bugün

(bkz: durup durup hickk diye ses cıkaran insan)
sinir krizi geçirttirebilecek ve her bir hıçk sesiyle sarsıldıktan sonra orjinal küfürler oluşturmaya neden olabilecek, entresan ve berbat bir olay.
ayrıca hıçkırığa gaz çıkarma ve hapşırma da dahil olursa insan patlarmış******.
genellikle su içince geçer.hıckırık tuttuğu zaman büyük ihtimalle biri sizi anıyodur der büyüklerimiz.birde şöyle bir şey vardı çocukluk yıllarından kalma. sizi kimin andıgını bulmak için baslardık isim saymaya 'teyzem anıyosa hıckırık dinsin, dinmiyosa gelsin' gecene kadar bu listedeki kişiler uzar giderdi. durdugu anda kımın ismini sölüyosan o kişi sizi anıyomus. ilginçtir
kucuk cocuklarin bu olay sirasinda sakinlesmeleri icin "kusa bak, kusa bak, kusa bak" denir ve gecsin diye limonlu su icirilir.
neyin iyi geldigini bilmemek , hıçkırıkla yaşamak gibi birşeydir.
saatlerdir bitmeyen işkence.
nefesimi tuttum, olmadı.su içtim, olmadı.
ne ayaksın arkadaş?!

edit: oha! sözlüğe yazdım, geçti. oha lan!
Süratli yemek yenildiğinde, yutkunma neticesinde yemek ile birlikte bir miktar da hava alınır. Hıçkırık, yiyeceğin yüzeyine yapışarak sindirim sistemine giren bu havayı atmak için sistemin gösterdiği bir tepkidir. Diyafram süratle büzüşerek, çok ani ve hızlı nefes almamızı sağlar. Bu arada boğazımızın üst tarafında, ses tellerimizin bulunduğu kısımda bir kapanma olur ve buradan geçen hava bir an bloke edilir. Bu da "hıck" şeklinde bir sesin çıkmasına neden olur
(bkz: adamı rezil eder)
bazen öyle sık ve güçlüdür ki, akciğerlerinizin sızladığını hissedersiniz. ne alaka lan...
nerde hıçkıran bir insan görsem sırtını sıvazlayasım gelir.o kadar sevimlidir ki o 'hıck' sesi.
birine kahkayla gülüp alay ederken aniden kişinin kendısının yakalandığı durum.** *
10 dakikadır geçmeyen ve artık boğamızı acıtmaya başlayan hede. Limon suyu içince geçiyormuş. *
henüz 6 aylık yeğenimi sinirlendiren durum. hıçkırık tutunca sinirleniyor minik adam. koca insanı şekilden şekle sokuyor, minicik bebeğin halini siz düşünün. *
büyükanne usulü bi inanışa göre yedi yudum su içmek geçirirmiş hıçkırığı. sahsen denedim geçti, sanırım odaklanmayla ilgili bir durum.
Limon suyu içmeye gerek olmayan, limon suyu içtiğini düşündüğünde bile geçen olay.
yaklaşık 15 dakikadır bana musaallat olan durum. artık karın kaslarıma acı vermeye başlamıştır. burada yazan türlü türlü yöntemleri denesemde geçmemiştir. 1 lt su içtim yine de geçmemiştir. sigara içerken sayesinde dumanı genzimede kaçırmış, boğulma tehlikeside geçirmişimdir. gözlerimi öksürmekten kızartmış beni mahveden durumdur.
Yaklaşık 1 saat hıçkırdığımı bilirim. Limonla geçebilir. Ama dışardayken hıçkırmaya başladıysanız allah yardımcınız olsun. hele sessiz bir ortamda hıçkırıyorsanız daha da fena.
her ne kadar hıçkıran kişinin hoşuna gitmese de, hıçkırırkenki hali en tatlı hallerindendir.
insan karşısında hıçkıran birini görünce bir sempati duyuyor. böyle hıçkıranın ağzını, yüzünü yiyesi geliyor, niyeyse.
(bkz: ben)
hıç sesi çıkartmak.
aslında hıçk sesi çıkarmaktır.
0-3 yaş gurubundan bir veletse hıçkıran; o anlam verememe suratı var ya, tadından yenilmez.
1,5 saattir durmaksızın hıçkırıyorum. hıçkırmaktan telef oldum herkes gülmekte ben ise ağlayacağım
edit:sözlüğe yazınca geçti.
sabahtan beri belli aralıklarla tutan şeydir. ciddi bir şey anlatırken komik duruma düşmeme neden olan hıck sesi. hayır bi de yok süratli yemek yeme neticesin yemek borusu falan fıstık diyorlar. oruçken niye tutar ki.
nasıl baş edeceğimi gerçekten bilemediğim durumdur. *
Yarım saattir içinde bulunduğum ve duvarları yumruklamama sebep olan durumdur.

Bu ne lan gece gece!