bugün

bu kadar yenilik yapmaz olaydınız diye sitem ettiğim oyun. tamam beklentileri var insanların siz de geliştirerek inanılmaz mutlu ediyorsunuz bizi ama oyun artık kaynağı nedir bilmiyorum inanılmaz lag yapmaya hatta açılmamaya başladı. ki ben insanlar normalde lag var ya deyince "golu kacırdın at sucu yalandan lag a " diyen bir insandım. ne diyeceğimizi bilemez olduk.
maça başladıktan 30 dakika sonra, lag nedeniyle fps nin 4-5 e düştüğü oyun. eğer bu problem tahminim doğruysa eğer, aslında oyundan değil benim bilgisayar ın aşırı sıcaklardan özellikle öğle vaktinde kendini salmasından kaynaklanıyor.
atladığımız özelliklerden-eksikliklerden bahsedelim:

*topun kaleciden dönmesi gibi bir şey söz konusu değil. çektiğiniz şut ya gol olur, ya kalecide kalır ya da auta çıkar.
*takımın penaltıcısı bot yönetmediği müddetçe 8 numaradır. 8 numara botsa genellikle 11 den geriye doğru gidilerek human player ın olduğu bir karaktere penaltı şansı tanınır. ***
*oyunda d serveri takım maçları için ayrılmıştır. a, b ve c serverlarından genellikle, 120 kişilik olan a dolar, b de ise 20-25 kişi görülür. c ye ise dokunan yoktur. e ve f serverları ise sobee ekibine özeldir. dolduğunu göremezsiniz. büyük olasılık bu serverlar sobee ekibi tarafından test amaçlı olarak kullanılmaktadır.
*oyunda bir süre sonra takılmalar başlıyor ve fps 5 e düşüyorsa büyük olasılık bu durum ekran kartınızın driverındandır. ya güncellemeyi bekleyeceksiniz ki bunun çözüleceğine dair bi garanti veremem. ya da eski bir sürücüye döneceksiniz. tavsiyem ekran kartınız x1950 nin altındaysa yeni driverlarla hiç uğraşmayın. yeni driverlarla ancak half life 2 veya bu düzeydeki grafik açısından kalbur üstünde sayılabilecek oyunlarda bir kaç fps kazanabiliyorsunuz. yeni çıkan sürücüler genellikle en yeni grafik kartı serisi için hazırlanır. misal ati tarafında yapılan güncellemeler artık pek 1950 serisini kapsamaz. genellikle 3000 ve 4000 serisine yapılan yenilikler olarak görülür. tabii ki istisnalar vardır. her ay yeni sürücüye upgrade etmek sizin tercihine kalmış bir şey.
*oyunda frikiği kaleye direk vuramıyorsunuz. gol yapma şansınız çok düşük. balon gibi vurmak zorundasınız. iyi ayarlanmış bir şut yine de kaleciyi aldatıp kaleye girebilir. fakat ceza sahasının hemen dışındaki frikiklerde denenecek en iyi yöntem şut tuşuna az basarak frikik çemberindeki* size yakın futbolcuya havadan pas vermektir. röveşata veya kafayla gol atılabilir bu yolla.
*oyun, nadir de olsa soket hatası verip sizi windows a atabilmekte.
*yaklaşık 1 haftadır yeni bir güncelleme gelmemiştir. şu anda stable demek hatalı olabilir fakat çoğu oyuncunun rahatça oynayabileceği bir haldedir. oyunun görüntü kalitesi ve oynanış olarak size ne kadar zevk verdiği kısmı konumuz dışındadır.
* takımda kaptan random olarak seçilir. takımın ismi maça giriş ekranında kaptanın bağlı bulunduğu kulübün ismi olarak gözükür. kaptanın takımı yoksa, com serverlara ve maç odasına bağlı bir isim atar.
dünkü yeni güncellemeleriyle ''takım chat'' bolumunu otomatik olarak chat kısmına eklemiş oyun. bir de kameralar değişmiş. f1 ile yardım ekranı açılan oyunda, f2,f3,f4 ve f5 kameralar arasında geçişi sağlıyor. shift e basılı tutarak sağ veya sol kaleye göre de kamera açısını değiştirebilirsiniz. + ve - de zoom in ve zoom out yapmayı sağlamakta.
yaklaşık bir gündür server da oluşan hata nedeniyle ismi i can t football olarak değişmesi beklenen oyun.
oynamadıkça puanınızın düştüğü sanal platform. bu nedenle her daim online olmalı, her daim takıma faydalı işler yapmalısınız.
iyi bir fikrin batırıldığı oyun. geliştirilmesi ve potansiyeli iyi kullanması halinde facebook gibi bir dünya oluşturabilir ve hatta takımlar kurulabilir, takımlar arası transferler yapılabilir. gerisini siz düşünün.
boku çıkmış oyundur. kendi kalesine gol atan andavallar insanların sinirlerini bozuyor. adamlar bilerek kendi kalelerine gol atıp sabote ediyorlar.
uzun bir aradan sonra nasıl gidiyor acaba merakı ile tekrar oynadığımda, teknik olarak, yani ses ve grafik olarak beklentilerin çok ötesinde bir iş çıktığını ancak oynanışın hala çok kötü olduğunu gördüm.
orta saha veya kanat diye bir mantık yok. defans ve forvete adam yığıldığı zaman maç kazanılabiliyor. top kap, ileri aban, biri alsın atsın. kısa pas atmak işkence. halbuki, 50 metreye pas atmaktansa yanındaki adama topu bırakmanın çok daha kolay olması lazım ama kendi ceza alanınızdan, rakip ceza alanına topu pıt diye atabiliyorken, yanınızdaki adama pas bırakmak ustalık istiyor. şut neye göre giriyor bilmiyorum. kaleciler çok mantıksız hareketler yapıyor ama şutları engellemeyi gene de başarıyorlar. açılma gibi bir anlayışları yok, botlar hala boş boş ofsaytta bekliyor.
ı-ıh sevmedim gene.
yeni güncellemeyle santradaki oyuncunun kendi önüne topu bırakıp yürü ya kulum diyerek kaleye yönelmesini engellemiş oyun. karşı tarafa serbest vuruş veriliyor artık.
Türklerin gücünü gösterdigi oyun. Kullanıcıları arttıkça lamerlerde çoğaldı. Oyunda aşırı bug oldugundan oynanmıyor diyebilirim ezberiniz kuvvetliyse oyunun kralı olursunuz tabi bu 1A için geçerli eğer karşınızdakinin yapcağı şeyleri önceden düşünürseniz, oyunda gayet iyi bir yeriniz olur öhöm. Saygılar efendim Carlos Wela..
bu oyunu oynayan sadece erkekler değilmiş meğer , beni gerçekten şaşırtan oyun. call of duty oynayanlarını anlıyordum da pes varken fifa varken icf niye di mi şimdi ?
indirmekte olduğum, yavaş yavaş çözmeyi ümit ettiğim; takım kurulabiliyor olması özelliğiyle dikkatleri çeken fakat muhtemelen dandirik birşey olacak oyun. grafikten bahsediyorum.
yaz tatiliyle beraber hayatıma bodoslama bir giriş yapan ve bütün yaz boyunca deliler gibi oynadığım, muhabbetin çılgınlar gibi sardığı ve kendince bir jargonun oluştuğu (bkz: icf jargonu)oyun.***
"vestel adam gibi birşey yapmamıştır, ama denemek gerek" diye düşünerek başlanılan oyun. oyuncu adını adam gibi seçmeye izin vermemekte ayrıca kendisi. soyad 3-7 karakter arasında olacakmış. belki ben intik am olacağım? sana ne soyadımdan? hadi 12-13 karakter sınırını anlarım da, 3-7 arasında olmak zorunda ne yani? kendi soyadımı kullanmak istedim, izin vermedin icf, mna koyim senin.

