bugün

okul 1967 yılında türk-japon ortak yapım olarak projesine başlanmış, 1 ekim 1973 yılında eğitim öğretime başlamıştır. okulun kuruluş amacı, ülkemizin denizcilik, gemicilik, su ürünleri ve gıda teknolojisi alanlarında, mevcut deniz kaynaklarımızın da değerlendirilmesidir. 1967-1979 ylları arasında japon hükümetiyle yapılan anlaşma çerçevesinde, öğretmen ve idareciler denizcilik bilgilerini arttırmak için japonya'ya gönderilmişlerdir. okula japonyadan denizcilik ve su ürünleri ile ilgili özel makine ve eğitim araçları getirilmiştir. japonların yapmış olduğu katkıyla, bir lise olmasına rağmen şuan türkiyedeki bir çok üniversiteden daha çok imkan ve olanağa sahiptir. atölye, labaratuar ve üniversite düzeyinde eğitim öğretim veren türkiyedeki sayılı okullardandır. * *
açılmış hali istanbul denizcilik su ürünleri meslek lisesi'dir.
sınav filmini izlediğimde, şok geçirmeme neden olan okul. insan 4 yıl okuduğu okulu, bir filmde görünce oldukça şaşırıyor. keşke filmde, okulun ismini değiştirmeselerdi diyeceğim ama o zaman konsepte aykırı olacaktı.

sadece meslek liseside değildir. hem anadolu meslek, hem anadolu teknik, hem teknik, hem endüstri meslek lisesidir. son dönemdeki müdürü çağatay varalan sayesinde bugünki haline kavuşmuştur. filmde gördüğünüz sinema salonu ya da labaratuarlar onun sayesinde bu hale gelmiştir.

kaptanlık kağıdı alabileceğiniz, üniversite harici tek okuldur. güverte avlamabölümünden mezun olanlar, kaptan olarak görev yapabilmektedirler.
açılmış hali, istanbul anadolu denizcilik ve su ürünleri meslek lisesi'dir. okul beykoz'dadır. an itibarı ile türkiyedeki en kaliteli gemi seyir simülatörü bu okuldadır, dikkat edin, üniversiteler dahil. bakanlıktan fon alan müdür ki yaklaşık 900 bin ytl civarındadır bu pahalı cihazı kurmuştur efendim.
http://www.denizcilik.k12.tr/ site adresleri.
kendilerine en flashından ilginç bir site kurmuşlardır. http://www.denizcilik.k12.tr/flash/ adresine girenler daha gözlere hitab eden siteye bakabilirler. sınav filminin çekildiği okuldur fakat filimde okulun adı tabelalarda farklı birşey görülmektedir, değiştirmişlerdir, iyi halt etmişlerdir.

okulun ön bahçesinde duran kare şeklinde üzeri piramitimsi çatısı bulunan yapı çeşmedir efendim. öğrenciler burada birbirlerini ıslatırlar. okulu bitiremeyen bir öğrencinin babasının yaptırdığı rivayetleri dolaşmakta idi. (bkz: bitirme tezi)

kantinin önünde de bir gemi ana makinesi durmaktadır, sırf güzellik, hoşluk vede denizci ambiyansını yaşatmak içindir.
dört senemin geçtiği, müdür yardımcısı sami hocanın 'napıyosunuz lan yamuklar' sesinin hala kulaklarımda çınladığı,
okula başladığımızda kaptan olacağımızı sandığımız ve güverte bölüm şefinin 'bi bok olamayacaksınız' dediğinde hayallerimizi yıktığı,ne yazık ki mezun olduktan sonra doğru söylediğini anladığımız eğitim ve öğretim yuvası...
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar