Hümanistliği saflık ile karıştırmış bir şaşkın başlığı. Hey şaşkın sana şöyle bir örnek vereyim. Bir tarafta yakışıklı, güler yüzlü, iyi giyimli, naif yumuşak elleri olan, huzurlu mahallesinde basket oynayarak büyümüş, hayatında hiç kavga etmemiş bir amerikalı, diğer tarafta ise yaralı bir yüz, iri kaslar, nasır tutmuş eller, ettiği onca kavga sonrası kazanmaktan dolayı yüzüne oturmuş olan korkutucu, sinirli, atak ifade ile bir Arap. Sence hangisi kazanır. Bugün kimin açıkara kazandığını hepimiz görüyoruz. Zeka her zaman için kazanır. Seninki gibi bir yamyam bir fikir ise ancak ortadoğudaki gibi boka batar.

Aydın bir düşünce ancak iyi bir kalple desteklenmiş bir beyinde yeşerebilir. iyi kalpli zeki bir kişi kötü kalpliyi her halukarda alt eder. Hemen olmasa da bu gerçekleşmek zorunda.

dipnot:amerikan ile arap örneğini vermemdeki sebep amerikanları iyi görmem değil görünüm olarak hanımevladı ile korku verici tipler arasında kıyaslama yapabilmek içindi. Çünkü hümanist deyince aklınıza muhtemelen öyle biri geliyor.
Her insana eşit bakan gerizekalılıktır teröristlere hainlere bile insan deme cürretinde bulunan gerizekalılıktır iyiki ırkçıyım.

Ne mutlu IRKÇIYIM DIYENE !
Şimdi hümanist ve gerizekalıyı bir araya getirince bu iki kelimeden birşey çıkardığını sanan ahmak cümlesi desem buna herhalde haksızlık yapmış olmam diye düşünüyorum.
Dürüst ve açık blablabla'ya ithafen:

Senin ne anladığınla pek ilgilenmememe rağmen demek istediğim şeyi açıklayacağım. Kabul etmeliyiz ki toplumun geneline yayılmış olan bir temiz yüzlü realitesi var ve bu temiz yüz reklamlarda bile yer ediyor. Sen hiçbir reklamda sakallı esmer adam gördün mü yada ortadoğulu fenotipli bir erkek. Bu yok denecek kadar azdır. Bunun sebebi ise onların kötü olmasından çok, toplumun geneli tarafından benimsenmiş zararsız ve güvenlilir olan görünümün batılı denilebilecek fenotiplerdeki kişilerin görünümü olduğu algısı. Buna halo etkisi dendiğini çoğumuz da biliyoruz. Verdiğim örnek bu sebeple idi. Bunu aslında birçok kişi de anladı. Yoksa kimseyi üstün yada altta gösterdiğim falan yok.

Amerikan hükümetinin yaptığı kötülükleri kendi halkına meşru göstermesinin yollarından biri de zaten burda eleştirdiğim zihniyetin ta kendisi.
hümanizmi götünden anlayanların inandığı gerizekalılıktır.

bu kavramın barışla, kardeşlikle hiçbir ilgisi yok. insancılığın ne olduğunu bilmeyen andavallar da gelip burada atıp tutuyor.
hümanizm ve ırkçılık kavramlarını nasıl ilişkilendirdiklerine hiç değinmiyorum zaten.

(bkz: hümanizm/#31258038)
Hümanist deyince salak demene gerek yok.
Dostum ben yukarıda önce bir portre çizdim ve iki kişiyi kıyasladım. Senin söylemlerine göre sert çocuk olan arap süt çocuğu amerikalıya baskın gelmeliydi. Ama gerçek hayatta tam tersi oluyor dedim. Sonra da zekayı ekledim. En sonda da zeka ile vicdan birleştiğinde senin o hayal dediğin dünyaya ulaşılabileceğini söylemeye çalıştım. Tüm bunları götünden anlayabilecek kişiler de olabileceğini düşünerek söyledim. Nokta.
insanlığın doğasında cinsellik ve şiddet olduğu kadar da birbirleriyle uyumlu yaşamaya eğilim vardır.
Şundan eminim ki sınavlarda paragraf soruları ve yorum sorularında berbattın. Benim ulaştığım sonuç bu.
Amerikalı örneğini vermemdeki sebep görüntü olarak hanımevladı profili çizmelerine rağmen dünyayı domine etmeleri sebebiyleydi. Bu durumu anlatmamdaki amaçta hümanist de olsan iyilik perisi de olsan eğer gerçekten akılcı isen -ki sadece akılcı insan hümanist olur- kötülük senin karşında duramaz. Bir süre kötülük kazanıyormuş gibi olsa da sonunda gerçekten iyiler kazanır. Ve herkesin bir arada yaşadığı, genel anlamda insanların mutlu olduğu bir dünyanın gelecekte yaşanacağının kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum.

dipnot:yani güleryüzlü görünüşüm bana sataşırsan eğer ağzının üstüne yumruğumu yemeyeceğin anlamına gelmiyor.