bugün

hamamlarda oğlanların götürülmesi, her zengin ve nüfuzlu insanın kendilerine ait güzel oğlanları olması, padişahların genç ve güzel oğlanlara sahip olması gibi durumların bulunduğu osmanlı devletinde tartışılmaz gerçektir.
tarih bilmeyen insanların osmanlıyı kötülemek için saçmalaması. ben o dönemde yaşamadım sen nerden biliyorsun diye sormadan edemiyorum.
halen süregeldiğini osmanlı'daki geçmişlerini bizlere hatırlatmaya çalışarak bizleri irşad buyuyrmaya kalkan, o neslin temsilcileri sayesinde manevi bir gerçeklikte gördüğümüz olgu.
ADAM TARTIŞMASI DEMiŞ tartışmak ne haddimize.

her çağda ve her ortamda böyle ibnelikler olabileceği gibi osmanlı döneminde de bunların olması kaçınılmazdır ama her beye, her paşaya, hele hele padişahlara ibnelik atfetmek ibneliktir, aymazlıktır, gaflettir, acizliktir.
(bkz: sözlük yazarlığı geçmişinin osmanlıya dayanması)
(bkz: geçmişin yazara dayanması)
tarih bilmeden konuşanların asla anlayamayacağı gerçek. açın biraz kitap okuyun, bişeyler araştırın. osmanlı' nın son dönemlerine, o avrupa özentiliğinin başladığı dönemlere kadar böyle bir gerçek vardı. hamamlardaki özel odalar bu yüzden yapılmıştı. türkiye homofobiyi avrupalılaşırken öğrendi. romada eşcinsellik olduğunu herkes kabul eder, osmanlı da da roma gibi kadınlar toplum önünde değildi. bir söz vardır. "doğa boşlukları affetmez" diye. osmanlı da roma gibi boşlukları doldurdu.
mangalda kül bırakmamak deyiminin osmanlı dan günümüze geliyor olmasıyla kanıtlanabilecek olay.

şöyle ki. osmanlı zamanında yeniçeri ocağında ibneler türemeye başlamış. bu ibneleri ayıklayabilmek için ortaya bir mangal konmuş içinde de kül varmış. herkes sırayla eğilip mangala doğru osuruyormuş. mangalda ki külleri savuran osuruğun sahibinin ibneliği tescilleniyormuş.

deyimin orijinali de bilindiği gibi ; ibneliğe gelince mangalda kül bırakmıyorsun dur.***
(bkz: sallamanin sozlukte giderek yayginlasmasi)
(bkz: senin babanı da sevmezdim süt oğlan)*
öncelikle osmanlıda homosexualite oldukça yaygındır. fakat başlık oldukça çirkin ve saldırıda bulunur şekilde açılmış. çirkin olan bu.

bu iyi yada kötü birşey değil. bunu kabullenmek lazım. çokça kaynakta mevcut. isteyenler marifetname nin değiştirilmemiş tam halini bir kaynaktan bulup okusunlar. oğlan nasıl seçilir oğlanın nasılı makbuldur zülküflü oğlan nasıl seçilir vb. adam bir bir yazmış. gencecik oğlanlara tecavüz hat safhalarda. daha dikkatli bir araştırma yapmakta kaynakları bir çok yerden seçmekte fayda var.
(bkz: eşcinsellik)
kişi herkesi kendisi gibi sanırmış.
(bkz: osmanlıları saf türk zannetmek)
(bkz: osmanlıya atılan lafı üstüne alınmak)
eğer sözlük kuralları herkese eşit uygulanıyorsa mutlaka kaldırılması gereken bir girdidir. kaldırılmaması halinde kuralların moderatörlerin kafalarına göre uygulandığı sonucu çıkacaktır. çünkü benim, engin ardıç ın küresel kapitalizmin göt yalayıcısı olduğuna dair girdim argo içerdiği gerekçesiyle kaldırımıştır. sanıyorum içinde ibne, siktir gibi kelimelerin gırla gittiği girdilerden oluşan bu başlık göt kelimesi içeren girdiden daha az kural dışı değildir.
ibnelik her devirde vardı ve osmanlı'da diğer devirlere göre ne derece yaygın olduğunu tespit etmekte o kadar kolay bir iş değil. lakin, eskiden üstü kapalı yapılırmış bu tür işler. alan razı - veren razı modunda, gözlerden ırak yapılırmış.

şimdilerde değişen şey;

ibnenin, nerede ise 'ben ibneyim!' diye ortalık yerde bağırır, müşteri arar olması.
(bkz: kendi ibneliğine tarihsel dayanak aramak)
(bkz: hassiktir diyorum hassiktir)
bi insan geçmişine bok atmak için neden bu kadar çabalar denilesi safsata.

not: bunu yazan zaten türk olamaz birileri bok atmaya çalışıyor belli.
biz o kadar okuduk ama pek rastlamadık doğrusu. ama madem o kadar ibne vardı ne demeye haremağalarını hadım ediyorlardı, tutup koysalardı ya 3-5 ibne...*
(bkz: divan edebiyatı)
(bkz: eşcinsellik)
(bkz: vay anasını)
Murat Bardakçı bu konuda ayrıntılı bilgiler içeren bir kitap yazmıştır. ayrıca pek çok kaynakta da bu olaydan bahsedilir. osmanlı devleti zamanındaki günlük hayatın şimdiki Suudi arabistan gibi olduğunu zanneden, tarihi emin oktay'ın ders kitaplarından öğrenmiş vatan evlatları da buna şaşırır. halbuki şaşırmamak lazım, zira çok genç yaşta bir yeniçeri ayaklanması ile tahttan indirilen sultan 2. osman, idam edilmeden önce yeniçeriler tarafından defalarca becerilmişti! son dönem sadrazamlarından Kamil paşa ve Ali Paşa'nın ''kapatması'' olan oğlanlar pek çok tarih kitabında yazar. (Örnek: Ahmet Cevdet Paşa'nın kitapları)
ayrıca biraz mantık yürütmek lazım, yeniçerilerde evlenmek yasaktı, bunlar kendilerini ne ile tatmin ediyordu acaba?
zamanında tüm avrupa' yı sikmiş olduklarından ötürüdür.
Sizin gibi insanlar oldukça bu ülke asla Atatürk ilkelerini yerine getiremez.yabancı hayranlığı ile kendi tarihini yalan dolan yabancı kaynaklardan okuyup bunun üzerine yorum yapıp bir de utanmadan konu açmışsınız.Atalarımız yani osmanlı avrupalıların güney amerikadaki insanlara,kızıl derililere yaptıklarını yapsaydı yani soykırıma gitseydi bugün o özenti duyduğun avrupanın tamamı
Türk-Müslüman olurdu.Ama osmanlı ele geçirdiği topraklarda yaşayan insanların dil ve dinlerini yani kültürlerine saygı göstermiştir.
Bunları öğren sonra burada edebiyatını yaparsın
her evlerde olmasa bile biraz doğruluk payı vardır.
padişahlar 30 lu yaşlardan sonra hep kız siktiklerinden belli bi zaman sonra farklı arayışlara girmesidir.