henüz keşfedilememiş, sözlük yazarlarının yardımının beklendiği oyundur ayrıca. gönül isterdi ki ligler kurulabilsin, bir fikstür hazırlansın, sözlükler ligi yapılsın; her sözlüğün takımı olsun, lig maçları oynansın falan filan...

niye hep böyle hayaller kuruyorum be sözlük?
chat imkanı bulunan ortamlarda standart türk davranışı olan küfürleşmelerin eksik olmadığı oyun. "niye pas atmıyorsun?" gibi bir sorudan bambaşka mevzular çıkabilir. uyarmadı demeyin. *
kaleciden ve direkten dönen top mevzularının sonunda entegre edildiği oyun.
forvetlerin son update den sonra bol bol küfür ettiği oyun. sevinenler de yok değil.

(bkz: carlos paraiba)*
19 aralık itibarıyle gelen update inde ilk bakışta ''oha yengeç dansı gelmiş lan'' ve ya '' oh ankara havası'' dedirtmiş ancak sobee nin bizleri aydınlatmasıyla defansif bi özelliğin geldiği anlaşılmıştır.alışana kadar yine ccanımız çıkacak. hadi hayırlısı.
son gelen update ini ilk olarak sam gunner ın gole giden topu çıkarışıyla gördüğüm oyun.

(bkz: liq mi)
gözlemcilerin ve modların kaleci olabildiği oyun*. uzun süredir beklenen, mahalle futbolu literatüründeki kaleci oyuncu anlayışını görmek göz yaşartıcı.
oyuncuları 3-4-3 taktiğine zorlayan oyun. gerçi oyundaki botların varlığından dolayı en uygununun bu olduğu kanısına varmış olabilirler; ancak yine de bi 4-4-2 veyahut 4-1-3-1-1 o da olmadı 3-5-2 görmek ister bu insanlar.
yöneticilerinin sobee ekibinden daha fazla mesai harcadığı ve son zamanlarda birçok kişiyide arasına katmasıyla birlikte bayağı ''saran'' bir oyun.
dünden itibaren 70 mb lık yeni kurulum dosyasıyla kafadan kurulması gereken oyun. yeni gelen update, oyuncu profili. şimdilik oyunucun boyunu 1.95 yapmışsınız, yok zenci olmuş, elleri kocaman diye her topu alacaksınız gibi bir olay yok. ayrıca kısa boylu olmak da hıza etki etmiyor. yani şimdilik skinden ibaret. oyuncu profili düzenleme ekranının sims 2 deki kadar detaylı olduğunu söylemeden geçmeyelim.
wecanfootball.com un düzenlediği en prestijli kupa olan grand masters league kupasını son olarak finalde fc orangesı 2-1 yenen nankatsu sc nin kazandığı oyun.

edit: bunu eksileyen tüm lamalara selam olsun.