1. 1.
    Bu insanlar ikiye ayrılır.

Birincisi, çok farklı ideoloji görmüş hepsinin ne olduğunu az çok öğrenmiş ve bu şekilde hiç bi ideoloji tarafı seçmemeye karar vermiştir.

ikincisi, hayatı şamatadan, gırgırdan, oyundan, boşluktan ibaret olan insanlar, yani ideolojinin ne olduğunu bilmeyenlerdir.

Tabiki gönül ister ki 1. ihtimale dahil olmak.
    6 -4 ... yahigewrovski
  2. 2.
    Ben genel olarak bir fikre körü körüne bağlamaya karşıyım ve bu nedenle bilinen ideolojileri kendime yakın hissetmiyorum. Yani belirgin bir politik görüşüm yok ama adalete inanıyorum. Bu anlamda sosyal demokrasi daha sempatik geliyor fakat sakin aklınıza chp falan gelmesin. Onların ideolojisi sosyal demokrasi değil.
    6 -2 ... sassanach
  3. 3.
    bu benim ama içimde biraz Ermeni ve Yunan milliyetçiliği var.
    -4 ... vrock
  4. 4.
    Şahsım olur.
    Az buçuk okuduğum,tarihten öğrendiğim,suratları kızararak ideolojisini savunup diğer tüm fikirlere karşı üç maymunu oynayanları gördüğüm;hayatta aslında bir fikrin Tek başına ne düzen ne mutluluk getirmediğine-Çünkü 'insan' denen varlığın oluşturduğu toplumun tek bir fikir ya da davranış biçimiyle yönetilemeyeceğine,yönlendirilemeyeceğine,bir araya getirilemeyeceğine- kanaat getirip dönüştüğüm insan tipi.
    3 -1 ... tsukky
  5. 5.
    Fazla kafaya takılmaması gereken insandır. Bunu kendisi de öyle ister. Bunlar hep ideyoloci..
    -1 ... meruem
  6. 6.
    ideolojisi olmadığını zanneden insandır. ah canım.

for a detailed account of what the ideology is:
    terry eagalton - ideology.

bana ideolojik olmayan bir şey gösterebilir misiniz?
    1 -4 ... ustume sinmisligin var
  7. 7.
    kendisini tek bir kelimeyle ifade eden, yalnızca tek bir ideolojiye sığınarak kendisini tanımlamaya çalışan, düşüncelerini tek bir ideloji ekseninde oluşturan, çevresinde olan bitenlere tek bir pencereden bakan insanlardan olmamak gerek bence.
    7 ... santino
  8. 8.
    Benimdir. Kendime yakın bulduğum görüşler oldu ancak tam anlamıyla benimseyemedim birisinden birisini. Gerek de duymadım.
    2 ... shoreless
  9. 9.
    idea yunanca'da fikir, düsünce demektir. yani buradan çıkan sonuç: düşünmeyen insandır.
    1 -4 ... mjbaha
  10. 10.
    atatürk tür
    halk partisinin ideoloji yerine ilkeler üzerinden yürüyen programına yöneltilen eleştirilere şöyle cevap vermiştir:

yayımladığım programı bir siyasal parti için yetersiz ve kısa bulanlar oldu.  halk partisinin programı yoktur.  dediler. gerçekten, ilkeler adı ile anılan programımız, karşı çıkanların gördüklerine ve bildiklerine benzer bir kitap değildi; ama temel ilkeleri kapsıyordu ve uygulanabilir nitelikte idi. biz de, uygulanamayacak düşünceleri kuramsal birtakım ayrıntıları yaldızlayarak bir kitap yazabilirdik, öyle yapmadık. ulusun maddi ve manevi yönlerden yenilenip gelişmesi için çalışırken, iş yapmayı söze ve kurama yeğ tuttuk.
    1 ... donutello