraya da başka bir şey yazılmaz..
okumamasından iyidir. devlet memuru sonuçta; bugün git yarın gel de diyebilirdi.
hızlı okunduğu içindir ki gerekçesi şöyleymiş; kıyametin akşam ve yatsı ezanları arasında kopacağı bilindiğine göre hızlı okunması da insanların diğer tarafa borçlu gitmeyip bir an önce son namazlarını da kılmaları içindir. zira, ilgili vaktin namazı da üçü farz olmak üzere beş rekattır ve farz, yani yapmakla yükümlü tutulduğumuz ibadet, önce kılınır.*
trt'de dikkatimi çekmiş bulunan bir durum. adamlar jet gibi okuyor şerefsizim.
böyle bir vaka varsa bile münferittir, tüm imamlar her zamankinden hızlı okumamaktadır, mesela bizim camii nin imamı..ha amaç imamlar acıktı, ezanı özet geçiyorlar deyip genelleme yapıp sonra da espri yaptım demekse çok vahim bir durum ve hatta hiç komik değil, yok eğer bu entry ciddi ciddi girilmişse, pes yani cahilliğin bu kadarı, hakkaten çok komik..
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar